Badanie uderzeń hydraulicznych w instalacji chłodniczej
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.04.2010
Na pracę parownika i skraplacza w parowym, sprężarkowym urządzeniu chłodniczym ma wpływ całokształt różnych parametrów. Szczególnie istotne znaczenie mają zewnętrzne lub wewnętrzne zaburzenia powodujące niestabilności wymiany ciepła podczas przemiany fazowej wrzenia i skraplania w kanale rurowym. Należą do nich także uderzenia hydrauliczne wywołane nagłym otwarciem lub zamknięciem zaworów odcinających, elementów regulacyjnych oraz automatyki chłodniczej. Na podstawie badań eksperymentalnych parownika i skraplacza w chłodniczym urządzeniu sprężarkowym przedstawiono wpływ takich zaburzeń na parametry pracy wymienników ciepła i całej instalacji. Wykazano, że zaburzenia takie powodują zmiany w przebiegu wewnętrznych charakterystyk cieplno-przepływowych parownika i skraplacza. Intensywność wpływu zaburzeń zależy w dużym stopniu od wielkości prędkości przemieszczania się sygnałów zmiany ciśnienia i temperatury. Prędkości te mogą się różnić między sobą nawet o dwa rzędy wielkości.

Urządzenia chłodnicze pompowe oraz zasilane ciśnieniowo znalazły szerokie zastosowanie, zarówno w chłodnictwie lądowym, jak i morskim. Prowadzenie prawidłowej eksploatacji tych urządzeń jest warunkiem koniecznym uzyskania założonych efektów użytecznych. Od wielu lat zwraca się uwagę, że w eksploatacji tych urządzeń występują zjawiska, które powodują zakłócenia w pracy lub uniemożliwiają pracę. Zakłócenia te objawiają się, między innymi, nagłym spadkiem natężenia przepływu czynnika, nieprawidłowościami w działaniu pomp, wahaniami poziomu cieczy w oddzielaczach itp. Liczbę prac poświęconych wyjaśnieniu przyczyn powstawania takich zjawisk należy ocenić jako bardzo małą [4, 9, 13, 14]. Zasługują one jednak na szczegółową analizę.

Szczególne znaczenie mają niestabilności związane z wrzeniem lub skraplaniem w przepływie w parownikach i skraplaczach chłodniczych. W wymiennikach tych ma miejsce przepływ dwufazowy z wymianą ciepła. Podczas jego przebiegu występuje kilka następujących po sobie etapów związanych ze zmianą ilości fazy parowej w mieszaninie dwufazowej, wskutek oddziaływania z ogrzewaną lub chłodzoną ścianką kanału. Niestabilności mogą się pojawić podczas zjawiska tworzenia lub zaniku fazy parowej lub są związane ze współpracą parownika i skraplacza z elementami układu chłodniczego.

Wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny powstawania zaburzeń


Rozpatrując przyczyny powstawania zaburzeń prowadzących do niestabilności pracy urządzenia należy wymienić dwa rodzaje przyczyn:

  • wewnętrzne,
  • zewnętrzne.


Przyczyny wewnętrzne powstawania zaburzeń wynikają głównie z rozwoju wrzenia lub skraplania powierzchniowego w przepływie czynnika w kanale. Główny udział w produkcji nowej fazy (pary) w wymiennikach chłodniczych mają zarodki na powierzchni ogrzewanej ścianki kanału. Wskutek wzrostu temperatury ścianki i przegrzania cieczy przy ściance następuje aktywizacja zarodków pary, zaś zmniejszenie przegrzania powoduje zanik tej aktywności. Aktywizacja i dezaktywizacja zarodków nie musi jednak następować przy tym samym poziomie przegrzania. Istnieje zatem możliwość wystąpienia opóźnienia podczas aktywizacji i dezaktywizacji. Zjawisko to nosi nazwę histerezy nukleacji, a w pewnych okolicznościach towarzyszy mu dynamiczne oddziaływanie o charakterze niestabilnym, zwane zerowym kryzysem wrzenia mające wyraźny charakter falowy. Wyniki badań eksperymentalnych [1, 10] potwierdziły falowy charakter zaburzeń związanych z występowaniem zjawiska zerowego kryzysu wrzenia w przepływie w parownikach zasilanych czynnikami chlorowcopochodnymi i nowymi proekologicznymi ich zamiennikami.

Parownik i skraplacz urządzenia chłodniczego są powiązane systemem rurociągów z innymi elementami układu, które służą jako generatory ruchu czynnika (sprężarki, pompy), regulują jego zasilanie (zawory regulacyjne, rozdzielacze itp.), zapewniają automatyczne sterowanie układu. W związku z tym ważne są z punktu widzenia eksploatacyjnego, problemy związane z zewnętrznymi przyczynami zaburzeń. Wśród podstawowych przyczyn zewnętrznych należy wymienić:

  • opóźnienia w działaniu elementów automatyki chłodniczej,
  • konieczność otwierania i zamykania zaworów odcinających,
  • prowadzenie cyklicznej pracy urządzenia chłodniczego,
  • występowanie zmian obciążenia cieplnego w przestrzeni chłodzonej,
  • konieczność zatrzymywania i ponownego rozruchu urządzenia,
  • oddziaływania związane z występowaniem różnych typów roztworów czynnika chłodniczego i oleju,
  • oddziaływania wynikające z niedostatecznego odpowietrzenia układu oraz czystości czynnika i powierzchni wymiany ciepła,
  • występowanie stanów awaryjnych w różnych elementach układu.


Wspólną cechą wymienionych przyczyn zewnętrznych jest fakt, że w układzie generowane są zaburzenia, które przemieszczają się w nim w sposób dynamiczny, oddziałując na funkcjonowanie poszczególnych elementów układu.

Rys. 1. Oscylacje ciśnienia wywołane dodatnim uderzeniem hydraulicznym [8]

Rys. 2. Zmiany ciśnienia podczas uderzenia hydraulicznego w przewodach wykonanych z różnych materiałów [7]


Zaburzenia, o których mowa wyżej, mogą być generowane w warunkach wrzenia lub skraplania czynnika chłodniczego w przepływie w sposób:

  • impulsowy,
  • periodyczny.


W praktyce eksploatacyjnej mają często miejsce przypadki zaburzeń typu impulsowego spowodowane występowaniem, na przykład, niedrożności zaworu, awarią układu zasilania parownika lub skraplacza itd. [2, 6]. Oprócz tego mogą wystąpić zaburzenia generowane w sposób periodyczny, na przykład wskutek dynamicznych zmian parametrów zasilania parownika wynikających ze zjawiska migotania termostatycznego zaworu rozprężnego [3, 5].

Zaburzenia generowane impulsowo oraz periodycznie są z kolei przyczyną określonych zjawisk skutkowych, które wywołują w szczególności:

  • gwałtowny spadek lub wzrost ciśnienia czynnika,
  • zanik lub wzrost gęstości strumienia masy,
  • zanik lub wzrost gęstości strumienia ciepła,
  • wzrost lub spadek oporów przepływu czynnika,
  • okresowe problemy z uruchomieniem urządzenia.


Z punktu widzenia poznawczego ważne jest wyjaśnienie przyczyn powstawania niestabilności, zwłaszcza związanych z falowym rozchodzeniem się zaburzeń w ośrodku dwufazowym, które powodują problemy eksploatacyjne. Dotychczasowe opisy prezentowane w literaturze uwzględniają wprawdzie niektóre skutki tych zjawisk, jednak nie wnikają zbyt głęboko w zakres przyczyn wywołujących. W dalszej części opracowania przedstawiono wyniki badań wrzenia i skraplania w przepływie w parowniku i skraplaczu chłodniczym w warunkach zaburzeń generowanych w postaci zaburzeń hydraulicznych.

Uderzenia hydrauliczne w instalacji chłodniczej (...)


Przemieszczanie zaburzeń w ośrodku dwufazowym (...)

Badania eksperymentalne (...)

Wnioski

Przeprowadzone badania eksperymentalne potwierdziły falowy charakter rozchodzenia się zaburzeń w ośrodku dwufazowym. Sygnały zakłóceń wywołane uderzeniem hydraulicznym przemieszczają się w instalacjach chłodniczych z określoną prędkością. Można wyróżnić prędkość przemieszczania się sygnału ciśnienia vp i prędkość przemieszczania się sygnału temperatury vT. Wartości tych prędkości zależą od parametrów ośrodka dwufazowego.

Po wywołaniu zaburzenia jednostkowego następowało przejście fali ciśnieniowej z prędkością vp, a następnie zmieniała się temperatura czynnika i ścianki kanału. Każdorazowo rejestrowano przejście fali temperaturowej z prędkością vT (przy czym vT ≠ vp).

Model dwupłynowy Nguyens’a stosunkowo dobrze opisuje wyniki badań eksperymentalnych. Proponuje się stosowanie tego modelu do określania prędkości przemieszczania się zaburzeń uderzenia hydraulicznego w czynniku chłodniczym w wężownicy rurowej.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.