Postęp i rozwój sprężarek o małej i średniej wydajności chłodniczej Cz. 2
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.05.2011

Celem niniejszego artykułu jest omówienie i zapoznanie inżynierów chłodnictwa z nowymi trendami w rozwoju sprężarek chłodniczych, z którymi możemy mieć do czynienia już w niedalekiej przyszłości. Chce również zwrócić uwagę na te aspekty budowy sprężarek, które pozwolą nam, inżynierom chłodnictwa projektować optymalne i energooszczędne systemy i układy chłodnicze. Ze względu na ograniczoną objętość, zasady projektowania sprężarek będą pominięte. Artykuł jest kontynuacją tematu podjętego w wydaniu kwietniowym.

W tej części artykułu, która może wydawać się futurystyczna omówię sprężarki i procesy sprężania, które mogą i prawdopodobnie znajdą zastosowanie w przyszłości. Trudno w chwili obecnej ocenić przedział czasu, w jakim te nowe opisane poniżej technologie znajdą praktyczne zastosowanie. Pamiętać należy o tym, że dążymy do miniaturyzacji, obniżenia zużycia energii jak i obniżenia zużycia materiałów. Należy więc przypuszczać, że może to nastąpić w ciągu następnych około 15 lat. Będzie to zależało od nacisku przemysłu produkującego urządzenia chłodnicze na ośrodki badawcze, jak i od środków finansowych niezbędnych do badań i wdrożenia nowych technologii. Opisane poniżej niektóre propozycje rozwiązań, które nie były jak dotąd nigdzie wcześniej dyskutowane i opisane. Bazuję tu na moich własnych studiach, analizach teoretycznych i wyliczeniach.


Sprężarka Sterlinga (...)


Sprężarka ślimakowa(...)


Sprężarka akustyczna (...)


Chłodzenie magnetyczne
Bazując na najświeższych informacjach, ten rodzaj chłodzenia może znaleźć zastosowanie w chłodnictwie handlowym (średnim) w ciągu następnych około 10 lat, a w chłodnictwie małym (domowym) w ciągu około 15 lat. Wydaje mi się, że watro jednak tu o tym systemie wspomnieć.
Chłodzenie magnetyczne bazuje na efekcie magneto-kalorycznym (rys. 4). Polega on na tym, że niektóre sproszkowane metale posiadają zdolność ogrzewania się, kiedy są magnesowane i chłodzenia, kiedy pole magnetyczne jest usunięte. Z punktu widzenia podstaw fizyki proces ten jest analogiczny do konwencjonalnej metody sprężania/rozprężania czynnika chłodniczego. Podstawowym problemem było znalezienie materiału (lub materiałów), który mógłby pracować w temperaturze pokojowej (około +20°C). Jedynym takim materiałem jest gadolin (Gd). Jego maksymalna adiabatyczna temperatura rośnie około 2°C na 1 Tesla pola magnetycznego.
Zaletami tego systemu są:
- wyższa sprawność energetyczna od układów konwencjonalnych;
- brak czynnika chłodniczego, czyli całkowite bezpieczeństwo dla otoczenia;
- system ten jest regeneracyjny, tzn. automatycznie odpowiada na zmiany temperatury chłodnego i gorącego końca;
- cicha i bezszmerowa praca;
- wysoka sprawność energetyczna (bliska cyklu Carnota) związana z odwracalnością procesu;
- wyjątkowo prosty i łatwy w obsłudze układ;
- niskie ciśnienie, praktycznie atmosferyczne, co jest ważne w układach klimatyzacji i w specjalnych zastosowaniach.

s74a

Układ Sterlinga firmy ProCooling(USA); po prawej stronie zdjęcia widoczna część zimna układu (oszronienie)


Wadami są następujące elementy systemu:
- stosunkowo drogie materiały mogące pracować w temperaturze otoczenia;
- sprawność układu gwałtownie spada ze wzrostem temperatury otoczenia (przy użyciu czystego gadolinu, ze względu na brak niewystarczająco dobrego materiału);
- trudności produkcyjne i łatwość korozji gadolinu w obecności wilgoci;
- wymagane kriogeniczne wartości temperatury do chłodzenia magnesów;
- kosztowne zabezpieczenie komponentów elektronicznych przed wpływem silnego pola magnetycznego elektromagnesów;
- wymagana wysoka czystość gadolinu, chcąc zapewnić wysoką sprawność układu – wysokie koszty (pewne nadzieje na poprawę sytuacji można wiązać ze stopem Gd5Si2Ge2. Materiał ten jednak jest ciągle w fazie badań i eksperymentów).

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty i trudności, nie należy spodziewać się tych układów przed upływem następnych około 10÷15 lat.

Nanotechnologia
Nanotechnologia jest jedną z najnowszych dziedzin nauki, której podstawy dał amerykański fizyk Richard Feynman na spotkaniu w grudniu 1959 roku. Rozwój tej technologii nastąpił dopiero w ostatnich 20 latach. Polega ona na kontroli materii w skali atomów i komórek. Możnaby zadać pytanie, jak się to ma do sprężarek i chłodnictwa? Otóż, nanotechnologia najprawdopodobniej może mieć zastosowanie w sprężarkach i chłodnictwie już w niedalekiej przyszłości jako materiał konstrukcyjny lub jako materiał pomocniczy w procesie tłoczenia gazu.
Generalnie, nanotechnologia zajmuje się strukturami, których rozmiary wynoszą od 0,1 do 100 nanometra (1 nanometr = 10-9 metra) w co najmniej jednym wymiarze i obejmuje projektowanie nowych materiałów i urządzeń w tym zakresie wymiarowym. Jest różnorodna i posiada potencjalne możliwości kreowania wielu nowych, dotąd nieznanych materiałów i przyrządów z bardzo szeroką gamą zastosowań, w takich dziedzinach jak:
- medycyna,
- produkcja energii,
- informatyka,
- przemysł ciężki,
- chemia,
- optyka,
- kosmetyka,
- farmacja itp.

Jak to zwykle bywa z nowymi technologiami, nasuwa się wiele pytań i wątpliwości związanych z toksycznością tych nowych materiałów, ich wpływem na środowisko jak i na światową ekonomię. Oczywiście, jako całkowita nowość, technologia ta ma wielu zwolenników jak i wrogów. Według nie do końca potwierdzonych badań (zbyt mało czasu upłynęło od momentu pierwszego zastosowania nanomateriałów) nanosrebro jak i nanowęglowe wielościanowe rurki mają być zakazane w zastosowaniu do urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Problem polega na tym, że wyżej wymienione nanomateriały (nie można wykluczyć, że i inne również) zachowują się podobnie do azbestu, który wdychany powodował zachorowania na raka płuc.
Skoncentruje się poniżej na potencjalnym zastosowaniu nanotechnologii w chłodnictwie.


Wymiana ciepła(...)


Układ chłodniczy bez części ruchomych(...)


Sprężarka naturalna(...)


Podsumowanie
Z chwilą wprowadzenia do produkcji sprężarek spiralnych słyszało się glosy przewidujące zanik sprężarek tłokowych. Jak widzimy, sprężarki tłokowe są niezastąpione i uważać je można za jedne z najbardziej uniwersalnych sprężarek jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Są i będą one jeszcze przez wiele lat niezastąpione w średnich a szczególnie w małych układach chłodniczych (np. domowych). Należy oczekiwać dalszego rozwoju tych sprężarek. Również sprężarki spiralne, które niewątpliwie charakteryzują się najwyższą sprawnością (poza sprężarkami odśrodkowymi) ulegną modyfikacji. Rozwój tych sprężarek pójdzie w kierunku ich miniaturyzacji (co nie będzie łatwe) jak i obniżenia wydajności chłodniczej. Jeżeli natomiast chodzi o sprężarki rotacyjne, to oczekujmy coraz częstszego stosowania ich w handlowych urządzeniach chłodniczych z układem hermetycznym. Jeżeli w pełni rozwiąże się problem smarowania sprężarek rotacyjnych poziomych, w określonym zakresie wydajności będą one bardzo konkurencyjne w stosunku do sprężarek tłokowych.
W ciągu najbliższych od 8 do 10 lat nie oczkujmy jednak pojawienia się na rynku „supersprężarek” lub układów chłodniczych, które będą w stanie całkowicie wyeliminować sprężarki mechaniczne obecnie produkowane. Opracowanie i przebadanie nowego typu sprężarki to proces około 10÷12 lat. Możemy natomiast oczekiwać przede wszystkim poprawy parametrów energetycznych i miniaturyzacji.


LITERATURA
[1] Literatura firmy Embraco Company.
[2] Literatura firmy Carrier Corporation.
[3] Literatura firmy Sanyo Corporation.
[4] R. HESELBARTH: Mini mechanics keep soldiers cool by Design. RSES Journal. July 2001.
[5] Toshiba Develops Helical Compressor. JARN Journal. March 25, 1997.
[6] R. BOBYAK: Sound idea, acoustic compressor to power residential refrigerator. Appliance Manufacturer. June 1998.
[7] Project to assess use of magnetic refrigeration. ASHRAE Journal. January, 1999.
[8] K. NIKLAS: The evolutionary biology of plants. Chicago and London. The university of Chicago Press. 1997.
[9] K. WILSON and D. J. B. WHITE: The anatomy of wood: its diversity and variability. Stobart & Son Ltd. London, 1986.
[10] Wikipedia.
[11] Temperatures very low and very high. New York. Dover 1981.
[12] K. G. SCHNEIDER Jr., K. GIBSON: Magnetic refrigerator successuly tested. Ames Laboratory News Release. Ames Laboratory., Dec. 7, 2001. 


AUTOR: Andrzej WESOŁOWSKI
– były pracownik Carrier, York i Embraco, USA

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.