Pomiar parametrów powietrza w strefi e przebywania ludzi wg PN-EN 15726
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.06.2012

Parametry i rozdział powietrza w pomieszczeniu projektowane są w oparciu o prognozowane użytkowanie pomieszczeń, lokalizację mebli itp. W rzeczywistości jednak często zdarza się, że najemcy biur wprowadzają inny układ ścian działowych i umiejscowienie stanowisk pracy.

 

2012_05_49Rys. 2. Przykładowe umieszczenie płaszczyzny pomiarowej w przypadku nawiewu zlokalizowanego na ścianie

 

W takich przypadkach dobrym sprawdzeniem poprawności działania systemu wentylacji jest przeprowadzenie badań wybranych parametrów powietrza. Temat ten został przedstawiony w normie PN-EN 15726:2011 Wentylacja budynków. Rozdział powietrza. Pomiary w strefie przebywania ludzi klimatyzowanych/ wentylowanych pomieszczeń, mające na celu ocenę warunków cieplnych i akustycznych (oryg.). Założeniem normy jest sprawdzenie, czy warunki w pomieszczeniach są zgodne z wartościami projektowymi i, czy mimo zmian w pomieszczeniu, układ nadal działa prawidłowo. W artykule przedstawiono zalecania podane w normie odnośnie metody prowadzenia tego rodzaju badań.

 

Zasady ogólne
Ocena działania wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniu powinna być poprzedzona sprawdzeniem całej instalacji HVAC, tj. wszystkich elementów odpowiadających za warunki przepływu powietrza w pomieszczeniu. Sprawdzenie takie można wykonać zgodnie z zasadami przedstawionymi w normie PN-EN 12599:2002/ AC:2004 Wentylacja budynków. Procedury badań i metody pomiarowe, dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji [1]. Jeżeli jest pewność, że układ działa zgodnie z wartościami projektowymi i został wykonany i uruchomiony prawidłowo, można rozpocząć pomiary wybranych parametrów w pomieszczeniu. Jeżeli natomiast okaże się, iż parametry powietrza nawiewanego nie odpowiadają wartościom projektowym, należy rozważyć w pierwszej kolejności zmiany nastaw w instalacji HVAC a następnie wykonać pomiary w pomieszczeniu. Ponieważ projekt wentylacji i klimatyzacji wykonywany jest przy założeniu odpowiednich zysków ciepła i wilgoci również podczas pomiarów, pomieszczenia powinny być użytkowane zgodnie z warunkami rzeczywistymi. W tym momencie można również sprawdzić czy rzeczywiste wykorzystanie pomieszczenia, rozplanowanie stanowisk pracy, liczba komputerów, drukarek, oświetlenie, elementy zacieniające zastosowane w oknach itp. są zgodne z warunkami projektowymi. W raporcie z badań powinny być opisane wszystkie elementy wpływające na zyski ciepła i wilgoci w pomieszczeniu. Warunki w pomieszczeniu powinny być ustabilizowane cieplnie, z tej przyczyny pomiary powinno się wykonywać min godzinę po rozpoczęciu dnia pracy przez użytkowników. Oczywiście w ciągu dnia warunki parametrów w pomieszczeniu będą ulegały zmianie (np. temperatura promieniowania przegród), jednakże w badaniach należy dążyć do ustalenia wartości reprezentatywnych dla całego dnia. Wszelkie odchylenia od wartości referencyjnych (projektowych) powinny znaleźć się w raporcie.

 

Metodyka badań (...)

 

Podsumowanie
Badania przedstawione w artykule nie wymagają specjalistycznej aparatury badawczej, czy też prowadzenia długotrwałych badań, a można w prosty sposób sprawdzić czy warunki środowiska w pomieszczeniach są komfortowe dla użytkowników. Jest to szczególnie istotne w budynkach modernizowanych lub gdy występowała zmiana aranżacji wnętrz np. w pomieszczeniach typu open space, gdzie położenie stanowisk pracy zmienia się w zależności od liczby pracowników. W pomieszczeniach takich niejednokrotnie zdarza się, iż strumień świeżego powietrza nie dopływa do pracowników, co w krytycznych momentach może prowadzić nawet do omdleń.

 

LITERATURA
[1] PN-EN 12599:2002/AC:2004 Wentylacja budynków. Procedury badań i metody pomiarowe dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji.
[2] PN-EN ISO 5167-1:2005 Pomiary strumienia płynu za pomocą zwężek pomiarowych wbudowanych w całkowicie wypełnione rurociągi o przekroju kołowym – Część 1: Zasady i wymagania ogólne.
[3] EN 16211. Ventilation for buildings. Measurement of air flows on site methods.
[4] PN-EN 13182:2004 Wentylacja budynków – Wymagania dotyczące przyrządów do pomiaru prędkości powietrza w wentylowanych pomieszczeniach.
[5] PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.