Oszczędność energii i komfort użytkowników dzięki wentylacji na żądanie
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.03.2012

Celem wentylacji i klimatyzacji jest stworzenie środowiska wewnętrznego, które będzie odbierane przez użytkowników jako komfortowe. Wpływa na nie m.in. jakość powietrza wewnętrznego, tj. ilość świeżego powietrza i stężenie zanieczyszczeń w strefie przebywania ludzi.

 

2012_03_30aPorównanie ilości powietrza dla układu CAV i DCV (kolor żółty
– ilość powietrza projektowanego dla CAV, kolor niebieski – planowane użytkowanie pomieszczeń,
linia zielona – ilość powietrza przy zastosowaniu układu DCV) [1]

 

Zanieczyszczenia mogą przedostawać się do pomieszczeń z zewnątrz lub być generowane wewnątrz budynku. Do zanieczyszczeń najczęściej występujących w pomieszczeniach biurowych, szkołach, budynkach mieszkalnych itp. zalicza się zyski ciepła i wilgoci, zapachy i stężenie dwutlenku węgla. Standardowy układ wentylacji, bazujący na dostarczaniu stałego strumienia powietrza (CAV) w ilości określonej do odebrania maksymalnych zysków ciepła czy stężenia zanieczyszczeń, może doprowadzić do znacznego przewymiarowania instalacji i urządzeń HVAC w budynkach, w których użytkownicy przebywają okresowo. W takim przypadku dostarczanie stałej ilości powietrza, niezależnie od rzeczywistych i aktualnych potrzeb, prowadzi do zużywania znacznych ilości energii, która nie jest racjonalnie wykorzystywana. W czasie, kiedy na świecie dąży się do ograniczenia ilości zużywanej energii, tego rodzaju rozwiązanie zdaje się być marnotrawstwem.

Rozwiązaniem tego problemu może być wentylacja, w której ilość powietrza jest zmienna i zależy od aktualnego zapotrzebowania (rys.1.).

Koncepcja taka określana jest mianem „wentylacji na żądanie”, z ang. demand-controlled ventilation (DCV). Koncepcja wentylacji na żądanie znana jest od wielu lat. Tego rodzaju rozwiązanie proponowane było już przy projektach bazujących na wentylacji hybrydowej, gdzie jedynie w okresach, w których wentylacja naturalna nie mogła zapewnić odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego, włączana była wentylacja mieszająca. Problemem w tego typu układach były jednak zawsze czujniki odpowiedzialne za zbieranie sygnałów z pomieszczenia. Dotychczas były one zbyt skomplikowane i kosztowne, aby można było je instalować w każdym pomieszczeniu. Jednak w ostatnich latach doszło do znacznego rozwoju technologii, co spowodowało, że elementy te stały się nie tylko dokładne, ale i na tyle niedrogie, iż koszt instalacji wielu czujników nie jest większy od przyszłego zysku, wynikającego z oszczędności energii.

 

Wentylacja na żądanie
Wentylacja na żądanie jest rozwiązaniem umożliwiającym dostosowanie ilości dostarczanego powietrza, w tym powierza świeżego, do liczby użytkowników pomieszczeń i ich specyficznych wymagań. System ten, oprócz klasycznego układu wentylacji, składa się z układu automatyki, sterującego ilością dostarczanego powietrza. DCV należy do strategii zarządzania środowiskiem wewnętrznym w budynku, zatem układ ten powinien być połączony z systemem sterowania budynkiem. DCV jest optymalnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których:
• wymagane jest chłodzenie/ogrzewanie przez cały rok,
• występuje duże wykorzystanie przestrzeni,
• średnia liczba użytkowników w czasie jest niewielka, występują okresy znacznego użytkowania przestrzeni, np. budynki biurowe, sale wykładowe, kościoły, centra handlowe, kina, teatry, restauracje, kluby, szpitale, hotele itp.,
• możliwe jest dostosowywanie automatyczne ilości dostarczanego świeżego powietrza,
• istnieje już system wentylacji i klimatyzacji, który może być doposażony w układ sterowania,
• stężenie dwutlenku węgla od użytkowników jest dominującym zanieczyszczeniem (np. laboratoria precyzyjne itp.),
• jakość powietrza wewnętrznego jest na niskim poziomie, co wynika z niedostatecznej ilości doprowadzanego powietrza.

 

2012_03_30b

 

Ponieważ w DCV ilość powietrza świeżego i całkowitego dostarczanego do pomieszczeń zależy od zapotrzebowania, rozwiązanie to jest korzystne pod względem zużycia energii wykorzystanej w eksploatacji budynków. Jednocześnie zmiana ilości dostarczanego powietrza przekłada się na lepszą jakość powietrza wewnętrznego, więc rozwiązanie to może być również odbierane jako bardziej komfortowe dla użytkowników. W tabeli 1. zamieszczono wykaz pomieszczeń, w których zalecane jest zastosowanie systemu DVC.

 

Zalety i wady DCV (...)

 

Zasady projektowania (...)

 

Podsumowanie
W Polsce wentylacja na żądanie dostępna jest m.in. w rozwiązaniu System Sentinel, oferowanym przez jedną z polskich firm. System Sentiel realizowany jest jako dwa rodzaje wentylatorów, pracujących w dwóch układach: stałego ciśnienia i ciśnienia hierarchicznego (maksymalna wydajność 5300 m3/h, spręż na poziomie do 700 Pa). Regulowanie ilości powietrza opiera się na odczytach z czujników (CO2, ruchu, temperatury, wilgotności czy zapachu), umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach.

Należy mieć nadzieję, iż coraz większa ilość budynków będzie wyposażana w tego rodzaju system, co przełoży się na znacznie mniejsze zużycie energii na cele eksploatacji budynków, przy zachowaniu wysokiej jakości środowiska wewnętrznego.

 

LITERATURA
[1] Demand-Controlled Ventilation: A Design Guide (http://www.oregon.gov/ENERGY/CONS/BUS/DCV/docs/ DCVGuide.pdf?ga=t).
[2] PN-B-03430:1983/Az3:2000. Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania.
[3] ASHRAE Standard 62: Ventilation for Acceptable Indoor Air Quality.
[4] M. MYSENA, J.P. RYDOCKA, P.O. TJELFLAAT: Demand controlled ventilation for office cubicles—can it be profitable? Energy and Buildings. 35 (2003). ss. 657–662.
[5] Toke Rammer NIELSEN, Christian DRIVSHOLM: Energy efficient demand controlled ventilation in single family house. Energy and Buildings. 42 (2010). ss. 1995–1998.
[6] C.Y.H. CHAO, J.S. HU: Development of a dual-mode demand control ventilation strategy for indoor air quality control and energy saling. Building and Environment. 39 (2004). ss. 385–397.
[7] Bjørn Jenssen WACHENFELDT, Mads MYSEN, Peter G. SCHILD: Air flow rates and energy saving potential in schools with demand-controlled displacement ventilation. Energy and Buildings. 39 (2007). ss. 1073–1079.
[8] Materiały firmy Carrier, Flop System, Flackwood.

 

AUTOR:
Anna BOGDAN
Pracownia Obciążeń Termicznych, CIOP-PIB
oraz Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa,
Politechnika Warszawska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.