Regulacja pracy systemów powietrzno-wodnych w okresie zimowym
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.02.2013
Spis treści
Regulacja pracy systemów powietrzno-wodnych w okresie zimowym
Page 2
Wszystkie strony

Mniejsza część dotyczyć będzie regulacji pracy systemów powietrzno-wodnych (klimakonwektorów, wentylokonwektorów i belek grzewczo-chłodzących) w okresie zimowym.  Artykuł jest kontynuacją tematyki poruszonej w poprzednim wydaniu. Przedstawiono wówczas standardowe i alternatywne algorytmy sterowania systemami klimatyzacyjnymi z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, opartymi na układach powietrzno-wodnych (p-w). Zaprezentowano także możliwość modyfikacji algorytmu sterowania, pozwalającą na obniżenie zużycia energii.

 

Systemy dwu- i czterorurowe

Urządzenia p-w można podzielić ze względu na sposób do-prowadzenia czynnika grzewczego i chłodniczego na: jednostki w systemie dwururowym i czterorurowym (rys. 1., 2.).

W przypadku systemu dwururowego jednostka wewnętrzna wyposażona jest w jeden wymiennik ciepła przez który, w zależności od zapotrzebowania, płynie ciepła lub zimna woda. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne związane z zastosowaniem dodatkowego wymiennika ciepła w urządzeniu wewnętrznym. Niestety system dwururowy cechuje się niższą efektywnością w okresie przejściowym, kiedy występuje duża zmienność zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą. Często problematyczne jest również określenie temperatury przełączenia jednostki z trybu grzewczego na chłodzący i odwrotnie. Jedną z możliwości jest analiza wykresu t-tz (rys. 3.), jednakże dane z niego odczytane obarczone są licznymi błędami wynikającymi z uproszczeń przyjętych w trakcie kreślenia wykresu (min. założenie liniowych zależności pomiędzy zyska-mi ciepła i temperaturą oraz uzależnienia zmiennych od liniowo przebiegającej krzywej klimatycznej).

Alternatywnym rozwiązaniem, umożliwiającym dobrą adaptację systemu do zmiennego zapotrzebowania cieplnego jest system czterorurowy (rys. 2.). W tym przypadku jednostka indywidualna wyposażona jest w dwa wymienniki ciepła: nagrzew-nicę oraz chłodnicę. W systemie czterorurowym przez cały rok każde urządzenie indywidualne, zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach zasilane jest zarówno czynnikiem grzewczym jak i chłodniczym. Pozwala to na jednoczesne podgrzewanie powietrza w pomieszczeniach o ujemnych wartościach bilansu cieplnego i ochładzanie powietrza w pomieszczeniach z dodatnimi wartościami bilansów cieplnych. Zatem system czterorurowy pozwala na całoroczne indywidualne kształtowanie temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, stosownie do odczuć cieplnych poszczególnych użytkowników. Ponadto w systemie tym możliwe jest pełne wykorzystanie zdolności asymilacyjnych powietrza pierwotnego. System czterorurowy pozwala na dynamiczne przejście z trybu grzewczego w chłodniczy i odwrotnie, jednakże jego zastosowanie wiąże się ze zwiększonymi nakładami inwestycyjnymi.

 

2013_0102_55a

Rys. 1. Wentylokonwektor w systemie dwururowym: 1 − zawór odcinający; 2 − zawór nastawny lub nastawnopomiarowy; 3 − fi ltr siatkowy; 4 − zawór regulacyjny jednodrogowy; 5 − zawór przełączający trójdrogowy

 

2013_0102_55b

Rys. 2. Wentylokonwektor w systemie czterorurowym: 1 − zawór odcinający; 2 − zawór nastawny lub nastawnopomiarowy; 3 − fi ltr siatkowy; 4 − zawór regulacyjny trójdrogowy

 

Praca układów p-w w okresie zimowym

W okresie zimowym zadaniem systemów powietrzno-wodnych jest pokrycie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz podgrzewanie powietrza pierwotnego do poziomu zadanej temperatury w pomieszczeniu (przemiany P−OK oraz ZN−N−OK na rys. 4.). W czasie użytkowania pomieszczenia część strat statychnych pokrywana jest przez zyski ciepła od źródeł wewnętrznych (ludzie, oświetlenie, sprzęt komputerowy) lub od promieniowania słonecznego przez przegrody przezroczyste. Wówczas ograniczana jest moc grzewcza urządzeń indywidualnych do wartości chwilowo wymaganej (przemiana ZN−N’−P rys. 4).

2013_0102_56a

Rys. 3. Przykładowy wykres t-tz obrazujący całoroczną pracę systemu klimatyzacyjnego z wentylokonwektorami



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.