Energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie w supermarkecie Edeka Böers
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.10.2011

Przez wykorzystanie ciepła odpadowego znacznie wzrasta oszczędność energii w supermarkecie. Na poniższym przykładzie supermarketu Edeka zostało pokazane, w jaki sposób energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie w oparciu o dwutlenk węgla i automatyka budynku mogą zostać połączone w jeden całościowy system.

 

Supermarket Edeka - energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie

 

Przy obecnym rozwoju systemów HVAC, oprócz coraz bardziej zaawansowanych technologii urządzeń, centralną rolę odgrywa regulacja. Odpowiada ona za to, aby ciepło i chłód występowało zarówno w odpowiednim czasie i miejscu, jak również w odpowiedniej ilości. Dzięki nowoczesnej technice regulacji i zintegrowanemu systemowi odzysku ciepła, pobór mocy może zostać obniżony nawet o 35%. Szczególnie istotne jest, przy regulacji procesów odzysku ciepła, nastawienie obiegu chłodu na zapotrzebowanie na ciepło, aby w ten sposób optymalnie wykorzystać zbiornik ciepła czy nagrzewnice. Jedynie dzięki technice regulacji, która koordynuje zarówno wytwarzanie ciepła dla wody gorącej i użytkowej, jak również dla nagrzewnic, dostępny w ten sposób potencjał może zostać w pełni wykorzystany.

Przy wyborze odpowiednich technologii trzeba wziąć pod uwagę wszystkie systemy. Dzięki temu powstają innowacyjne rozwiązania, które to będą łączyły w jeden wspólny układ obecne instalacje przemysłowe i nowoczesne trendy w technice. Aby zapewnić sprawne działanie tego wspólnego systemu, a także wykorzystać cały potencjał optymalizacji – o czym mogliśmy przekonać Państwa Böers – należy dopasować sterowanie automatyką budynku do systemu układów chłodniczych – wyjaśniają prezesi biura planowania ecoplan w Bielefeld – Hans-Joachim Behrendt i Heinz Werner Pölkner.

 

Urządzenia chłodnicze w supermarkecie Edeka - energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie

 

Urządzenia chłodnicze w supermarkecie Edeka

Urządzenia chłodnicze w supermarkecie Edeka

 

 

Energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie

W systemie chłodniczym zdecydowano się na transkrytyczny układ dwutlenku węgla firmy Carrier Kältetechnik Deutschland GmbH. Tej technologii udało się w naszej szerokości geograficznej zająć poczesne miejsce. Ów trend podąża w kierunku prostych układów CO2 (R744) i tzw. układów hybrydowych (R744/R430). Naturalny środek chłodniczy CO2 ma m.in. tę zaletę, że większa część ciepła odpadowego (porównując np. z R404A czy R134a) może zostać użyta w procesie ponownego wykorzystania ciepła. Szczególnie w obszarze transkrytycznym zmieniająca się temperatura przy izolowanym schładzaniu jest bardzo korzystna dla odzyskiwania ciepła – w eksploatacji transkrytycznej woda daje się podgrzać z 10 do nawet 90°C.

Oprócz bardzo dobrych termodynamicznych właściwości R744, na jego korzyść przemawia również niski współczynnik GPW = 1 (Global Warming Potential) w porównaniu do konwencjonalnych środków chłodniczych (GWP = 2 000÷4 000). Dlatego też rozwój tej technologii jest szczególnie wspierany przez Ministerstwo Środowiska Republiki Federalnej Niemiec. Oprócz tego R774 nie wpływa negatywnie na warstwę ozonową, co jest znaczną wadą halogenowych czynników chłodniczych (nieszczelności w systemach chłodniczych).

W celu pełnego wykorzystania zalet R744 konieczne jest zintegrowanie systemu chłodniczego w całościowy system automatyki budynku. System E•LDS oferowany przez firmę Eckelmann AG szczególnie nadaje się do takich zadań, ponieważ dzięki programowalnemu sterownikowi logicznemu ELC 55 i modułowi field bus układ regulacji systemu chłodzenia można nie tylko skomunikować z uniwersalnym systemem sterowania budynkiem, ale i z siedzibą firmy Eckelmann.

 

Sprężarki chłodnicze w supermarkecie Edeka - energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie

Sprężarki

 

W ten sposób można centralnie regulować wszystkie systemy, które zwykle dysponują własnymi niezależnymi systemami regulacji (ogrzewanie, centralny układ wentylacji czy oświetlenie). Około 20 dodatkowych punktów pomiarowych dla tego urządzenia jest monitorowanych przy bardzo niskich kosztach przez specjalne wskaźniki temperatury (UA 300 L) i czujniki NTC. Inżynierowie firmy Eckelmann AG przejęli całość prac inżynieryjnych dla aparatury koltrolno-pomiarowej i automatyki tego supermarketu.

 

 

Całkowite wykorzystanie ciepła (...)

Ogrzewanie i wentylacja (...)

 

Inteligentne sieci termiczne „smart thermal grids”

W ostatnim czasie coraz popularniejsze jest pojęcie „smart grids“ (inteligentne sieci elektryczne). Obejmuje ono połączenie i sterowanie generatorami prądu, bateriami, zasilanymi urządzeniami i sieciami w systemach przesyłowych i rozdzielczych. Wiele z nich, dzięki systemowi automatyki budynku, jest dziś już faktem. W tym przypadku mamy jednakże do czynienia z profesjonalną inteligentną siecią termiczną „smart thermal grid”, która modeluje i steruje całością transportowanego ciepła. Do możliwości „smart grid“ systemu E•LDS zaliczają się m.in. zarządzanie zrzutami obciążenia, czy przewidujące algorytmy oszczędzające energię.

Jedno z głównych zadań inteligentnej sieci termicznej polega na optymalnym sterowaniu wszystkimi przepływami ciepła na granicach poszczególnych systemów, tak jak w tym przypadku pokazano na przykładzie wykorzystania ciepła odpadowego z układu chłodzenia. Jest to możliwe jedynie dzięki całościowemu centralnemu sterowaniu, które koordynuje ogrzewanie w trybie letnim i zimowym z systemem chłodniczym, minimalizuje utratę energii i jednocześnie odpowiada za optymalną jakość powietrza.

 

 

Więcej informacji na temat rozwiązań Eckelmann na stronie www.etis.pl

 

AUTORZY:
dr inż. Frank UHLEMANN
– dyrektor działu techniki chłodnictwa i automatyki budynku, Eckelmann S.A., Wiesbaden
Heinz PÖLKNER
– główny udziałowiec ecoplan s.c., Bielefeld

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.