Testowanie przeciwpożarowych klap odcinających a bezpieczeństwo budynku Istota działania przeciwpożarowych klap odcinających
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.07.2010
Przeciwpożarowe klapy odcinające instalowane są w miejscach przejść przewodów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych przez przegrody budowlane, stanowiąc elementy oddzielenia przeciwpożarowego. W warunkach normalnego funkcjonowania obiektu wszystkie klapy są otwarte – pozostają w pozycji „oczekiwania”. Podczas alarmu pożarowego zamykają się w strefie, w której wykryto pożar, umożliwiając jej odcięcie. Klapy przechodzą wówczas do pozycji „bezpiecznej” i chronią pozostałe strefy przed przedostaniem się toksycznych gazów i ognia przez przewody wentylacyjne i klimatyzacyjne do innych stref. Jednocześnie zachowana pozostaje możliwość pracy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pozostałych strefach, nieobjętych alarmem pożarowym. Klapy odcinające pełnią zatem bardzo ważną rolę w ochronie przeciwpożarowej obiektów. Zakłócenia w ich działaniu, nieprawidłowe lub błędne wysterowanie w czasie nawet niewielkiego pożaru, może być powodem przedostania się toksycznych gazów ze stref objętych pożarem lub zadymieniem do stref uznanych za bezpieczne.

Takie sytuacje stanowią poważne zagrożenie przede wszystkim dla ludzi przebywających w budynku. Grożą uduszeniem albo wywołaniem paniki, co może być równie groźne w skutkach. W trosce o ochronę życia ludzkiego i mienia materialnego ustawodawca wprowadził zapisy, które regulują przeprowadzanie testów i konserwację urządzeń przeciwpożarowych w budynkach. Wadliwie działające klapy odcinające jak i dymowe mają również bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na co dzień. Jeżeli nie ma możliwości monitorowania stanu (położenia) dochodzi do rozregulowania całego systemu wentylacyjnego, narażając tym samym ludzi przebywających w budynku na dyskomfort jak i właściciela budynku na niepotrzebne koszty.

Uwarunkowania prawne

Rys. 1. Sprawdzanie poprawności działania klap za pomocą testera
Rys. 2. Przeciwpożarowe klapy odcinające po dostawie na budowę niejednokrotnie długo jeszcze czekają na montaż
Art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147 poz. 1229) oraz § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), zobowiązują właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku do utrzymywania urządzeń przeciwpożarowych w stanie gwarantującym ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, a zatem w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej. Ustawodawca nakłada obowiązek testowania i konserwacji systemów przeciwpożarowych, które muszą być sprawne, aby zadziałać w sytuacji zagrożenia. Oprócz dopełnienia obowiązku prawnego dokonywanie testów urządzeń przeciwpożarowych daje zarządcy lub właścicielowi budynku pewność, że są one sprawne i funkcjonują zgodnie z ich przeznaczeniem – chronią ludzkie życie i mienie materialne.

Procedura testu

Procedura testowa przeciwpożarowych klap odcinających powinna rozpocząć się już w zakładzie produkcyjnym. Zanim klapy trafią na plac budowy ich działanie powinno zostać przetestowane w procesie kontroli jakości wyrobów gotowych. Pierwszy test sprawności działania klap na placu budowy powinien zostać wykonany w momencie dostawy, ale jeszcze przed montażem (rys. 2). Dzięki temu wykonawca ma pewność, że montowane będą sprawnie działające urządzenia i jednocześnie wyeliminowane zostaną te, których wad nie wykryła kontrola jakości producenta lub które uległy uszkodzeniom np. podczas transportu.

Dla sprawności działania całego systemu przeciwpożarowego, w obiekcie bardzo ważne jest wykonanie szczegółowych testów poprawności działania klap oraz testów współdziałania systemu sygnalizacji pożaru na etapie montażu klap i rozruchu instalacji sterującej. Testy takie powinny zostać zakończone sporządzeniem stosownego protokołu sprawności funkcjonowania klap jak i systemu sterującego ich pracą. Dzięki dokonywaniu testów możliwe jest usprawnienie i przyspieszenie całego procesu budowlanego, co w sytuacji napiętych terminów odbiorów budowy odgrywa niebagatelne znaczenie dla wykonawców.

W trakcie eksploatacji obiektu wyposażonego w przeciwpożarowe klapy odcinające należy przeprowadzać okresowe testy, które zagwarantują utrzymywanie urządzeń przeciwpożarowych w sprawności zgodnie z przepisami prawnymi. Zarządca obiektu powinien mieć pewność, że w przypadku powstania zagrożenia pożarem klapy zostaną właściwie wysterowane i nastąpi odcięcie stref, w których zaistniało zagrożenie. Poprawne wykonywanie testów działania systemów i urządzeń przeciwpożarowych oraz utrzymywanie klap w pełnej sprawności wymaga, aby były one wyposażone we wskaźniki krańcowe informujące systemy sterujące i monitorujące o położeniu przegrody odcinającej. Każdorazowa, samoczynna zmiana położenia przegrody w sytuacji kiedy nie ma alarmu pożarowego powinna być zgłaszana do układu sterująco-zasilającego bądź do systemu monitorującego i traktowana jako usterka klapy. Podobnie powinny być traktowane wszystkie inne zdarzenia odbiegające od normy np. zbyt długi czas pomiędzy przejściem przegrody z pozycji oczekiwania do pozycji bezpieczeństwa, co może oznaczać przeciążenie siłownika. (…)

Rozwiązania wspomagające testowanie (…)

Najczęstsze błędy instalacyjne (…)

Konkluzja

Okresowe testowanie sprawności działania urządzeń przeciwpożarowych jest obligatoryjne ze względu na obowiązujące przepisy prawne, ale nie jest to jedyny argument. Przeprowadzanie testów klap na każdym etapie budowania obiektu umożliwia nadzorowanie tempa prac i sprawne dokonywanie odbiorów częściowych, a tym samym wprowadza klarowny podział odpowiedzialności za wykonane zadania pomiędzy dostawcą klap, firmą montującą kanały wentylacyjne a wykonawcą instalacji zasilająco-sterujących. Testowanie klap podczas późniejszej eksploatacji budynku umożliwia zachowanie w sprawności urządzeń, które mają za zadanie utrzymywać bezpieczeństwo. Regularne testowanie funkcjonowania przeciwpożarowych klap odcinających pomaga w efekcie chronić ludzkie życie i mienie materialne.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.