Elastyczna instalacja rozprowadzania wody chłodzącej w Data Center
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.07.2012

Instalacje wody lodowej w systemach chłodzenia technologicznego serwerowni zrobiły się coraz bardziej popularne, trend ten jest widoczny także i w Polsce.

 

2012_06_22Rys. 1. Przykładowy schemat instalacji z elastycznymi rurami prowadzonymi górą

 

Często wodne systemy chłodzące stają się wręcz nieodzowne dla realizacji coraz większej ilości projektów infrastruktury Data Center, szczególnie jeśli chodzi o instalacje chłodzenia rzędowego lub bezpośredniego szaf rakowych. Zbliżenie urządzeń chłodzących i instalacji wodnych do urządzeń IT wymusza na instalacjach wody chłodzącej większą niezawodność, modułowość oraz skalowalność. Czołowi dystrybutorzy zaawansowanych systemów chłodzenia rzędowego starają się w związku z tym, poza samymi urządzeniami chłodzącymi, zaproponować optymalne rozwiązania dla dystrybucji wody lodowej.

 

Specjalnie dla wodnych klimatyzatorów rzędowych firma Schneider Electric opracowała metodę „elastycznej instalacji” rozprowadzania wody chłodzącej, znacząco zwiększającą odporność na nieszczelności w stosunku do klasycznych „sztywnych instalacji wodnych”. Podstawową cechą systemu jest zastosowanie bezszwowych i elastycznych instalacji rurowych dla podłączeń poszczególnych klimatyzatorów rzędowych.

 

Metoda ta okazała się na tyle skuteczna i bezpieczna, że jest stosowana bardzo często, także dla instalacji prowadzonych górą pod sufitem, w pomieszczeniach serwerowni, w których nie ma podłogi podniesionej. Dotyczy to serwerowni budowanych także i w Polsce.

 

System
Podstawowym założeniem systemu jest doprowadzenie do serwerowni wody chłodzącej centralnym rurociągiem np. ze stali lub miedzi do modułów rozdzielających CDU (Cooling Distribution Unit). Następnie prowadzi się doprowadzenie indywidualną instalacją od rozdzielacza do każdego klimatyzatora elastycznym rurociągiem, bez użycia kolanek oraz łączy pośrednich. Wewnętrzna instalacja wykonana jest z elastycznych przewodów wielowarstwowych PEX/AL/PEX, które są już w Polsce w powszechnym użyciu. Najstarsze instalacje z rur tego typu pracują od ponad 30 lat, nie wykazując żadnych oznak obniżenia parametrów. Doświadczenia firmy Virsbo nie zanotowały także żadnego przypadku awarii, a niezależne źródła oceniają okres eksploatacji tego typu przewodów na co najmniej 100 lat.

 

System jako całość w stosunku do „klasycznych” sztywnych instalacji, w których klimatyzatory podłączane są krótkimi odgałęzieniami do wspólnego rurociągu dystrybucyjnego, ma mnóstwo zalet. Na całym świecie działają już tysiące takich instalacji, przez co możliwa jest dokładna ocena na bazie wielu doświadczeń. Ogólne spostrzeżenia odnośnie tego systemu to znacznie większa niezawodność, obniżenie ryzyka nieszczelności, mniejszy koszt instalacji, krótsze wdrożenie, łatwość zmian i rozbudowy.

 

W opisie parametrów charakteryzujących ten system będzie oczywiście odniesiony do „klasycznych” sztywnych systemów, z którymi tak naprawdę konkuruje.

 

2012_06_25

 

Parametry charakterystyczne elastycznej instalacji rurowej

 

Wysoka niezawodność (...)

 

Łatwość wdrożenia, rozbudowy i zmian (...)

 

Szybszy czas naprawy (MTTR)
W przypadku nieszczelności na rurze głównej rozgałęźnej sztywnej instalacji doprowadzającej schłodzoną ciecz do grupy klimatyzatorów, jesteśmy zmuszeni po pierwsze czasowo odciąć chłodzenie do wszystkich klimatyzatorów, po drugie naprawa może być bardzo czasochłonna – jeśli wymaga np. spawania. W przypadku nieszczelności w którymś z układów elastycznych cały system jest sprawny już po kilku godzinach, a wyłączone z pracy jest tylko jedno urządzenie. Oczywiście w przypadku powstania nieszczelności na głównej rurze dystrybucyjnej mamy do czynienia z awarią całego systemu.

 

Podsumowanie
System ten pomimo tego, że jest zaprojektowany przez firmę APC, sprawdza się dla instalacji wszystkich klimatyzatorów rzędowych a w szczególności tych najpopularniejszych, czyli o szerokości 30 cm o deklarowanej mocy chłodniczej 30÷35 kW. Jest stosowany z powodzeniem także w serwerowniach, gdzie rury wody chłodzonej muszą być prowadzone górą, a trend budowania serwerowni z podłogą twardą staje się coraz bardziej powszechny. Stosowanie bezszwowych i elastycznych rur eliminuje konieczność użycia pośrednich połączeń, co wydatnie zmniejsza ryzyko wycieków oraz skraca czas i koszty realizacji.

 

LITERATURA:
[1] APC – WP 131 – Ulepszona metodologia rozprowadzania instalacji rurowej wody schłodzonej w centrach danych
[2] APC – AN #124 – Selection Procedure for the InfraStruXure Cooling Distribution Unit
[3] APC – AN #126 – Selection Procedure for the InRow Chilled Water Products

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.