Kilka spostrzeżeń na temat kurtyn powietrznych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.02.2011
Celem każdej kurtyny powietrznej jest zapewnienie oszczędności energii, dzięki zabezpieczeniu pomieszczeń przed infiltracją powietrza, które w następstwie trzeba schłodzić lub ogrzać. Rozdział ten osiąga się przez prawidłowe zainstalowanie kurtyny w przejściu, jak i właściwy dobór prędkości powietrza wylotowego ze szczeliny kurtyny i jego zasięgu. Każdy producent kurtyn powietrznych przygotowuje specyfikację pozwalającą na jak najlepszy dobór kurtyny, bazując na własnych wieloletnich doświadczeniach i badaniach. Zadaniem projektanta jest dobór kurtyny powietrznej z katalogu, uwzględniając wymagania dotyczące projektowanego przejścia.

Z uwagą przeczytałem artykuły dotyczące kurtyn powietrznych zamieszczone w numerze 9 Ch&K z września 2010.

Wszystkie opublikowane w powyższym wydaniu artykuły dokładnie i starannie opisały działanie kurtyn powietrznych mających zastosowanie głównie w dużych handlowych i przemysłowych przejściach. Ze względu na to, że autorzy artykułów są specjalistami z rożnych firm, każdy z tych artykułów opisuje w sposób bardzo przystępny i przejrzysty rożne aspekty działań i przeznaczenia kurtyn powietrznych.

Jak wiemy, zadaniem każdej kurtyny powietrznej, jest zapewnienie w miarę pełnego rozdziału pomiędzy dwoma przestrzeniami o rożnej temperaturze przy pełnej możliwości swobodnego poruszania się czy to pieszych, czy też sprzętu mechanicznego.

W mojej analizie chciałbym uzupełnić wyżej wymienione artykuły, jak również nieco przybliżyć czytelnikom generalne zasady obliczania kurtyn powietrznych. Z praktyki wiadomo, że dobór kurtyny powietrznej nie jest łatwy i prosty. Wynika to z faktu, że dane katalogowe, z reguły opierają się na obliczeniach i badaniach własnych producenta (które z zasady są zgodne z normami). W praktyce, nie ma dwóch takich samych przejść, które charakteryzowałyby się co najmniej podobnymi parametrami. W związku z powyższym, poszerzenie wiedzy inżyniera dobierającego kurtynę o kilka szczegółów teoretycznych powinno pomóc w doborze jak najlepszej i jak najefektywniejszej kurtyny powietrznej.

Pod wpływem sił grawitacyjnych, wymuszonego ruchu powietrza w pomieszczeniu (systemem klimatyzacji czy też ogrzewaniem), jak i różnicy temperatury (gęstość powietrza) pomiędzy rożnymi poziomami, kurtyna powietrzna zmienia tak kierunek prądów powietrza żeby nie dopuścić do podwyższenia/ obniżenia temperatury w osłanianym pomieszczeniu. Działanie kurtyny należy traktować jako dodatkowy opór będący przeszkodą w przepływie powietrza przez osłaniany otwór.

Możliwe rozwiązania kurtyn powietrza

Producenci kurtyn powietrznych wymienionych w powyższych artykułach proponują kurtyny powietrzne, które oddzielają dwa pomieszczenia o rożnych wartościach temperatury, jednak nie odzyskują powietrza tworzącego kurtynę (nie zauważyłem tego w żadnym z artykułów).

W artykule „Kurtyna powietrzna dla mroźni” omówiono system MAT (rys.10 i 12, str. 54 i 55 nr 9/2010). Teoretycznie na to patrząc, ma on dużo zalet, niemniej nie jest on w stanie odzyskać większości powietrza tworzącego kurtynę (powrót chłodnego powietrza do wnętrza chłodni/zamrażalni). Są to ewidentne straty energii, których można uniknąć, zapewniając odzysk powietrza z kurtyny.

Po drugie (rys. 3), nie ma praktycznej możliwości zapewnienia laminarnego przepływu pomiędzy trzema warstwami powietrza wypływającymi z kurtyny, które mają różną temperaturę (gęstość powietrza) i różne prędkości.

Na dodatek, na rysunku 10 i 12, str. 54 i 55 pokazany jest idealny rozdział poszczególnych strumieni, szczególnie widoczny przy podłodze. Bez zastosowania specjalnych progów, jest to nie tylko praktycznie, ale i teoretycznie niemożliwe. W tym przypadku, dla poprawy efektywności kurtyny proponowałbym zastosowanie swego rodzaju progu, który pozwoli na oddzielenie strug wewnętrznych powietrza od strugi zewnętrznej (rys. 1). (...)

Rys. 1. Schemat kurtyny MAT firmy Biddle z proponowanym progiem oddzielającym ciepłą strugę powietrza od chłodnej


Zasięg strugi powietrza wypływającego ze szczeliny i jej prędkość (...)

Końcowe spostrzeżenia

Wymienione na wstępie artykuły stanowią dobry przyczynek do praktycznego spojrzenia na zasadę pracy jak i przeznaczenie kurtyn powietrznych w przemysłowych, handlowych i biurowych obiektach, w których temperatury wewnętrzne zdecydowanie różnią się od temperatury otoczenia. Katalogi firm produkujących kurtyny powietrzne z pewnością ułatwiają ich dobór i omawiają aspekty prawidłowej eksploatacji. Dane techniczne zawarte w kartach doborowych opierają się na wieloletniej praktyce i badaniach laboratoryjnych.

Ja ze swej strony starałem się zwrócić uwagę na te aspekty doboru kurtyn powietrznych, które nie zostały poruszone w numerze 9/2010 „Ch&K”. Mianowicie, zachęcam do szerszego spojrzenia na kurtyny powietrzne.

Inżynier dobierający kurtynę powietrzną (a być może i ją projektujący) chce wiedzieć jakimi kryteriami kierował się producent przy jej projektowaniu. Ten czynnik spowodował, że podszedłem do spraw kurtyn powietrznych z bardziej teoretycznego punktu widzenia, który przybliży inżynierom podstawy zasad pracy kurtyn powietrznych.

LITERATURA

[1] PRANDTL L.: Dynamika przepływów. PWN. Warszawa. 1956.
[2] LEOPOLD J.: Strahlablenkung in Luftschleieranlagen. Luft und Kältetechnik. 4/1973.
[3] TAMM W.: Air Flow within Air Curtains to Protect Cold Rooms. XI International Congress of Refrigeration. 1963.
[4] JEDRZEJEWSKA-ŚCIBAK T.: Uwagi o stosowaniu przewodów wentylacyjnych równomiernej wydajności. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja. 10-11/1970.
[5] BŁOCKA D.: Podstawy budowy i działania kurtyn powietrznych. Chłodnictwo i Klimatyzacja. 9/2010.
[6] DUDKOWIAK M., URASIŃSKI M.: Skuteczność kurtyn powietrznych. Chłodnictwo i Klimatyzacja. 9/2010.
[7] SCHOMAKER R.: Kurtyna powietrzna do mroźni. Chłodnictwo i Klimatyzacja. 9/2010.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.