Naturalne czynniki chłodnicze Ponowne narodziny i alternatywa dla syntetyków
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.08.2012

Na przełomie IX i XX wieku naturalne czynniki chłodnicze były powszechnie stosowane w dużych układach chłodniczych głównie w przemyśle spożywczym przy produkcji napoi. W przemyśle wymagającym niskiej temperatury szczególne zastosowanie miał amoniak i dwutlenek węgla.

 

2012_07_49

 

W późniejszych latach czynniki te zostały wyparte przez czynniki syntetyczne: początkowo przez chlorofluorowęglowodory (CFC), następnie przez wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC), a po odkryciu niszczącego wpływu zawartych w nich cząsteczkach chloru na warstwę ozonową – przez hydrofluorowęglowodory (HFC). „Wyeliminowanie” cząsteczek chloru nie zlikwidowało całkowicie negatywnego wpływu hydrofluorowęglowodorów na środowisko naturalne – cząsteczki fluoru znajdujące się w HFC wpływają na ocieplanie klimatu na Ziemi (tzw. efekt cieplarniany).

Następstwem tego są ponowne narodziny i tzw. „come back” naturalnych czynników chłodniczych. Naturalne czynniki chłodnicze nie mają lub mają bardzo ograniczony wpływ na warstwę ozonową i efekt cieplarniany. Z tego powodu trwają intensywne prace nad wcieleniem ich do jak największej ilości układów chłodniczych. Obecnie są one szeroko stosowane w małych instalacjach , takich jak pompy ciepła, małe układy chłodzenia i systemy do obiektów handlowych – szczególnie typy HC są popularne w małych instalacjach. Do najpopularniejszych czynników występujących w przyrodzie należą:
• amoniak R717
• dwutlenek węgla R744
• propan R290
• izobutan R600a
• propylen R1270
• etan R170

 

Amoniak R717
Nieorganiczny związek chemiczny o silnie drażniącym zapachu, trujący, wywołujący intensywne łzawienie, charakteryzujący się ostrym alkalicznym smakiem, bezbarwny, palny (przy stężeniach w powietrzu powyżej 3,5%). Ponieważ amoniak nie działa na żelazo i jego stopy, stal jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym stosowanym w urządzeniach, które z nim współpracują. Bezwonny amoniak powoduje korozję metali, wilgotny atakuje cynk, miedź i jej stopy, dlatego też materiałów tych nie stosuje się do budowy sprężarek i aparatów. Wada ta wyklucza również amoniak z zastosowań do sprężarek hermetycznych, ze względu na korozyjne działanie na uzwojenia silnika elektrycznego. R717 nie jest agresywny w stosunku do tworzyw sztucznych stosowanych w urządzeniach chłodniczych.

Woda rozpuszcza się w amoniaku we wszystkich warunkach występujących w urządzeniach chłodniczych. Rutynowe zabezpieczenia przed przedostaniem się jej do obiegu w czasie montażu lub podczas eksploatacji najzupełniej wystarczają do uniknięcia jakichkolwiek problemów związanych z zawilgoceniem instalacji.

Amoniak rozpuszcza się w olejach mineralnych w śladowych ilościach. W związku z tym praktycznie nie uwzględnia się tej właściwości, co oznacza przyjęcie założenia, że w sprężarce występuje jedynie olej czysty, bez amoniaku.

NH3 posiada wiele zalet – jedną z nich jest wysokie ciepło parowania – z tego względu stosuje się go głównie w dużych instalacjach i urządzeniach. Dzięki osiąganym wartościom ciepła parowana ilość wymaganego czynnika krążącego w instalacji jest dużo mniejsza niż w przypadku innych czynników chłodniczych. Amoniak posiada małą gęstość, co wpływa w znacznym stopniu na wymiary rurociągów, elementów konstrukcyjnych oraz straty ciepła w nich występujące. Dodatkową zaletą jest także wysoki współczynnik wydajności chłodniczej.

Zastosowanie amoniaku:
• browarnictwo,
• ubojnie i przetwórstwo mięsa,
• rybołówstwo i przetwórstwo ryb,
• przechowalnictwo produktów chłodzonych i mrożonych,
• transport morski żywności chłodzonej i mrożonej,
• mleczarstwo i przetwórstwo nabiału, w tym produkcja tłuszczów roślinnych,
• chłodzenie wody w procesach przemysłowych,
• handel hurtowy i detaliczny,
• klimatyzacja przemysłowa.

 

2012_07_50

 

Dwutlenek węgla R744 (...)

 

Propan R290 (...)

 

Izobutan R600a (...)

 

Propylen R1270 (C3H6) (...)

 

Etan R170 (C2H6)
Organiczny związek chemiczny z grupy alkanów. Występuje w przyrodzie jako jeden ze składników gazu ziemnego. Jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i palnym (z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową) – cięższy od powietrza, nierozpuszczalny w wodzie, bierny chemicznie.

Zastosowanie etanu (postać czysta lub mieszaniny):
• przemysł chemiczny – produkcja polietylenu,
• monitoring jakości powietrza i środowiska,
• chemia analityczna,
• synteza chemiczna,
• elektronika i półprzewodniki,
• obróbka cieplna i powierzchniowa metali,
• tkaniny i tekstylia,
• chłodnictwo i klimatyzacja.

 

Podsumowanie
Wymogi Unii Europejskiej dotyczące rezygnacji i eliminacji zastosowań chlorofluorowęglowodorów spowodowały konieczność podjęcia badań i poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych i zamienników. Nowe czynniki chłodnicze muszą spełniać nie tylko kryteria termodynamiczne, chemiczne i fizyczne, ale również podstawowe kryteria bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Współczesne badania ukierunkowane są na tzw. czynniki naturalne, które nie zawierają chloru i w związku z tym nie powodują niszczenia warstwy ozonowej. Wpływ tych czynników na efekt cieplarniany również jest marginalny. Jakkolwiek żaden z naturalnych czynników nie spełnia w 100% wszystkich wymagań proekologicznych zastosowanie ich w urządzeniach jest wynikiem kompromisu pomiędzy ich zaletami i wadami.

 

Literatura
[1] Nowe czynniki chłodnicze i nośniki ciepła, praca zbiorowa pod redakcją Z. Boncy, Masta 2004.
[2] Dorota SKRZYNIOWSKA, Renata SIKORSKA-BACZEK: Czynniki naturalne jako proekologiczne w instalacjach klimatyzacyjnych inżynierii środowiska. Czasopismo Techniczne. Politechnika Krakowska. 2007.
[3] PĄCZEK Robert, PASZKOWSKI Paweł: Węglowodory – własności cieplne – względy bezpieczeństwa ich użytkowania – wykorzystanie w technice chłodniczej, klimatyzacji i pompach ciepła. Seminarium z Chłodnictwa. Gdańsk, 2010.
[4] Magdalena PIETRUCZUK, Piotr PISIAK: Amoniak własności cieplne, bezpieczeństwo i ograniczenia jego stosowania, obszary wykorzystania w technice chłodniczej. SiUCHiKl. Politechnika Gdańska.
[5] www.cbs.grundfos.com/GPL_Poland/lexica/AC_Natural_refrigerants.html
[6] www.linde-gaz.pl/pl/products_and_supply/.../natural.../index.html
[7] www.linde-gaz.pl/pl/products_and_supply/.../hydrocarbons.html
[8] www.eurammon.com/sites/default/.../eurammon_iiar_statement_pl.pd...
[9] Bitzer, Refrigerant report 16, Propylen R1270 jako czynnik alternatywny wobec propanu
[10] The Linde Group. Karta charakterystyki wersja 07. Propen(propylen)
[11]. The Linde Group. Karta charakterystyki wersja 1.0. Etan.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.