Przyszłość instalacji amoniakalnych Cz. 2.
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.02.2013
Spis treści
Przyszłość instalacji amoniakalnych Cz. 2.
Page 2
Page 3
Wszystkie strony

Amoniak, jako czynnik chłodniczy, jest w użyciu od ponad 130 lat. Parametry termodynamiczne amoniaku zadecydowały o jego tak długim żywocie i coraz częstszym wykorzystaniu w obecnych instalacjach przemysłowych. Artykuł jest kontynuacją tematyki poruszonej przez autora w wydaniu 12/2012 (str. 57).


Nowości w instalacjach amoniakalnych

W ostatnich kilku latach, wiele się zmieniło w podejściu do projektowania i eksploatacji amoniakalnych układów chłodniczych. Jak w poprzedniej części stwierdziłem, amoniak, jako czynnik chłodniczy, nie będzie miał zastosowania we wszystkich instalacjach chłodniczych. Z pewnością jego zastosowanie znacznie się zwiększy, dzięki bardziej racjonalnemu podejściu do projektowania instalacji chłodniczych. Z drugiej strony, normy i standardy zmuszają projektantów do zmiany poglądów na projektowanie instalacji z tym czynnikiem. To nowe podejście do projektowania nowych instalacji, wymusza na producentach urządzeń i osprzętu dla amoniaku podążanie za trendamim. Zmiany te nie są oczywiście radykalne, ale bardzo widoczne. Oto, moim zdaniem, przyszłe kierunki w projektowaniu i budowie instalacji amoniakalnych.

 

2013_0102_76a

Rys. 11. Zwarta konstrukcja systemu amoniakalnego dla trawlera przetwórni (Chile)

 

2013_0102_76b

Rys. 12. Sprężarka amoniakalna ze skraplaczem powietrznym zainstalowana w zakładzie uboju owiec i bydła w Australii

 

Po pierwsze, będzie to miniaturyzacja instalacji, jak i jej poszczególnych elementów. Przykładem są tutaj instalacje wykonane i pracujące na trawlerach (rys. 11.). Jak widać na rysunku, jest to instalacja bardzo zwarta, osadzona na jednej ramie. Faktem jest, że jest to pierwsza tego typu instalacja przebadana w laboratorium i zainstalowana na trawlerze (Chile). Wydajność chłodnicza tej instalacji wynosi 385 kW, przy naładowaniu amoniakiem 18 kg. Tak, jest to 385 kW i tylko 18 kg amoniaku. Muszę dodać, że jest to instalacja z chłodzeniem pośrednim. Innym ważnym parametrem jest chłodzenie skraplacza wodą morską o masowym natężeniu przepływu 180 m3/h. Temperatura parowania amoniaku: -4,5°C, temperatura wody opuszczającej parownik: 0,7°C, temperatura wody wpływającej do parownika: 3,5°C. Innym przykładem miniaturyzacji jest instalacja amoniakalna dla małej ubojni owiec i bydła w Australii (rys. 12.). Projekt ten był sponsorowany przez Rząd Federalny i koszt tej instalacji wyniósł około 200 tys. dolarów. Ubojnia ta dokonuje uboju 3500 sztuk owiec i 200 sztuk bydła dziennie. Zminiaturyzowana instalacja amoniakalna została wykonana dla zamrażalni, której temperatura wynosi -40°C. Jest to system chłodzenia bezpośredniego. Zaletą tego systemu jest znacząca oszczędność energii.

W drugiej kolejności będą to instalacje amoniakalne ze zminimalizowanym naładowaniem amoniakiem. Będzie to wynik nie tylko miniaturyzacji instalacji amoniakalnych, ale zmienionego podejścia do projektowania tych systemów. Jako przykład podam schemat z rysunku 13. Jest to niskotemperaturowa instalacja amoniakalna z temperaturą parowania -40°C. Instalację charakteryzuje skraplacz wyparny z chłodnicami powietrznymi. Sprężarka jest typu śrubowego. Minimalizację naładowania osiągnięto głównie drogą zaprojektowania kompaktowych elementów układu. Aby to osiągnąć w wymiennikach niskociśnieniowych, rury stalowe zastąpiono rurami aluminiowymi, co zwiększyło wskaźnik przejmowania ciepła o około 100%. Do odszraniania parowników użyto metodę układu odwracalnego, który zdaniem autorów jest idealnym system dla zamrażarek spiralnych.

 

W trzeciej kolejności coraz powszechniej będziemy mieli do czynienia z układami kaskadowymi NH3/CO2. Instalacje te połączą w sobie obie wyżej wymienione zalety zmodernizowanych instalacji amoniakalnych. Taka Instalacja kaskadowa została z wielkim powodzeniem zainstalowana w supermarkecie „SUPERVAL”, USA. Celem projektu było wyeliminowanie R404A, jako czynnika chłodniczego i obniżenie zużycia energii przez nową instalację chłodniczą, w porównaniu z instalacją istniejącą. Charakterystyka systemu jest następująca:

1. Pojedynczy system kaskadowy NH3/CO2 został zastosowany w niskotemperaturowej części instalacji chłodniczej, z bezpośrednim zasilaniem parowników czynnikiem CO2. Średniotemperaturowe urządzenia są również zasilane CO2 z parownikami w systemie pompowym. Naładowanie amoniakiem tej instalacji wynosi 4,5 kg.

2. Maszynownia chłodnicza dla całego supermarketu z systemem amoniakalnym zlokalizowana jest poza budynkiem supermarketu. Całkowite naładowanie amoniakiem – 110 kg.

3. Do chłodzenia skraplaczy użyto układ wodny, który pozwolił na zredukowanie naładowania amoniakiem.

4. System amoniakalny służy wyłącznie do skroplenia CO2.



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.