Nowości LAE i ELCO w ofercie LNS dla producentów mebli chłodniczych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 11.05.2013

     Stale rosnące potrzeby rynku skłaniają firmy do wdrażania nowych produktów, technologii. Dotyczy to nie tylko producentów urządzeń końcowych, ale również dostawców podzespołów takich jak np. LAE Electronic i ELCO, których nowe rozwiązania są już dostępne w ofercie firmy LNS.

 

 

Nowe sterowniki LAE Electronic

 

     W zakresie sterowników LAE oferta LNS poszerzyła się o 2 rodzaje sterowników: BD1-28 oraz BR1-28. Jest to nowa generacja starszych sterowników AD2-28 i AR2-28. Podobnie jak wcześniej, sterowniki nowej generacji również mają oddzielne wyświetlacze, które można zamontować w dowolnym miejscu, łącząc odpowiednimi przewodami ze sterownikami. Same jednostki sterujące są przeznaczone do montażu na szynie DIN.

     Sterowniki te pracują na zasilaniu sieciowym (100 - 240Vac), ale są też dostępne wersje z zasilaniem dla chłodnictwa transportowego.

     BD1-28 i BR1-28, to kontrolery odszraniania z 3 wejściami temperaturowymi, 3 wejściami cyfrowymi oraz 3 przekaźnikami podstawowymi i w zależności od wersji, mogą mieć 0, 1 lub 2 przekaźniki programowalne. Główna różnica pomiędzy BD1 i BR1 jest taka, że ten drugi posiada zegar czasu rzeczywistego.

     Standardowy wyświetlacz LED dla sterowników LAE nowej generacji to DU5S, który wygląda zupełnie jak wyświetlacze sterowników starszej generacji. Wcześniej jednak wyświetlacze były dostępne tylko z czerwonym kolorem LED. W przypadku DU5S, klient ma do wyboru oprócz czerwonego, kilka innych kolorów LED.

     Jako ciekawą opcję dla producentów mebli i nie tylko, LAE Electronic proponuje również wyświetlacz LCD z naklejanym panelem. Sam LCD wyświetla duże, czytelne cyfry/ litery w stalowym kolorze. Na wyświetlacz, nakleja się cienką membranę z przyciskami. Ma ona kolor i fakturę stali INOX; 6 dużych przycisków, zapewnia łatwą obsługę sterowników. Montaż całości jest bardzo prosty, a efekt końcowy robi duże wrażenie.

     W niedalekiej przyszłości pojawią się gotowe rozwiązania, które ograniczą do minimum prace montażowo – kosmetyczne. Będą to skrzynki z zamontowanym już sterownikiem i wbudowanym w przedni panel wyświetlaczem LCD. Rozwiązanie to będzie dość elastyczne, aby możliwie najlepiej dostosować się do wymagań klientów.

 

Nowe funkcje = większa oszczędność energii

 

     Już wcześniej, w starszej generacji sterowników pojawiła się funkcja energooszczędności. Teraz udoskonalono jej działanie. Funkcja ECO pozwala na automatyczne przejście sterownika do alternatywnych nastaw, w przypadku wykrycia przez sterownik pracy układu przy stałym, niższym obciążeniu. W takich warunkach, parametr ten pozwala na zaoszczędzenie części energii względem pracy przy podstawowych nastawach.

 

2013 04 0275 01

Sterownik BD1-28 z wyświetlaczem

 

     W nowej generacji sterowników dodatkową nowinką są dwie niezależne histerezy. Jedna odpowiada za załączanie wyjścia sprężarki, a druga za jego wyłączanie. Współdziałanie obu histerez z parametrami funkcji ECO pozwala na jeszcze większą oszczędność energii, minimalizując liczbę niekoniecznie potrzebnych wyłączeń i ponownych załączeń sprężarek.

     Nową funkcją jest również optymalizacja odszraniania. Pozwala ona na utrzymanie ustalonej temperatury w ochładzanej komorze podczas cyklu odszraniania.

     Sterowniki te mają również możliwość wyświetlania, podczas normalnej pracy, średniej ważonej temperatur z wejść T1 i T2. Dodatkowo wagę wartości temperatury T2 (w %) odkreśla osobny parametr.

 

Komunikacja

 

     Sterowniki nowej generacji BD1 oraz BR1 są dostępne z portami TTL, RS485 lub z komunikacją radiową (RF). Są to pierwsze sterowniki LAE Electronic, które mają możliwość komunikacji radiowej. Zastosowanie sterowników z RF ułatwia i znacznie przyspiesza pracę podczas montażu sieci monitoringu temperaturowego, opartego na komunikacji bezprzewodowej modułów LAE SWB.

     Przy sterownikach starszej generacji, każdy sterownik musiał być podłączony przewodem do najbliższego modułu SWB-R-E. Dopiero moduły komunikowały się ze sobą bezprzewodowo. Zastosowanie sterowników BD1 lub BR1 z komunikacją RF sprawia, że komunikacja danych sterownik – komputer odbywa się zupełnie bezprzewodowo (z wyjątkiem podłączenia modułu SWB-C-E do komputera).

 

2013 04 0275 02

Wyświetlacz LCD zamontowany na drzwiach zamrażarki

 

Personalizacja sterowników

 

     Jako firma, która zawsze stara się być otwarta na potrzeby Klientów, LNS oferuje możliwość nadruku własnego logo na panelach lub wyświetlaczach sterowników LAE. Szczególnie duże pole manewru w tym temacie jest w przypadku naklejanej membrany wyświetlacza LCD.

 

Systemy monitoringu i rejestracji

 

     W tym miesiącu swoją premierę będzie miał nowy system LAE TAB 5.0. Podobnie jak wcześniejsze wersje, system daje możliwość programowania sterowników, rejestrowania i odczytu parametrów pracy (temperatura, ciśnienie) oraz stanów alarmowych sterowników. W nowej wersji poprawiony został interfejs. Teraz program jest prostszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie w TAB 5.0 możliwości wysyłania przez program wiadomości e-mail.

 

Silniki i wentylatory ELCO ECM

 

     Od niedawna w ofercie LNS znajdują się silniki ELCO T5, z pięcioma typami mocowania. Są to silniki standardowe, jednakże dzięki zastosowaniu dobrych materiałów i technologii, ich jakość znacznie przewyższa ogólnodostępne na polskim rynku chińskie „kwadraciaki”, w których uzwojenie nawet nie jest miedziane (miedziowany drut aluminiowy).

     Oprócz standardowych rozwiązań w ofercie dostępne są energooszczędne silniki wentylatorów ELCO ECM. Są to urządzenia nowej generacji, posiadające zwartą budowę. Dzięki temu, urządzenia te idealnie nadają się do mebli chłodniczych, takich jak lady sklepowe, szafy i regały chłodnicze, witryny na lody oraz we wszystkich innych miejscach gdzie liczy się oszczędność przestrzeni użytkowej.

     Zwiększona wydajność silników w porównaniu z tradycyjnymi jednostkami, pozwala zaoszczędzić do 80% pobieranej energii, co w konsekwencji ogranicza emisję CO 2 oraz zmniejsza ilość ciepła wydzielanego przez samo urządzenie do obiegu chłodniczego.

     Silniki, z oferty LNS mają możliwość obrotu w dwóch kierunkach, z dwiema różnymi prędkościami (niska i wysoka), ustawianymi przez użytkownika (model ECM HC R2SP). Szeroki zakres prędkości: 600÷2200 obr./min, może być wstępnie ustawiony lub zmieniany indywidualnie według potrzeb. Możliwość obrotów wentylatora w przeciwnym kierunku jest przydatna przy odszranianiu lub przeczyszczaniu wymienników.

     Dostępna jest też wersja silników z wbudowanym falownikiem, który umożliwia płynną regulację 0÷10Vdc lub 0÷24Vdc (model ECM HC VS).

     Silniki ELCO ECM, dzięki trwałym magnetycznym wirnikom, zapewniają stałą i niezawodną pracę nawet w ciężkich warunkach. Obudowy silników wykonane są z trwałych tworzyw sztucznych i są odpowiednio zaizolowane. Urządzenia posiadają ochronę przeciążeniową w postaci czujki temperatury i bezpiecznika oraz wyposażone są w elektroniczną blokadę wirnika. Możliwy montaż w każdej pozycji i spełnianie europejskich standardów tworzą z tych urządzeń wszechstronne i uniwersalne jednostki zapewniające najwyższą jakość pracy przy minimalnym zużyciu energii.

 

2013 04 0275 03

Kompletny wentylator Elco z silnikiem ECM

 

2013 04 0275 04

Silnik Elco ECM

 

Programowanie silników ECM

 

     Nowością jest możliwość bezdotykowego programowania dzięki rozwiązaniu identyfikacji częstotliwości radiowej RFID. System jest bezprzewodowy i wykorzystuje częstotliwości radiowe do przesyłania informacji. Zamontowany wewnątrz obudowy silnika transponder odbiera wpisy, przesyła sygnały oraz przechowuje informacje w wbudowanej stałej pamięci. Przesyłanie ustalonych danych odbywa się za pomocą połączonego z komputerem klasy PC urządzenia z wbudowaną anteną i odbiornikiem. Prosty w obsłudze program komputerowy odczytuje podstawowe dane, takie jak typ silnika i łopatek wentylatora, prędkość obrotów, czy dostarczana moc. Pozwala również na możliwość zaprogramowania własnej prędkości obrotów, jednocześnie informując o najbardziej optymalnym typie urządzenia pasującym do zadanych wartości. Istnieje również możliwość odczytywania danych z silnika do urządzenia typu „Smartfon” dzięki aplikacji ecmApp. Urządzenie wykorzystujące standardy NFC, pozwalające na komunikację urządzeń poprzez zbliżanie ich na niewielką odległość. Jest to proces całkowicie bezpieczny, chroniony protokołem bezpieczeństwa NFC oraz hasłem dostępu. Komunikacja jest podobna do tej stosowanej przy odczytywaniu informacji z kodów kreskowych, jednak w przypadku komunikacji RFID znacznik nie musi być w zasięgu widoczności. Pozwala to na dostosowanie parametrów bez konieczności otwierania urządzenia, a nawet mebli chłodniczych.

 

Podsumowanie

 

     Firma LNS to przedsiębiorstwo zaopatrujące w potrzebne podzespoły najlepszych polskich producentów z branży chłodniczej. LNS charakteryzuje dynamika, otwartość na nowinki technologiczne oraz szybka realizacja zamówień. Obejmujemy swoim działaniem obszar całej Polski. Starannie przemyślane decyzje inwestycyjne, rzetelność i odpowiedzialność w wywiązywaniu się z przyjmowanych zobowiązań, pozwoliły firmie na uzyskanie stabilnej pozycji na rynku. Stale współpracujemy z LAE Electronic, Sedes Group, Parker, Sporlan, HERL.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.