1 mm kamienia to 10 proc. więcej zużytej energii Uzdatnianie i kondycjonowanie wody chłodniczej
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.12.2011

Wraz z rozwojem i postępem we wszystkich dziedzinach gospodarki, zwiększeniem różnorodności produktów na naszych rynkach i rosnącą konsumpcją – zapotrzebowanie na chłód staje się coraz powszechniejsze – wręcz konieczne i niezbędne.

 

2011_12_34

 

Jeszcze niedawno ciepło było jednym z najbardziej popularnych nośników energii, w obrębie wykorzystania którego rozwijała się konieczność oszczędności energii, a to powodowało pojawienie się wielu nowych rozwiązań technicznych. Dotyczy to również chłodnictwa i klimatyzacji. W tym obszarze pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technicznie oraz nowe typy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Za nimi podążają systemy uzdatniania wody.
Z perspektywy dynamicznego rozwoju naszego kraju przez ostatnie dwie dekady należy zwrócić szczególną uwagę na nowe technologie i rozwiązania techniczne w układach chłodzenia i klimatyzacji.

 

Kwestia oszczędności wody chłodniczej
Z napływem nowych technologii, przemysł zużywa coraz więcej wody do chłodzenia. Fakt, że żyjemy w kraju ubogim w wodę, jest, dzięki rosnącej świadomości społecznej, edukacji i informacjom medialnym, coraz bardziej znany i znajduje zrozumienie.
Konieczność racjonalnego gospodarowania energią dotyczy więc również wody. Tym bardziej, że ceny tej niezbędnej do życia cieczy stale rosną. W wyniku braku odpowiedniego przygotowania wody do chłodzenia, zaniedbań eksploatacyjnych i niewyczerpalnego tematu jakim jest chemia wody – następuje wytrącanie się osadów, procesy korozyjne i ekspansywny rozwój życia biologicznego. Najczęściej jest to spowodowane przez:
- twardość wody,
- wysokie zasolenie,
- brak stabilizacji twardości i ochrony antykorozyjnej,
- rozwój życia biologicznego,
- niejednokrotnie niskie prędkości przepływu.

 

2011_12_35a2011_12_35b
Rys. 1. Przykładowe instalacje, w których zachodzi potrzeba uzdatniania i kondycjonowania wody

 

Możliwe działania (...)

 

Jakość wody chłodzącej
Podstawowym, a jednocześnie najważniejszym krokiem, zmierzającym do zaproponowania konkretnych rozwiązań, jest diagnoza problemu. Podobnie jest, gdy idziemy do lekarza. Aby lekarz mógł przepisać nam receptę na odpowiednie lekarstwo, które szybko i definitywnie rozprawi się z naszą przypadłością, potrzebna jest właściwa diagnoza poparta badaniami, analizą krwi itp.
Dobór odpowiedniego układu chłodzenia, klimatyzacji lub innego układu wodonośnego powinien być połączony z zapewnieniem odpowiedniej jakości wody krążącej w takim układzie, która spełni wymagania dostawców urządzeń, wymagania użytkownika i tym samym zapewni bezproblemową eksploatację. Większość nowych rozwiązań w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji jest coraz częściej energooszczędna. Warto więc zadbać o dalszą energooszczędność podczas eksploatacji posiadanych urządzeń. Wydłuży to tym samym żywotność urządzeń, które przez długie lata będą spełniać swoje zadanie. Popularne jest hasło, że „1 mm kamienia to 10 proc. więcej zużytej energii”. Należy więc nie dopuścić do tego, z uwagi m.in. na wspominany już wyżej wzrost kosztów energii. Pamiętajmy, że zastosowanie rurociągów, wykonanych z materiałów innych niż do niedawna popularna stal węglowa – czarna bądź ocynkowana, czy obecnie PE, PP, PCV, stal szlachetna i wiele innych, nie jest panaceum na brak kamienia. Obecne technologie zapewniają produkcję np. rurociągów o powierzchniach z niską lub bardzo niską chropowatością. Jednak przy braku odpowiedniej stabilizacji twardości wody i niesprzyjających warunkach eksploatacyjnych (np. temperatura >40°C), kamień kotłowy będzie się osadzał! Zwykle pierwsza warstwa powstaje wolniej, ale kolejne, w związku z zaistnieniem chropowatych kryształów, postępują już z normalną szybkością (rys. 2.).

 

Uzdatnianie i kondycjonowanie (...)

 

Technologia uzdatniania i kondycjonowania (...)

 

2011_12_36

 

Podsumowanie
Pomijamy tutaj typy i rozwiązania układów chłodzenia, które są również dopasowywane do wymagań użytkownika. To osobny i również bardzo obszerny temat, który jest omawiany na łamach miesięcznika „Chłodnictwo&Klimatyzacja”. Należy również pamiętać, że układy klimatyzacyjne należy traktować podobnie jak półotwarte układy chłodzenia. Niestety, niejednokrotnie temat uzdatniania i kondycjonowania wody jest pomijany lub traktowany jako zbędny! Tymczasem układy klimatyzacyjne wymagają również wiele uwagi pod kątem stabilizacji biologicznej. Należy o nie dbać jak np. o klimatyzację w swoim samochodzie. Układy chłodzenia i klimatyzacyjne mają sprzyjające i najkorzystniejsze warunki do rozwoju bakterii, wirusów, grzybów i innych form życia biologicznego. Problemem jest coraz częściej pojawiająca się legionella (rys. 6.).
Jak już wspomniano powyżej, temat uzdatniania wody jest niewyczerpalny i na pewno nie można go zamknąć w ramach jednego artykułu. Mamy jednak nadzieję, że zostały tu przybliżone przynajmniej podstawowe zagadnienia. Zapraszamy więc do dyskusji na temat zagadnienia, potrzeb i ewentualnych problemów występujących w układach wodonośnych użytkownika.

 

Więcej informacji na temat uzdatniania i kondycjonowania wody można znaleźć na stronie www.wwtpolska.pl

 

AUTORZY:
Marek KLOZA
– główny technolog WWT Polska
Andrzej POLOCZEK
– Prezes Zarządu WWT Polska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.