Dry cooler czy wieże chłodnicze
Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
Data dodania: 21.08.2011

Często zadawane pytanie – co wybrać, wieżę chłodniczą czy suchą chłodnicę? Dla wielu z nas odpowiedź może być oczywista, niektórzy mają wątpliwości. W tym artykule chciałbym przedstawić wszystkie ZA i PRZECIW, aby nasz wybór nie był przypadkowy. Nie mniej jednak, na wstępie, aby publikacja była kompletna przedstawię pokrótce rodzaje urządzeń, jakie możemy spotkać i na jakie musimy się zdecydować

 

Dry cooler, czyli sucha chłodnica

 

Głównym elementem składowym jest chłodnica, przez którą przepływa medium (woda lub roztwór glikolu) ochładzane pędem powietrza wymuszanym przez wentylatory umieszczone w ten sposób, aby powietrze przepływało jednostajnie przez całą jej powierzchnię. W ten sposób nasze medium oddaje ciepło do otoczenia. Wyróżniamy chłodnice o budowie horyzontalnej, pionowej oraz w układzie V (rys. 1), różniące się wielkością i wyposażeniem oraz sposobem regulacji (regulacja krokowa, płynna – falownik lub przetwornik napięciowy).

 

s64as64b
Rys. 1. Dry Coolery w układzie V

 

Wieża chłodnicza

 

Jest to urządzenie, przez które przepływa woda, ale w odróżnieniu do chłodnicy suchej ma bezpośredni kontakt z przepływającym powietrzem. Oczywiście w niektórych przypadkach i typach wież w okresie niskich temperatur woda może przepływać jedynie przez wężownicę. Głównymi elementami wieży są: wentylator, tryskacze, czasami wężownica oraz basen. Wieże mogą być typu otwartego (rys. 2), zamkniętego (rys. 3), hybrydowe (z wężownicą) typu otwartego (rys. 4) i zamkniętego (rys. 5), wyparne (rys. 6). Różnią się znacznie budową, wielkością oraz sposobem regulacji (regulacja krokowa lub płynna – falownik). W obu przypadkach zarówno dla dry-coolera jak i wieży chłodniczej jest to utrzymywanie zadanej temperatury zasilającej odbiornik.

 

s64cRys. 2. Wieża chłodnicza typu otwartego

 

s64dRys. 3. Wieża chłodnicza typu zamkniętego

 

Wieża chłodnicza – wydajniejsza, ale trudna w eksploatacji

 

Jednak porównując oba urządzenia, szczególnie dane katalogowe, można stwierdzić, iż prawie pod każdym względem wieża chłodnicza jest lepsza –wydajniejsza, zużywa mniej energii elektrycznej przy tej samej wydajności (mniejsza ilość przepływającego powietrza jest potrzebna do schłodzenia wody, a to wiąże się z mniejszą mocą lub ilością wentylatorów), zajmuje mniej miejsca, jest cichsza itp.
Jednak nie ma nic za darmo. Instalując wieżę chłodniczą musimy pamiętać, iż jej prawidłowa praca jest uwarunkowana przede wszystkim od czystości i jakości wody. Na skutek kontaktu wody z powietrzem, do układu dostają się wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z powierza.
W związku z tym należy stosować większą ilość filtrów – wstępny w samej wieży, drugi na instalacji i filtr odmulnik. Zanieczyszczenia zbierają się tam bardzo szybko, co wiąże się ze stałym monitorowaniem stanu zabrudzenia filtrów przez obsługę oraz ich częstym i regularnym czyszczeniu. Aby na czas czyszczenia filtrów nie zatrzymywać pracy całej instalacji należy przewidzieć by-passy na filtrach. Porównując to do układu zamkniętego urządzeń typu dry-cooler, po pewnym czasie (nie biorę tu pod uwagę nowo uruchamianej instalacji) czyszczenie filtrów można planować na okresy przestoju pracy urządzeń, np. raz w roku, co 6 miesięcy.
Dodatkowo sama wieża powinna być bardzo często kontrolowana pod kątem zabrudzenia, w szczególności tryskacze, których dysze łatwo ulegają zapchaniu nawet niewielką ilością osadu. Niestety osad w instalacji to nie tylko to co znajduje się w powietrzu, tutaj mamy do czynienia cały czas z osadem organicznym, wytrącającym się z wody. Woda w wieżach chłodniczych prawie cały czas paruje, a więc jej znaczne ilości w postaci pary wodnej dostają się do atmosfery. W związku z tym ilość wody w instalacji maleje, a co za tym idzie na bieżąco trzeba ją uzupełniać. Aby uniknąć problemów z osadem kamienia oraz korozją należy wodę wprowadzaną do instalacji odpowiednio przygotować. Do tego służą stacje uzdatniania wody, które w szczególności powinny dbać o właściwy poziom ph oraz przewodność (te dwa parametry są najważniejsze). Zabrania się używania wody miejskiej. Oczywiście każdy z producentów wież chłodniczych, w zależności od typu i wykonania danego urządzenia dostarcza do odbiorcy końcowego tabelę, w której pokazane są graniczne wartości wszystkich parametrów oraz przewidywalną ilość odparowanej wody w zależności od warunków atmosferycznych i obciążenia w czasie pracy. Dlatego podczas zamawiania stacji uzdatniania wody należy takimi informacjami się kierować. (...)

 

s65as65b
Rys. 4. Wieża chłodnicza typu hybrydowa (z wężownicą) typu otwartego

Rys. 5. Wieża chłodnicza typu hybrydowa typu zamknietego

 

Dry cooler – mniejsze koszty serwisu (...)

 

Podsumowanie

 

A więc reasumując – przed wyborem danego rozwiązania należy się oczywiście kierować aspektem ekonomicznym, ale nie tylko tym z zakresu dostawy urządzeń. Należy dokładnie policzyć w skali minimum 5 lat, co będzie dla nas bardziej opłacalne i wygodne (koszty zużycia energii elektrycznej, koszty przeglądów i serwisu, opieki technicznej, ewentualnych części zamiennych).
Nie mniej jednak na wstępnie można całą polemikę odrzucić w przypadkach, gdzie zastosowanie tego drugiego rozwiązania jest po prostu niemożliwe. Mianowicie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dużej mocy chłodniczej np.: szeroko pojęty przemysł, centra handlowe (na potrzeby pomp ciepła) – wieże chłodnicze są z ekonomicznego punktu widzenia dużo lepszym rozwiązaniem i zajmują dużo mniej miejsca. Ale np.: dla małych mocy chłodniczych, dla pojedynczych lub kilku agregatów chłodniczych średniej mocy, dla free-coolingu – dry cooler będzie lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Tak więc jednoznacznej odpowiedzi nie ma, a przy wyborze danego rozwiązania nie należy się kierować jedynie rozwiązaniem proponowanym przez jedną ze stron, ale wziąć pod uwagę także zdanie i argumenty tej drugiej. W większości przypadków decyzja nie powinna być aż tak trudna jak by się wydawało.

 

s65c
Rys. 6. Wieża chłodnicza typu wyparna

 

AUTOR: Artur BIENIK
– szef serwisu Climaveneta Polska sp. z o.o

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.