1+1=3 Mniej modeli – więcej możliwości
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.06.2012

Seria kurtyn powietrznych PA – to całkowicie nowy projekt inteligentnych kurtyn FRICO, stanowiący nową jakość na rynku urządzeń grzewczych.

 

2012_05_50

 

Podobnie jak wszystkie kurtyny FRICO – również PA oparta jest na opatentowanej technologii Thermozone. Opracowana przez szwedzkich inżynierów metoda projektowania kurtyn powietrznych polega na zoptymalizowaniu trzech wielkości: geometrii przepływu powietrza, wydajności oraz poziomu hałasu. Dzięki wprowadzeniu jednolitej stylistycznie i technologicznie linii kurtyn powietrznych zmniejszyła się ilość jednostek i typów, a jednocześnie zwiększył się zakres zastosowania nowych urządzeń.
Kurtyny powietrzne Thermozone tworzą skuteczną barierę powietrzną w otworach drzwiowych, oddzielając dwie strefy o różnej temperaturze. Właściwe ukształtowanie strumienia powietrza oraz zapewnienie jego optymalnej wydajności decydują o skuteczności urządzenia. Unikalny kształt kratki wylotowej kurtyn FRICO zapewnia właściwą geometrię przepływu, a tym samym optymalny kształt oraz długość strugi powietrza. Cechy te, w połączeniu z zapewnieniem odpowiedniej prędkości wylotowej, decydują o skuteczności kurtyny.
Projekt kurtyn PA, podobnie jak technologia Thermozone, to efekt wieloletnich badań i doświadczeń inżynierów FRICO nad stworzeniem maksymalnie wydajnych i przyjaznych dla środowiska urządzeń. Seria PA występuje w trzech wersjach: jako kurtyny „zimne”, elektryczne oraz z wymiennikiem wodnym. Przeznaczone są do stosowania we wszystkich współczesnych typowych aplikacjach: biurach, bankach, centrach handlowych, ale również w obiektach przemysłowych, magazynach itp. Typoszereg PA obecnie obejmuje urządzenia o zasięgu strugi powietrznej od 3,5 do 4,2 m. Jednak docelowo będzie to seria kurtyn powietrznych o pełnym zakresie wydajności – dla wszystkich typów obiektów użyteczności publicznej.
Sekretem skuteczności każdego urządzenia jest szybkość dostosowywania się do zmieniających się warunków pracy. W przypadku kurtyn powietrznych jest to szczególnie ważne, gdyż są one „strażnikiem” klimatu wejścia. Od ich efektywności zależy komfort temperaturowy w otwartych drzwiach. Wymóg otwartych drzwi dotyczy zwłaszcza obiektów handlowych, niezależnie od ich wielkości. W naszym klimacie sytuacja ta niesie ze sobą szereg zagrożeń, związanych zarówno z mieszaniem się powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, jak też niebezpieczeństwem dużych strat energii. Dlatego coraz większe wymagania jakie stawia się kurtynom wymogły na inżynierach FRICO konieczność stworzenia maksymalnie skutecznego, a jednocześnie energooszczędnego systemu sterowania.

 

2012_05_51

 

System sterowania
Stworzony przez FRICO system SIRe to odpowiedź na wymagania rynku – przede wszystkim jeśli chodzi o zminimalizowanie codziennych czynności obsługowych. Jest to niskonapięciowy system oparty na szybkozłączach, dzięki czemu jego podłączenie i uruchomienie jest szybkie i łatwe. Posiada on system autodiagnostyki, który sprawdza poprawność wszystkich podłączeń przed pierwszym uruchomieniem. Układ ten występuje w trzech wersjach zaawansowania: Basic, Competetnt oraz Advanced. System rozpoznaje charakterystykę wejścia, w którym jest zainstalowany – w tym m.in. częstotliwość otwierania drzwi oraz temperaturę zewnętrzną. System nastawy tygodniowej daje możliwość ustawienia odpowiednich parametrów i godzin pracy, w zależności od pory roku i czasu pracy obiektu. Tym samym praca kurtyn powietrznych staje się praktycznie bezobsługowa. Oprogramowanie systemu SIRe pozwala na utrzymanie optymalnej wydajności przepływu powietrza przy proaktywnym reagowaniu na zmianę zarówno częstotliwości otwierania drzwi, jak też zewnętrznych i wewnętrznych warunków temperaturowych. Służą temu m.in. zawarte w nim funkcje dla drzwi – często lub stale otwartych. Sterownik pozwala na wprowadzanie zmian ustawień fabrycznych. Posiada m.in. funkcję kalibracji czujników temperatury, a także granicznych poziomów temperaturowych – zmianę temperatury granicznej dla dnia i nocy oraz modyfikacje trybu tygodniowego z podziałem godzinowym. Najbardziej zaawansowana wersja Advanced daje możliwość pracy wg dwóch trybów:
• ECO – większa oszczędność energii, lecz dłuższy czas osiągania zadanych parametrów;
• COMFORT – krótki czas reakcji.

 

W wersji z wymiennikiem wodnym układ wyposażony jest w maksymalne ograniczenie temperatury wody powrotnej w celu pełnego wykorzystania możliwości wymiennika.

 

Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest, aby kurtyna była skuteczna i możliwie bezobsługowa. Optymalnym rozwiązaniem jest funkcja „stan bieżący” – jej zadaniem jest kompensowanie klimatu pomieszczenia, gdy drzwi są zawsze otwarte, czyli w sytuacji typowych warunków pracy. W trybie otwartym odczyt temperatury ma miejsce co 60 sekund przez pierwsze 6 cykli, a następnie co 5 minut w zależności od potrzeby. Ewentualne korekty stanu bieżącego, czyli prędkości wentylatora i dostarczanej mocy, dokonywane są przy każdym odczycie. Funkcje menu pozwalają na dokonanie wyboru odpowiedniego trybu pracy do pory roku– lato/zima. Zgodnie z wyborem system ustawia odpowiedni stopień pracy, w zależności od różnicy temperatury rzeczywistej w stosunku do zadanej. Struktura menu sterownika SIRe pozwala na ingerencję w nastawy na trzech poziomach: użytkownika, instalatora i serwisu. Dwa ostatnie poziomy są chronione hasłem zabezpieczającym przed dostępem osób niepowołanych.

 

Hałas
Zgodnie z założeniami technologii Thermozone, zadaniem kurtyny powietrznej jest także utrzymanie możliwie niskiego poziomu hałasu. System SIRe zapewnia optymalizację poziomu głośności, przy jednoczesnym zachowaniu stałego komfortu. Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość współpracy z BMS. Kurtyny powietrzne PA są fabrycznie wyposażone w zintegrowaną kartę PC SIRe i przystosowane do współpracy z systemem sterowania.

 

Montaż
Kurtyny PA mogą być montowane zarówno w systemie poziomym nad drzwiami jak i pionowym z boku otworu, a także w zabudowie sufitów podwieszanych. To uniwersalne rozwiązanie pozwala na montaż kurtyny w miejscach, gdzie przestrzeń nad wejściem jest zbyt mała. Przy projektowaniu kurtyn zadbano o to, aby dostęp serwisowy do wszystkich elementów wewnętrznych był możliwie łatwy. Dzięki uchylnej klapie przedniej instalator ma pełny dostęp do podłączeń elektrycznych, grzałek, wentylatorów itp.

 

Podsumowanie
Projekt obudowy kurtyn PA to odpowiedź na wymagania architektów – kurtyna powietrzna obecnie musi idealnie komponować się z charakterem i estetyką wnętrza. Standardowo urządzenia dostępne są w kolorze białym – RAL 9016. Wszystkie niezbędne informacje techniczne, a także dokumentacja znajduje się na stronie: www.frico.pl

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.