Reklama
 
 
 
Miedź – sposób na mikroorganizmy w instalacjach HVAC
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.07.2013

Miedź eliminuje 99% bakterii i grzybów w systemach klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych (ang. HVAC). Choć stosowanie tego metalu nie cieszy się jeszcze popularnością, to jego właściwości zdecydowanie poprawiają jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

 

2013-06-38-1

Rys. 1. Wymienniki do centrali klimatyzacyjnej firmy Hydronic oznaczone symbolem Cu+

 

Gdzie stosować miedź

Materiały stosowane w instalacjach HVAC powinny być tak dobrane, aby wytrzymać duże, zmieniające się naprężenia mechaniczne, termiczne i chemiczne. Powinny także łatwo się łączyć za pomocą spawania i lutowania. Muszą być też odporne na działanie czynników chłodniczych, mieszanin tych czynników i olejów wraz z możliwymi domieszkami oraz zanieczyszczeniami. Ze względu na korzystne właściwości rur miedzianych, takie jak dobra wytrzymałość mechaniczna w niskiej temperaturze i odporność na korozję, można je stosować w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła.

Miedź jest odporna na szkodliwe działanie większości wód wodociągowych i substancji chemicznych – czynników stosowanych w chłodnictwie. W systemach chłodniczych stosowanych w pompach ciepła, nośnikiem energii są także płyny niezamarzające zawierające glikole. W związku z tym do budowy instalacji mogą być wykorzystywane również instalacje i przewody wykonane z miedzi – pod warunkiem zastosowania inhibitorów korozji chroniących miedź i luty przed działaniem korozyjnym.

 

Sposób na drobnoustroje

Problemem w użytkowaniu klimatyzatorów są drobnoustroje wywołujące choroby. Schładzane powietrze, z którym mamy bezpośredni kontakt (płyny pracują w obiegach zamkniętych), jest nośnikiem kurzu, pyłków roślin, a także materiału mikrobiologicznego. W wilgotnym środowisku mikroorganizmy świetnie się czują i rozmnażają, co niesie niebezpieczeństwo przekroczenia dopuszczalnych poziomów koncentracji patogenów (drobnoustroje wywołujący chorobę), jeśli systemy klimatyzacyjne nie są regularnie czyszczone i konserwowane. Ale nawet przy odpowiedniej eksploatacji mogą pojawić się komplikacje – część ekspertów uważa, że podczas czyszczenia kanałów i urządzeń HVAC szkodliwe mikroorganizmy mogą ponownie uwalniać się do środowiska. Jak temu zaradzić?

Rozwiązaniem może być zastosowanie miedzi. W odpowiednich warunkach metal ten wykazuje właściwości substancji przeciwbakteryjnej, działając jako środek statyczny (biostatyczny) lub bójczy (biobójczy) o skuteczności i szybkości działania zależnej od warunków otaczających, stężenia jonów miedzi oraz rodzaju mikroorganizmów. Badania naukowe potwierdzają, że miedź eliminuje wiele gatunków szkodliwych bakterii, pleśni, glonów i grzybów.

Zespół prof. Schmidta, wiceprzewodniczącego Instytutu Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny (University of South Carolina) opublikował wyniki badań nad skutecznością miedzi w zwalczaniu zanieczyszczeń drobnoustrojami w instalacjach HVAC. W badaniu porównano wymienniki ciepła z miedzi oraz aluminium w celu oszacowania zdolności każdego z nich do ograniczenia rozwoju drobnoustrojów. W celach badawczych wykorzystano pełnowymiarową instalację HVAC z wentylacją jednokanałową. Badanie wykazało, że na elementach aluminiowych już w ciągu pierwszych 4 tygodni wytworzył się biofilm bakteryjny i grzybiczny. W tym samym czasie miedź zredukowała obciążenie bakteryjne o 99,99%, a grzybicze o 99,74%. Żaden inny z obecnie dostępnych i powszechnie stosowanych metali – aluminium czy stal nierdzewna – nie wykazuje tak korzystnych właściwości jak właśnie miedź.

 

2013-06-39-1

Rys. 2. Przykładowy miedziany wymiennik wewnętrznej jednostki klimatyzacyjnej

 

Miedź w praktyce – przykłady wdrożeń

(...)

 

Dlaczego warto stosować miedź w systemach HVAC

 • miedź wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu hamuje i niszczy rozwój glonów, pleśni, bakterii, wirusów i grzybów;
 • powierzchnie ze stopów miedzi są silnie biobójcze, dzięki czemu eliminują bakterie w ciągu kliku godzin, zwłaszcza w środowisku wilgotnym; stal węglowa i nierdzewna oraz powierzchnie aluminiowe nie wykazują podobnych właściwości: stanowią one powierzchnię, na której bakterie mogą się rozwijać;
 • miedź z powodzeniem może być stosowana jako środek grzybobójczy i bakteriobójczy w instalacjach przemysłowych.

 

Więcej informacji na temat antybakteryjnych właściwości miedzi, elementów do wykonywania instalacji z miedzi oraz przykłady instalacji wykonywanych w innych krajach można znaleźć na stronie: www.antimicrobialcopper.org

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

 • Pompy ciepła 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

 • Pompy ciepła 2014

Reklama

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.