Produkcja wody lodowej w obiegach parowych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 18.09.2012

W artykule przedstawiono porównanie dwóch instalacji chłodniczych, pracujących w oparciu o parę wodną pobieraną z upustu turbiny parowej w układzie cieplnym siłowni parowej.

 

2012_08_54Rys. 1. Obieg absorpcyjny wykorzystywany do produkcji wody lodowej w siłowni parowej

 

Instalacje wody lodowej
Instalacje wody lodowej mogą być wykorzystywane w różnych procesach technologicznych: w instalacjach klimatyzacyjnych, inżynierii spożywczej oraz w inżynierii chemicznej i procesowej. Instalacje wody lodowej w dużej mierze są stosowane jako systemy rozprowadzające zimną wodę o temperaturze w granicach od 5 do 10°C.

 

Parownik pracujący w instalacji wody lodowej powinien pracować w temperaturze umożliwiającej utrzymanie tych parametrów termicznych wody dla warunków zasilania w granicach od 10 do 16°C. Parownik instalacji chłodniczej pracujący na potrzeby produkcji wody lodowej najczęściej może być zainstalowany w obiegu chłodniczym:
• sprężarkowym,
• absorpcyjnym amoniakalnym,
• absorpcyjnym LiBr,
• strumienicowym.

 

Przy czym powyższe instalacje chłodnicze posiadają pewne zalety i wady. Każda z nich pracuje na potrzeby produkcji wody lodowej i powinna być dobierana w zależności od dostępności odpowiednich nośników energii cieplnej lub elektrycznej.

 

W przypadku systemu chłodniczego wyposażonego w instalację wody lodowej istotny jest koszt budowy takiej instalacji. Dla małego zapotrzebowania na chłód nie powinno się inwestować w budowę takiej instalacji. Kluczową cechą instalacji chłodniczych pracujących w oparciu o wodę lodową jest wysoki koszt budowy instalacji oraz niski koszt jej eksploatacji. Z tego powodu instalacje wody lodowej instalowane są w dużych zakładach przetwórstwa spożywczego, elektrociepłowniach, czy nawet w budownictwie (klimatyzacja komfortu). Ponieważ są to z reguły instalacje odcięte od otoczenia, do celów kompensacji skoków ciśnienia wynikających z pracy zaworów i pomp stosowane są zbiorniki wyrównawcze. W układach opartych na wodzie lodowej rozprowadzanie zimnej wody do wymienników ciepła (np. klimakonwektory w układach klimatyzacji komfortu) odbywa się za pomocą pompy obiegowej i rurociągów połączonych z parownikiem urządzenia chłodniczego (agregatu wody lodowej).

 

2012_08_55aRys. 2. Obieg strumienicowy wykorzystywany do produkcji wody lodowej

 

Produkcja wody lodowej w obiegach siłowni cieplnych
W elektrociepłowniach istnieje możliwość produkcji wody lodowej, która może być wykorzystywana w blisko położonych obiektach przemysłowych ewentualnie na potrzeby własne. W obiektach tych z założenia mogą być realizowane procesy technologiczne, w których istnieje zapotrzebowanie na chłód [1, 2].

 

Systemy elektrociepłowni produkujące wodę lodową mogą pracować w oparciu o różne technologie. Do tych technologii można zaliczyć:
• systemy sprężarkowe, przy czym mogą być one napędzane silnikiem elektrycznym bądź turbiną parową. Są to systemy stosowane zamiennie z układami absorpcyjnymi. Charakteryzują się większą złożonością konstrukcji i w związku z tym mogą być bardziej awaryjne. W przypadku napędu sprężarki turbiną parową wykorzystywana jest para wodna o wysokich parametrach termicznych;
• systemy absorpcyjne – są zasilane cieplnie i umożliwiają pozyskiwanie wody lodowej przy względnie niewielkiej temperaturze zasilania. Systemy te mogą wykorzystywać ciepło odpadowe i nie muszą być napędzane parą wodną (można zasilać je również spalinami). Ich efektywność jest niższa niż obiegów sprężarkowych, tym niemniej są dość niezawodne z racji mniejszej ilości elementów narażonych na uszkodzenia;
• systemy strumienicowe – są zasilane cieplnie i również umożliwiają pozyskiwanie wody lodowej przy względnie niskich parametrach pary zasilającej. Systemy strumienicowe pracujące w oparciu o parę wodną pobieraną z upustu turbiny nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż charakteryzują się niewielką efektywnością.

 

Przedstawione na rysunku 1. i 2. obiegi są wyposażone w układ produkcji pary wodnej (kocioł z przegrzewaczem), turbinę parową, skraplacz obiegu energetycznego oraz główną pompę obiegową. Dodatkowo w obiegach tych występują zamiennie układ strumienicowy oraz absorpcyjny, które porównano ze sobą, gdyż oba te systemy mogą być zasilane ciepłem pobieranym z pary upustowej. Jednocześnie w obu tych instalacjach czynnikiem realizującym pozyskiwanie chłodu jest woda. W pierwszym układzie zastosowano jako obieg chłodniczy system absorpcyjny, w drugim układzie zastosowano system strumienicowy. Oba obiegi do celów ich porównania zasila się stałym wydatkiem pary upustowej na poziomie 0,0558 kg/s. W przypadku obiegu absorpcyjnego teoretyczne obliczenia wykazały, że przy temperaturze odparowania 1,331°C pozyskuje się 82,2 kW chłodu. Dla tej samej temperatury odparowania i masowym wydatku pary z upustu turbiny uzyskuje się tylko 12 kW chłodu w przypadku układu strumienicowego. Wartość COP dla obiegu z systemem absorpcyjnym i strumieniowym zdefiniowano jako efekt całkowity do poniesionego nakładu tzn:

 

COP = (Wth + Qp) / Qkotła (1)

 

Chłodniczy układ strumienicowy przedstawiony na rysunku 2. może pracować w zależności od charakterystyki strumienicy albo na wydajność masową albo na różnicę ciśnień. W przypadku obiegu strumienicowego istnieje zależność wiążąca spręż ze stosunkiem ejekcji w postaci krzywej (rys. 3.) co przekłada się na zależność między ciśnieniem odparowania a masowym wydatkiem czynnika roboczego zasysanego z parownika. Zależność ta uniemożliwia osiągnięcie dużej wydajności masowej, w przypadku gdy oczekiwana jest niska temperatura. Jednoczenie duża wydajność masowa czynnika roboczego może być uzyskana przy niewielkim sprężu (różnicy ciśnień między ciśnieniem tłoczenia a ssania), co przekłada się na temperaturę panującą w parowniku (im mniejszy spręż tym temperatura odparowania jest wyższa i większy jest masowy wydatek czynnika pobierany z parownika przez strumienicę). (...)

 

2012_08_55Rys. 3. Charakterystyka strumienic przyjęta w obliczeniach układu próżniowego systemu energetycznego

 

Podsumowanie
W pracy porównano dwa systemy produkujące wodę lodową. Porównano obieg absorpcyjny z obiegiem strumienicowym pracującym w układzie siłowni cieplnej. Z porównania obu obiegów wynika wniosek, że praca siłowni parowej z systemem absorpcyjnym jest efektywniejsza. Oba obiegi (absorbcyjny i strumieniocowy) posiadają wady związane z trudnościami projektowo-wykonawczymi, tym niemniej zastosowanie systemów sprężarkowych w instalacjach siłowni cieplnych produkujacych chłód na potrzeby własne wiąże się z ich większą awaryjnością.

 

LITERATURA
[1] SCHROEDER A., ŁACH J., POSKROBKO S.: Przegląd tendencji w zakresie wytwarzania wody lodowej w systemie trójgeneracji. Archives of Waste Management ISSN 1733- 4381, Vol. 11 (2009), Issue 3, pp. 63–74.
[2] www.trigeneration.eu
[3] Herold K.E., Radermacher R., KleinS.A.; Absorption Chillers and Heat Pumps,
[4] CRC 1996 Troskolański A.T., Goliński J. A.; STRUMIENICE. TEORIA I KONSTRUKCJA. WNT, 1979

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.