Wentylacja i chłodzenie kuchni w restauracjach
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.05.2013

2013 04 2700 01

 

 

     Prawidłowo zaprojektowany układ wentylacyjny i/lub chłodniczy w pomieszczeniu o dużych zyskach ciepła i wilgoci oraz zapachów (do którego zalicza się takie obiekty jak kuchnie w restauracjach) powinien gwarantować takie wartości parametrów powietrza wewnętrznego, które zapewniają osobom w nich pracującym i przebywającym komfort cieplny, dobre samopoczucie oraz powietrze pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń oraz zapachów.

 

Charakterystyka powietrza wewnętrznego kuchni

     Powietrze wewnętrzne, którym oddycha człowiek, zawiera często cząsteczki kurzu i pyłu, pyłki roślinne, mikroorganizmy (osadzone na drobinkach kurzu, pyłu itp.), a nawet szkodliwe gazy i jest transportowane do płuc za pomocą dróg oddechowych. Często zawiera również zbyt dużą ilość CO2, którego źródłem jest wydychane z płuc powietrze. Nic więc dziwnego, że tak zanieczyszczone powietrze jest źródłem wielu schorzeń, uczuleń a nawet chorób. Wobec takiego stanu rzeczy wszelkie pomieszczenia należy wentylować tak, aby usunąć z nich zużyte, zanieczyszczone powietrze wewnętrzne i zastąpić je właściwą ilością (określoną w normach i wytycznych) powietrza świeżego (higienicznego). W przypadku pomieszczeń specjalnego przeznaczenia, jakim są np. kuchnie, jakość powietrza zależy przede wszystkim od zysków ciepła i wilgoci (tabela 1.). Jednakże ogromne zyski ciepła i wilgoci to problem nie mniejszy, niż powstające w wyniku pracy w kuchni wydobywające się zapachy, które rozprzestrzeniają się w powietrzu za pomocą zjawiska zwanego dyfuzją – samorzutnego rozprzestrzeniania się jednej substancji gazowej w drugą.

     Minimalna (higieniczna) ilości powietrza wentylacyjnego wyznaczana jest na podstawie ilości osób przebywających w pomieszczeniu np. dla sali konsumpcyjnej. Wówczas przyjmuje się, że na 1 osobę przypada 50 m3/h świeżego powietrza. Z kolei dla wyznaczenia szczegółowego bilansu (cieplno-wilgotnościowego) dla klimatyzacji zapewniającej komfort jej użytkownikom, należy uwzględnić między innymi:
     •   specyfikę budynku,
     •   jego usytuowanie,
     •   nasłonecznienie,
     •   ilość i czas przebywania osób w obiekcie,
     •   rodzaj i czas wykonywanej pracy,
     •   straty ciepła przez stropy i ściany,
     •   zyski ciepła i wilgoci od ludzi,
     •   zyski od oświetlenia i urządzeń funkcjonujących w obiekcie.

     Ustalona ilość wymian powietrza, zgodnie z wytycznymi, to około 10÷30 wymian na 1 h w zależności od wielkości i kubatury kuchni (średnio 15 wymian przy temp. nawiewu 20°C). Z kolei w pomieszczeniu konsumpcyjnym (jadalnia restauracji) przyjmuje się 10÷15 wymian na 1 h.

     Czystość powietrza ma wpływ na jakość powietrza wewnętrznego w pomieszczeniu, W związku z tym najlepiej stosować filtrację dwustopniową w centrali (np. EU3 i EU4), a jeśli zdecydujemy się na jednostopniową, to z filtrem nie mniejszym niż EU5. Doskonałym pochłaniaczem cząstek pyłu, gazu i zapachów jest filtr węglowy, który może być wbudowany nawet w przewód wentylacyjny nawiewny lub wywiewny.

     Z kolei aby w kuchni panowały optymalne warunki do pracy, wpływające na lepszą wydajność pracy, samopoczucie i komfort cieplny osób tam pracujących i przebywających, jak również na znajdujące się tam i podawane potrawy, parametry powietrza w miejscu pracy powinny być następujące: wilgotność powietrza wewnętrznego (φ) równa 40%, temperatura powietrza wewnętrznego (T) w granicach 20÷22°C, a prędkość powietrza (w) w miejscu pracy wynosząca 0,2÷0,3 m/s. I to zarówno w części konsumpcyjnej jak i kuchni. Należy pamiętać, że aby panowały optymalne warunki pracy w kuchni podstawą jest prawidłowe wyznaczenie ilości strumienia nawiewanego powietrza do strefy pracy. I należy go wyznaczyć za pomocą bilansu cieplno-wilgotnościowego. Krotność wymian powietrza w kuchni może być jedynie wartością wstępną tzw szacunkową. Nie powinna jednak stanowić głównego źródła obliczeń ilości strumienia nawiewanego powietrza.

 

 2013 04 2700 02

 

 

Organizacja ruchu powietrza w kuchni

     (...)

 

Sposoby wentylacji i chłodzenia kuchni

     Zgodnie z definicją, mianem wentylacji określamy proces, w którym do pomieszczenia i/ lub obiektu użytkowanego, za pomocą odpowiednich urządzeń wentylacyjnych lub w sposób naturalny (wentylacja grawitacyjna), zostaje doprowadzone świeże zewnętrzne powietrze, które po wymieszaniu z powietrzem wewnętrznym, zostaje usunięte na zewnątrz z pomieszczenia i/lub obiektu. Z kolei każdy proces prowadzący do takiego uzdatniania (obróbki) powietrza (w urządzeniach do tego przystosowanych np. centrala klimatyzacyjna, aparaty grzewcze itp.), dzięki któremu powietrze zyskuje nowe wartości parametrów, takich jak np.: temperatura (proces ogrzewania/chłodzenia), czy wilgotność (proces osuszania/nawilżania) nazywa się klimatyzacją. W związku z powyższym w obiektach takich jakim są kuchnie w restauracjach następuje równoczesny proces wentylacji i chłodzenia powietrza. Gdyż sam proces wentylacji (nawiewu i wywiewu, wymiany powietrza zużytego, bez zmiany jego parametrów) nie zagwarantuje dobrej jakości powietrza oraz komfortu cielnego, jak również odebrania od powietrza wewnętrznego dużych zysków ciepła i wilgoci.

     Poniżej przedstawiono powszechnie stosowane sposoby wentylacji i chłodzenia w kuchni.

     (...)

 

Wnioski

     Prawidłowo zaprojektowany układ wentylacyjno-chłodniczy (w postaci centrali nawiewno-wywiewnej z filtrem, chłodnicą) w kuchniach (w obiektach typu restauracje) zapewnia usunięcie zużytego powietrza wewnętrznego z obiektu, wraz z cząstkami kurzu, pyłu, jeśli ma zastosowaną filtrację (najlepiej dwustopniową w centrali). Dobra wentylacja wyciągowa (i zastosowane filtry do pochłaniania zapachów, zwłaszcza węglowy) potrafi sobie poradzić z uciążliwymi zapachami wydobywającymi się z kuchni. Jednakże w przypadku niewielkich i średnich kuchni, gdzie kuchnia i cześć konsumpcyjna są oddzielone od siebie cienką ścianką działową lub drzwiami wahadłowymi, należy zastosować nadciśnienie w celu eliminacji zapachów, czyli strumień powietrza nawiewanego do części konsumpcyjnej powinien być o 20÷30% większy w stosunku do strumienia wywiewanego w części kuchni. Powstanie wówczas nadciśnienie, które będzie „wypychać” cząstki gazu, wraz z osadzonymi na nich cząstkami „zapachowymi” na zewnątrz pomieszczenia i nie pozwoli tym samym na przenikanie zapachów do części konsumpcyjnej z kuchni.

     Projektując wyżej wymienione układy należy, zwrócić baczną uwagę przede wszystkim na:
     •   rodzaj i stężenie zanieczyszczeń,
     •   nasłonecznienie budynku,
     •   jego kubaturę,
     •   usytuowanie,
     •   ilość osób przebywających w restauracji i pracujących w kuchni, wraz z zamontowanymi tam urządzeniami typu piece, mikrofale itp.

     Jednakże w przypadku kuchni w restauracji (w małych pomieszczeniach ten problem wcale nie jest mniejszy) zastosowanie samej wentylacji, jako układu usuwającego zużyte powietrze bez uzdatniania powietrza, jest rozwiązaniem zbyt „ubogim”, aby zniwelować dyskomfort w postaci dużych zysków ciepła, wilgoci, jak również rozmaitych zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego. Z drugiej strony lepiej, aby w obiekcie istniał „ubogi” system wentylacji niż całkowity jej brak, a mimo wielu wydanych wytycznych i obligatoryjnych norm oraz dyrektyw taki stan rzeczy jest często spotykany.

 

LITERATURA:
[1] RECKNAGEL H., SPRENGER E., HONMANN W., SCHRAMEK E.R.:Ogrzewanie i Klimatyzacja. Poradnik. EFWE – Wydanie 2.
[2] FANGER P.O.: Komfort cieplny. Arkady. Warszawa, 1974.
[3] PN-76/B-03420. Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego.
[4] PN-78/B-03421. Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach do stałego przebywania ludzi.
[5] PN-83/B-03403. Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
[6] e-inslacje.pl/okapy kuchenne
[7] Materiały katalogowe Halton.
[8] Materiały katalogowe Jeven.
[9] Design Guide 1. Improving Commercial Kitchen Ventilation System Perfomance. ASHRAE. 2003.
[10] ASHRAE Handbook – HVAC Systems and equipment. ASHRAE. 2008.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.