Wdrażanie systemu napełnienia, kontroli i testowania urządzeń chłodniczych z czynnikami HC
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.04.2010
Efekt cieplarniany stanowi jeden z większych problemów środowiskowych współczesnego świata. Gazy cieplarniane, do których należy również znaczna ilość czynników chłodniczych, powodują podnoszenie temperatury przy powierzchni Ziemi (spowodowane gromadzeniem się ich w górnych warstwach troposfery). Konsekwencją tego jest topienie się lodowców, wzrost poziomu mórz i oceanów, powstawanie obszarów pustynnych lub tropikalnych oraz intensyfikacja zjawisk atmosferycznych.

Wobec powyższego w Kyoto w Japoni (grudzień 1997) wiele krajów podpisało międzynarodowe porozumienie, zobowiązujące jego sygnatariuszy do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Tzw. protokół z Kyoto ostatecznie został w lutym 2005 ratyfikowany i wprowadzony w życie przez 141 kraje wytwarzające w sumie 61% światowej emisji gazów cieplarnianych.

Dla porównania wpływu tego rodzaju gazów na efekt szklarniowy, przyjęto wielkość GWP (potencjał tworzenia “efektu cieplarnianego”), odniesiony do dwutlenku węgla (CO2), dla którego GWP = 1, w przyjętym horyzoncie czasowym (zwykle 100 lub 500 lat).

Jeśli spojrzeć pod tym kątem na używane obecnie czynniki chłodnicze, można zauważyć powrót do gazów naturalnych – np. propanu i izobutanu – stosowanych już wcześniej w wielu branżach chłodniczych. Jak się okazuje czynniki z grupy HC (węglowodorów nasyconych), w tym propan (R290), mają znacznie niższą wartość GWP w porównaniu z czynnikami grupy HFC (hydrofluorowęglowodory), np. R404A. Przykładowe wartości GWP zestawiono w tabeli 1.



Obecnie niektóre kraje europejskie wprowadziły podatek od urządzeń, w których stosuje się czynniki chłodnicze z grupy HFC. Z kolei Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała propozycję zakazu używania czynników HFC w domowych urządzeniach chłodniczych czy zamrażalniczych. Również od dnia 1 stycznia 2011 w układach klimatyzacji nowych samochodów nie będzie można stosować R134a (GWP <150).

Wielu znanych producentów napojów i lodów podjęło publiczne zobowiązanie promowania urządzeń chłodniczych na czynniki inne, niż z grupy HFC, zamawiając i firmując swoim brendem tylko takie urządzenia. W chwili obecnej można powiedzieć, iż w sektorze domowych urządzeń chłodniczych to izobutan (R600a) najprawdopodobniej zdominuje rynek. Jeśli zaś chodzi o propan (R290), to od 2004 r. jest on z powodzeniem wprowadzany do sklepowych urządzeń chłodniczych.

Producenci sprężarek i agregatów stosowanych przez firmę ES System K posiadają już w swojej ofercie szeroki zakres zamienników do obecnie montowanych sprężarek i agregatów na czynnik R404A. Firma Es System K jest na etapie wdrażania systemu napełnienia, kontroli i testowania urządzeń chłodniczych z czynnikami HC.

Już wkrótce w ofercie pojawią się urządzenia z grupy tzw. plug-in, wyposażonych w układy chłodnicze wypełnione czynnikiem R290. Będą to w pierwszej kolejności: szafy chłodnicze np. SCA... Antila, małe lady chłodnicze, np. LCD 1,2 (1,5) Dorado, LCC 0,6 Carina oraz małe regały chłodnicze, np. RCS 01 Scorpion Mini.

Domowe urządzenia chłodnicze i zamrażalnicze są sklasyfikowane i oznaczone wg dyrektywy Uni Europejskiej EC2003/66, odpowiednio do wielkości zużycia energii. Natomiast oznaczenie zużycia energii sklepowych urządzeń chłodniczych i zamrażalniczych jest obecnie w przygotowaniu. W tabelach 2 i 3 pokazano przykładowe porównanie zużycia energii elektrycznej w szafie mroźniczej i zamrażarce.




Ochrona przed wyciekiem i wybuchem

Jak już wspomniano czynniki HC (w tym propan) są łatwopalne, zatem wszelkie operacje muszą być przeprowadzone w sposób bezpieczny, uwzględniając ryzyko wybuchu i pożaru z powodu:

  • możliwości tworzenia się mieszanki wybuchowej na zewnątrz i wewnątrz instalacji,
  • potencjalnego źródła zapłonu (na zewnątrz i wewnątrz urządzenia).


Wyciek czynnika HC z parownika do przestrzeni użytkowej urządzenia, może spowodować powstanie mieszanki palnej lub wybuchowej. Wszystkie źródła zapłonu (termostat, wyłączniki, grzałki elektryczne itd.) mogą zainicjować powstanie płomienia lub eksplozji. W celu ochrony stosuje się różne rozwiązania.

W przypadku parownika zabudowanego w urządzeniu na zewnątrz przestrzeni chłodzonej, parownik „zamknięty” jest w piance izolacyjnej, typu „cold-wall”, co znacznie zmniejsza możliwość powstania wycieku do przestrzeni użytkowej urządzenia. Rozwiązanie takie nie wymaga zmian podzespołów elektrycznych.

Jeśli parownik umieszczony jest w urządzeniu w przestrzeni użytkowej i jest to parownik z podwójną metalową osłoną – mamy automatycznie zapewnione ograniczenie wycieków do wewnętrznej przestrzeni użytkowej. Jednak jeśli jest to standardowy parownik, wszystkie podzespoły elektryczne musza być usunięte z przestrzeni użytkowej i umieszczone na zewnętrz lub posiadać zabezpieczenie przeciwogniowe i przeciwwybuchowe.

Oczywiście zawsze należy uwzględniać międzynarodowe normy bezpieczeństwa (IEC, UL, ...) oraz lokalne standardy i przepisy.

Napełnianie układu i testy


Napełnianie układu, test szczelności oraz test urządzenia, należy przeprowadzać zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. W związku z tym trzeba:

  • zapewnić odpowiednią wentylację otoczenia;
  • stosować czujniki wycieku blisko podłoża, gdyż czynniki HC są cięższe od powietrza;
  • unikać ryzyka wyładowań ładunków elektrostatycznych poprzez stosowanie właściwego uziemienia;
  • test szczelności przeprowadzić z użyciem azotu lub helu. Nie dopuszcza się stosowania suchego powietrza;


Ponadto po napełnieniu układu czynnikiem HC nie można stosować lutowania twardego lub spawania w dalszych połączeniach układu. Dopuszcza się jedynie spawanie ultradźwiękowe lub zastosowanie połączeń typu: „szybkozłącze”.

Ważne jest również, aby instrukcja urządzenia z czynnikiem HC zawierała:

  • informacje związane z obsługą, instalacją, czyszczeniem, konserwacją oraz kontrolą urządzenia;
  • informację o minimalnej wielkość pomieszczenia, w którym ma być zainstalowane urządzenie. Zazwyczaj przyjmuje się 1m3 na 8 g czynnika HC;
  • ostrzeżenie o zachowaniu otworów wentylacyjnych wolnych od zamknięć czy przeszkód;
  • ostrzeżenia typu: „nie używać urządzeń mechanicznych lub innych środków w celu przyspieszenia procesu rozmrażania, innych niż zalecane przez producenta”;
  • ostrzeżenie przed ustawieniem lub instalacją urządzenia w pobliżu zewnętrznych źródeł zapłonu.


Bezwzględnie należy zastosować wyraźne oznakowanie zastosowanego czynnika łatwopalnego oraz symbol „uwaga – zagrożenie pożarem”.

Na pierwszy rzut oka powyższe instrukcje wydają się bardzo restrykcyjne. Jednak mając na względzie bezpieczeństwo i ochronę środowiska stają się one oczywiste i konieczne.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.