Reklama
Reklama
 
 
 
DOMINO - modułowe wytwornice wody lodowej i pompy ciepła systemu A/W
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.07.2010
Podstawowym, a równocześnie najdroższym, elementem instalacji klimatyzacyjnej, jest wytwornica wody lodowej (chiller). Obecnie, w zakresie konstrukcji i technologii produkcji tych urządzeń obserwuje się ogromny postęp. Jest to spowodowane zarówno coraz większym rozpowszechnieniem wodno-powietrznych instalacji klimatyzacyjnych, jak i koniecznością oszczędności energii oraz ochrony środowiska.

Na polskim rynku kilkanaście firm oferuje kilkadziesiąt rozwiązań wytwornic wody lodowej. Projektant staje więc przed problemem doboru urządzenia, które będzie najkorzystniejsze w określonych uwarunkowaniach instalacyjnych i eksploatacyjnych – a nie jest to łatwa i prosta decyzja.


Rys. 1. Sprężarkowa wytwornica wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem DOMINO produkcji Thermocold Costruzioni s.r.I.
Wytwornice wody lodowej, zgodnie ze współczesnymi wymaganiami techniki chłodniczej, są najczęściej prawie w całości zmontowane w wytwórni i dostarczane w stanie gotowym do pracy.

Rozwiązania konstrukcyjne zależą przede wszystkim od producenta, mocy chłodniczej wytwornicy, jej wyposażenia, wymagań inwestora itp. Zakres możliwych rozwiązań jest obecnie tak szeroki, że projektant instalacji klimatyzacyjnej powinien dobrać wytwornicę najlepiej dostosowaną do lokalnych warunków oraz rodzaju i wielkości klimatyzowanego obiektu. O ile wskaźniki energetyczne wytwornic, charakteryzujące jednostkowe zużycie energii do wytwarzania chłodu (EER) lub ciepła (COP), określone są w formie klas energetycznych przyznawanych urządzeniom w wyniku dobrowolnej certyfikacji prowadzonej przez EUROVENT, o tyle cechy funkcjonalne i użytkowe wytwornic stanowią pole do popisu konstruktorów i projektantów tych urządzeń.

Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest seria jednostek DOMINO, ekologicznych wytwornic wody lodowej ze skraplaczami chłodzonymi powietrzem produkcji Thermocold Costruzioni s.r.I. (rys. 1).

Są to urządzenia o modułowej konstrukcji, która stwarza szerokie możliwości dla projektantów instalacji. Producent oferuje siedem podstawowych modułów o znamionowej mocy chłodniczej 40, 50, 60, 80, 100, 110, 125 kW (tabela 1).

Moduły podstawowe mogą być montowane oddzielnie lub, po włączeniu ich równolegle w obieg wody lodowej, tworzyć zespoły o mocy chłodniczej od 40 do 1500 kW (rys. 2).

Ta prosta idea stwarza projektantom duże możliwości elastycznego projektowania źródła chłodu i optymalnego dopasowania jego mocy i struktury do potrzeb chłodzonego obiektu. Ponadto zapewnia możliwość późniejszej rozbudowy źródła chłodu lub etapowej realizacji inwestycji. Dodatkową zaletą, uzyskaną dzięki modułowej budowie, jest rozłożenie całkowitej masy źródła chłodu na większej powierzchni, co jest szczególnie istotne przy modernizacji istniejących obiektów użyteczności publicznej, ponieważ nie ma wówczas potrzeby wzmacniania stropów. Moduły podstawowe, układane jak kostki domina (stąd nazwa rodziny urządzeń), umożliwiają uzyskanie ok. 120 kombinacji. Jest to nowa filozofia projektowania źródeł chłodu na potrzeby klimatyzacji.
Kostkowa konstrukcja zwiększa niezawodność eksploatacyjną, gdyż wykorzystanie kilku niezależnych modułów zapewnia ciągłą pracę źródła. Ponadto podział na wiele obiegów chłodniczych pozwala na ograniczenie zawartości czynnika chłodniczego i zmniejsza jego straty w przypadku jakichkolwiek awarii związanych z jego wyciekami.

Charakter konstrukcji urządzeń DOMINO sprawia, że może być ona łatwo rozbudowywana i przekształcana na miejscu montażu, stosownie do lokalnych uwarunkowań. W systemie tym mogą być łączone moduły nie tylko o różnej mocy, ale także o różnej funkcji (chłodzące i grzejne). Na uwagę zasługuje również brak problemów z transportem, zarówno pionowym jak i poziomym, gdyż każdy moduł, ze względu na małe wymiary, zwartą konstrukcję i niewielką masę może być łatwo transportowany za pomocą wind lub wciągników – jest to szczególnie istotne w przypadku wysokich budynków. Urządzenia DOMINO posiadają wysoki stopień zabezpieczeń zarówno zewnętrznej powierzchni konstrukcji, jak i elementów elektrycznych (IP 66), co uzyskano dzięki specjalnym podwójnym drzwiczkom paneli sterowniczych (rys. 3). Jest to ważna cecha, szczególnie w przypadku polskich warunków klimatycznych.


Rys. 2. Możliwości różnych połączeń modułów podstawowych wytwornic wody lodowej serii DOMINO


Każdy z modułów podstawowych wyposażony jest w dwie hermetyczne sprężarki spiralne przystosowane do sprężania ekologicznego czynnika chłodniczego R410A (ODP=0 i GWP=1900). System sterowania, zastosowany w serii DOMINO (chroniony patentem), umożliwia ciągłą kontrolę 12 modułów jednocześnie tak, jakby stanowiły one jedno urządzenie o dużej mocy.


Rys. 3. Podwójne drzwiczki panelu sterowniczego wytwornicy wody lodowej DOMINO


Dzięki temu, że każdy moduł wyposażony jest w dwie sprężarki spiralne, zapewniona jest prawie ciągła, bezstopniowa regulacja mocy chłodniczej źródła. Przyczynia się to do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, zmniejszenia emisji do otoczenia CO2 (rys. 4) i obniżenia wartości wskaźnika TEWI. Ponadto ma to wpływ na zredukowanie poziomu hałasu oraz zwiększenie żywotności samych sprężarek.

Dostępne wersje (…)

EMWS – system akumulacji chłodu (…)
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.