Klimatyzacja i wentylacja budynków użyteczności publicznej w aspekcie komfortu cieplnego
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.12.2010
Zadania urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych są znacznie większe od urządzeń grzewczych, których rola ogranicza się jedynie do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym. Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne muszą utrzymywać stan powietrza, czyli temperaturę, wilgotność, prędkość przepływu, stopień zanieczyszczenia, w określonych zakresach, w zależności od rodzaju i przeznaczenia tego pomieszczenia. W wielu pokojach mieszkalnych wystarcza zazwyczaj wentylacja naturalna, natomiast w wielu zakładach przemysłowych, biurowcach, kinach, salach widowiskowych należy stosować urządzenia klimatyzacyjne w pełni zautomatyzowane, które zapewniają utrzymanie zadanego stanu powietrza z mieszczącymi się w normie odchyleniami wartości jego parametrów. Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi przypadkami istnieje wiele pośrednich rozwiązań, które uzależnione są od konkretnego obiektu, jak również od wymagań stawianych danej instalacji klimatyzacyjnej.

W pełnej klimatyzacji, aby utrzymać warunki komfortu cieplnego dla ludzi lub zwierząt, wprowadza się automatyczną regulację środowiska w pomieszczeniach. W takiej klimatyzacji wymagane jest, aby istniała możliwość regulacji takich parametrów jak czystość, ruch, temperatura i wilgotność względna powietrza w przedziałach wartości założonych w projekcie. Instalację wentylacyjną, której zamierzonym działaniem jest ochładzanie i osuszanie powietrza (oprócz innych funkcji) nazywamy instalacją klimatyzacyjną. Oznacza to, że charakterystyczną cechą instalacji klimatyzacyjnej jest zdolność do usuwania zysków ciepła i wilgoci.

Komfort cieplny

Zadaniem urządzeń wentylacyjnych jest wytwarzanie i zachowanie odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniu. Sposób użytkowania pomieszczenia ma decydujący wpływ na wymagania dotyczące stanu powietrza. Projektując urządzenia wentylacyjne obsługujące pomieszczenia przeznaczone do stałego pobytu ludzi, a takimi są sale widowiskowe i kinowe, najistotniejszym kryterium jest odczucie komfortu cieplnego. Komfortem cieplnym nazywamy taki dobór parametrów powietrza (oddziałujących kompleksowo lub indywidualnie w pewnych określonych granicach), który daje wrażenie przyjemnego samopoczucia cieplnego dla ludzi przebywających w danym pomieszczeniu (rys. 1) [2]. Szczególnie ważne znaczenie mają następujące parametry:

„„ - temperatura powietrza w pomieszczeniu,
-„„ wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu,
-„„ prędkość powietrza w miejscu przebywania ludzi,
-„„ hałas,
-„„ czystość powietrza.

Rys. 1. Podstawowe składniki komfortu w pomieszczeniu [9]


Mówiąc o zagadnieniu komfortu cieplnego należy założyć, że temperatura powietrza w pomieszczeniu jest wielkością zależną, ściśle związaną z temperaturą powietrza zewnętrznego i wilgotnością względną powietrza w pomieszczeniu.

Natomiast, zmniejszenie wilgotności powietrza pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach z jednoczesnym zachowaniem komfortu cieplnego. Ścisły związek pomiędzy obniżaniem górnej granicy wilgotności względnej a wzrostem temperatury w pomieszczeniu, znajduje uzasadnienie w sposobie oddawania ciepła przez organizm ludzki. Przy niskiej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu ludzie oddają dużo więcej ciepła przez odparowanie, niż przy dużej wilgotności.

Systemy wentylacji (...)

Systemy klimatyzacji i wentylacji budynków użyteczności publicznej

Głównym celem, jaki stawiany jest urządzeniom klimatyzacyjnym, jest utrzymywanie w ustalonych granicach parametrów powietrza takich jak: temperatura, wilgotność, ciśnienie, czystość i stan fizyko-chemiczny. Zadaniem tych urządzeń jest więc realizowanie łącznie kilku procesów uzdatniania powietrza w celu zapewnienia określonych parametrów powietrza w pomieszczeniu. Tak więc w skład urządzeń klimatyzacyjnych, w zależności od wymagań, wchodzą na przykład urządzenia do ochładzania, ogrzewania, nawilżania, osuszania powietrza, a także urządzenia do automatycznej regulacji parametrów powietrza.

Klimatyzacja oprócz tego, że polepsza człowiekowi komfort bytowania, to w wielu przypadkach zapewnia wymagane warunki pracy nowoczesnym i skomplikowanym urządzeniom, a także zapewnia odpowiednie warunki pracy dla pracowników, podnosząc ich wydajność. Na podstawie tych zadań możemy podzielić urządzenia klimatyzacyjne na dwie grupy: urządzenia stosowane w klimatyzacji komfortu oraz w klimatyzacji przemysłowej.

Klimatyzacja komfortu ma za zadanie zapewnić odpowiedni mikroklimat zarówno w lecie jak i zimie, na przykład w pomieszczeniach użyteczności publicznej takich jak: kina, teatry, sale konferencyjne, czy pomieszczenia sklepowe. Natomiast klimatyzacja przemysłowa ma za zadanie utrzymywać optymalne parametry powietrza dla potrzeb procesu technologicznego w określonym zakładzie, jak również odpowiednie warunki pracy dla jego pracowników. Biorąc pod uwagę wymagania odnośnie klimatyzacji, jak i wielkość budynków czy warunki zewnętrzne stosuje się klimatyzację złożoną z pojedynczych klimatyzatorów, bądź złożoną z bardziej skomplikowanych układów, w większości przypadków połączonych z centralami wentylacyjnymi.

Obecnie w przypadku budynków użyteczności publicznej jakimi są widownie kin i wszelakiego typu sale widowiskowe stosuje się prawie wyłącznie ogrzewanie i klimatyzowanie powietrzne, w którym instalacje służą także do celów wentylacyjnych. W salach widowiskowych można stosować częściową lub pełną klimatyzację. Wyklucza się stosowanie miejscowych grzejników, ze względu na ich dużą bezwładność cieplną, co utrudnia proces regulacji wydajności, a więc dostosowania ich wydajności do szybko zmieniającego się obciążenia cieplnego.

Aby móc zastosować pełną lub częściową klimatyzację należy dobrać odpowiedni sposób chłodzenia powietrza. Jeśli mamy do czynienia z małymi wydajnościami chłodniczymi możemy zastosować układy z bezpośrednim chłodzeniem powietrza, zaś przy dużych wydajnościach musimy zastosować układy z pośrednim chłodzeniem powietrza.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i instalacji urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w salach widowiskowych jest rozdział powietrza. Istnieje wiele sposobów uzyskania właściwego rozdziału powietrza. Nawiew powietrza można umieścić w dowolnym miejscu widowni, zaś prawidłowy rozdział powietrza nawiewanego uzyskamy przy pomocy dobrego rozwiązania konstrukcyjnego nawiewników. Na rysunkach 7, 8 i 9 przedstawiono różne sposoby rozwiązania nawiewu i wywiewu powietrza z sal widowiskowych.

Rys. 7. Wentylacja i klimatyzacja kina z nawiewem ponad balkonem i odciągiem powietrza pod fotelami balkonu i parteru, w celu wywołania odpowiedniego przepływu powietrza zastosowano odsysanie pod balkonem; ten rodzaj doprowadzenia powietrza nosi nazwę „zasilania strumieniowego” [5]
Rys. 8. Klimatyzacja widowni sali widowiskowej z zastosowaniem anemostatów (nawiewników) [5]
Rys. 9. Wentylacja lub klimatyzacja widowni kina w układzie podłużnym [5]: a) z odciągiem powietrza od strony widowni i nawiewem powietrza od strony ekranu, b) z nawiewem powietrza po widowni i odciągiem powietrza po stronie ekranu


Urządzenia nawiewne i wywiewne pozwalają na uzyskanie prawidłowej wentylacji pomieszczenia. Aby uprościć obsługę urządzeń powinno się instalować urządzenia monoblokowe nawiewno-wywiewne lub instalować je obok siebie, zwracając przy tym uwagę na tłumienie hałasu wytwarzanego przez wentylatory, co jest bardzo istotne w salach widowiskowych. Należy także dodać, że w celu uzyskania optymalnego efektu, tłumiki hałasu zamontowane w kanałach nawiewnych i wywiewnych powinny być obliczone skrupulatnie, z dużą dokładnością.

Przy projektowaniu układu wentylacyjnego sali widowiskowej należy kłaść duży nacisk na to, aby umożliwić eksploatacje zarówno z powietrzem zewnętrznym, jak również z recyrkulacją i mieszaniem. System wywiewny powinien spełniać swoje podstawowe zadanie tak, aby powietrze czerpane z widowni mogło odpływać na zewnątrz budynku (praca z powietrzem zewnętrznym) lub dopływać do systemu nawiewnego (praca recyrkulacyjna). Proces wentylacji widowni przed seansem może odbywać się w układzie z recyrkulacją, a następnie w zależności od liczby widzów, tuż po rozpoczęciu seansu doprowadza się odpowiednią ilość świeżego powietrza zewnętrznego.

Podobnie jak w przypadku wentylacji, klimatyzację cechuje ten sam sposób prowadzenia kanałów powietrznych. Widoczna różnica pomiędzy instalacją wentylacyjną a klimatyzacją polega na sposobie przygotowania (uzdatniania) powietrza, mimo to każda instalacja wentylacyjna może być dostosowana do zadań klimatyzacji. Jeśli zakłada się, iż w pomieszczeniach widowni dozwolone jest palenie tytoniu, zaleca się nawiewanie powietrza z dołu do góry, ponieważ przy innym układzie nie można zagwarantować całkowitego usunięcia dymu tytoniowego.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę projektując instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną, jest zapotrzebowanie powietrza. W celu określenia zapotrzebowania powietrza dla potrzeb wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji bierze się pod uwagę zazwyczaj normy zużycia, tj. ilość powietrza potrzebnego dla jednego człowieka w czasie jednej godziny. Wydajność urządzeń wywiewnych przyjmuje się ok. 10-15% mniejszą niż wydajność urządzeń nawiewnych.

Ostatnim istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej jest zapotrzebowanie energii chłodniczej. Zakłada się, że temperatura powietrza w pomieszczeniu widowni chłodzonej w okresie letnim nie powinna być stała, ale powinna wzrastać jednocześnie ze wzrostem temperatury zewnętrznej, gdyż zbyt niska temperatura wewnątrz pomieszczenia w okresie gorących dni powoduje przeziębienie się widzów. W przypadku nie chłodzonych widowni, źródłami ciepła, wpływającymi negatywnie na samopoczucie ludzi w kinach w lecie są:

- emisja „„ energii cieplnej przez widzów, która zależy od temperatury w pomieszczeniu,
„„ - zyski ciepła przenikającego przez przegrody i stropy,
-„„ zyski ciepła od powietrza zewnętrznego napływającego z nie chłodzonej wentylacji podczas gorących dni letnich. (...)

Przykładowy schemat instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej budynku kompleksu kinowego (...)

Opis działania instalacji wentylacyjnoklimatyzacyjnej budynku kompleksu kinowego (...)

Podsumowanie

Ze względu na specyfikę i warunki sanitarne pomieszczeń sal widowiskowych, rozdział powietrza należy bardzo starannie ukształtować poprzez odpowiedni dobór i usytuowanie nawiewników oraz wywiewników. Istnieje kilka sposobów rozdziału powietrza, lecz najbardziej odpowiednimi wydają się nawiew/ wywiew powietrza w stopniach pomiędzy poszczególnymi poziomami podłogi, natomiast wywiew/nawiew przez kratki umiejscowione w suficie. Coraz częściej z dużym powodzeniem stosowane są systemy z bezpośrednim nawiewem w miejsce przebywania poszczególnych osób. W budynkach użyteczności publicznej projektuje się nawiewniki wyporowe nawiewające względnie duży strumień powietrza przy prędkości 0,2 do 0,35 m/s i różnicy temperatury w zakresie 2÷4°C pomiędzy powietrzem nawiewanym a w pomieszczeniu.

Rosnące koszty energii, restrykcyjne wymagania zdrowotne i ekologiczne powodują ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i opracowywanie nowoczesnych metod stwarzania optymalnych warunków mikroklimatu wewnątrz wszelakiego typu pomieszczeń. Prowadzone poszukiwania i badania nowych technologii przygotowania i rozdziału powietrza dotyczą także przemysłu, gdzie niejednokrotnie jakość i utrzymanie założonych parametrów w granicach tolerancji decyduje o końcowej jakości produktu. Nie bez znaczenia w osiąganiu wyższej skuteczności systemów i urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest postęp w budowie elementów automatyki, sterowania oraz opracowywanie coraz bardziej funkcjonalnego i wyrafinowanego oprogramowania.

LITERATURA

[1] ADRIAN Ł.: Projekt instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej dla budynku kompleksu kinowego wraz z obiektami towarzyszącymi, jak restauracje, bary, kawiarnie, biura obsługi. Praca Dyplomowa Magisterska. Politechnika Łódzka, Wydz. Mechaniczny. 2008.
[2] FANGER P.O.: Komfort cieplny. Arkady, Warszawa 1974.
[3] GAZIŃSKI B.: Poradnik Klimatyzacja. Systherm Serwis, Poznań 2001.
[4] LAMPE G., PFEIL A., SCHMITTLUTZ R., TOKARZ M.: Projekt klimatyzacji a projekt budynku. Arkady, Warszawa 1981.
[5] RECKNAGEL, SPRINGER: Ogrzewanie i klimatyzacja. Arkady, Warszawa 1976.
[6] SYSTEMAIR: Wentylacja – materiały pomocnicze.
[7] www.budujemydom.pl
[8] www.kape.gov.pl
[9] www.klimatyzacja.pl
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.