Nowy program Eurovent – certyfikacja wież chłodniczych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.07.2012

Decyzją komitetu programowego Eurovent został przyjęty program określający standardy certyfikacji wież chłodniczych, którego celem jest nie tylko podniesienie rzetelności producentów urządzeń poprzez sprawdzanie rzeczywistej i zgodnej z doborami wydajności chłodniczej, ale również ustalenie standardów konstrukcyjnych zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa użytkowania i obsługi.

 

2012_06_60

 

Komitet programowy Eurovent postanowił przyjąć program certyfikacyjny CTI STD-201, od lat stosowany w instalacjach na świecie, stworzony przez CTI – Cooling Technology Institute, odpowiadający za certyfikację wież chłodniczych według norm i standardów opartych o ASHRE 90.1/LEEDTM, a także przepisy standaryzujące ich konstrukcję według wymogów bezpieczeństwa.

 

Dotychczas Europa pozostawała osamotniona w zakresie certyfikacji wież chłodniczych, co prowadziło do dowolnych interpretacji gwarantowanych wydajności i stosowanych technologii przez niektórych producentów, zawyżających często rzeczywistą sprawność wymiany cieplnej, a tym samym dumpingując ceny rynkowe.

 

Współpraca pomiędzy CTI a Eurovent była od dawna oczekiwana, gdyż w zakresie wież chłodniczych program europejski nie obejmował ich certyfikacji. Wprawdzie istniały normy produkcyjne, ale certyfikaty obejmowały raczej poprawność i zgodność wykonania urządzeń z normami jakościowymi, aniżeli potwierdzenie poprawności i rzetelności doboru.

 

Co oznacza certyfikacja Eurovent dla projektantów, firm instalacyjnych i inwestorów, a także dla producentów? Na pewno beneficjentami tego programu stanie się cały rynek, a przede wszystkim grupa inwestorów i firm eksploatujących instalacje, gdyż program pozwoli utrzymać przejrzyste standardy wykonania i zagwarantuje osiąganie założonych w katalogach wydajności, budując zaufanie do producentów i dostawców. Dzisiaj, nawet niektórzy znani na świecie producenci, pozwalali sobie na sprzedaż urządzeń niecertyfikowanych w Europie, co oznaczało dla inwestorów kupowanie urządzeń o niesprawdzonych konstrukcjach, z zawyżonymi wydajnościami oraz także czasami nie trzymanie standardów, jakości konstrukcji pod względem materiałowym jak i eksploatacyjnym. Brak gwarancji parametrów pracy oznaczało często straty energii nawet do 20% więcej, niż sugerowane w doborach wież chłodniczych, a niezależnie od tego technicznie brak możliwości osiągnięcia zakładanego punktu pracy. Dla klimatyzacji było to utratą wydajności i zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych, a dla przemysłu nie utrzymanie parametrów stawało się także wymierną utratą mocy produkcyjnych (w przemyśle chemicznym może oznaczać to nawet brak możliwości produkcji).

 

Jak ważne znaczenie ma to dla inwestorów można się przekonać w instalacjach, które zawiodły nie utrzymując projektowanych parametrów pracy zarówno wydajnościowo jak i poziomu hałasu. (...)

 

Norma CTI STD 201 nakłada na dostawców dobór urządzeń na podstawie temperatury powietrza na wlocie powietrza do wieży przy określonej temperaturze wilgotnego termometru w zakresie od 12,8°C do 32,2°C, przy zachowaniu równocześnie minimalnej różnicy temperatury na wejściu / wyjściu (ang. range) wody z wieży chłodniczej równej lub większej od 2,2°C oraz przy różnicy temperatury wyjściowej wody schłodzonej a temperaturą wilgotnego termometru (ang.approach) na poziomie 2,8°C i ciśnieniu atmosferycznym od 91,4 do 105 kPa. Powyższe parametry w konsekwencji determinują też materiały i ich jakość, a także stawiają określone wymogi do jakości wody i atmosfery w miejscu instalacji.

 

Ograniczenia w zakresie certyfikacji:
• dotyczą tylko ściśle określonego modelu i nazwy wieży chłodniczej;
• dotyczą modelu i typów zgłoszonych do certyfikacji;
• obejmują urządzenia pracujące w instalacjach bez ograniczeń przepływu wody (stały przepływ) i powietrza;
• zezwalają na stosowanie jedynie akcesoriów nie ograniczających przepływu powietrza (w tym przypadku zastosowanie osłon akustycznych wymaga dodatkowej certyfikacji produktu).

 

Wszelkie urządzenia zgłoszone do certyfikacji, a niespełniające powyższych warunków, objęte są odrębnym programem certyfikacji ATC – 105. (...)

 

Na dzień dzisiejszy program Eurovent Certfication dotyczy jedynie wież chłodniczych, a nie schładzaczy cieczy (popularnie nazywanych wieżami typu zamkniętego). Schładzacze cieczy (ang. fl uid coolers) przewidziane są do włączenia do programu certyfikacji w najbliższym czasie, a w każdym bądź razie komitet organizacyjny Eurovent nad rozszerzeniem certyfikacji już pracuje.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.