Sprężarki półhermetyczne firmy GEA BOCK
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 18.08.2013

Adam ŻÓŁTANIECKI

 

Sprężarki półhermetyczne (semihermetyczne) łączą w sobie cechy sprężarek dławnicowych (otwartych) i sprężarek hermetycznych. Do głównych zalet zaliczyć należy: mocną budowę, długowieczność, możliwość remontów, dużą obciążalność silnika elektrycznego, smarowanie ciśnieniowe, skokową regulację wydajności, hermetyczność. Dzięki swym walorom stanowią główną bazę chłodnictwa średnich wydajności.

Asortyment i budowa

Sprężarki jednostopniowe firma GEA BOCK wykonuje w dwóch seriach:

  1. HG – w których silnik chłodzony jest przez przepływający wzdłuż uzwojenia czynnik chłodniczy przed jego sprężaniem;
  2. HA – gdzie czynnik chłodniczy nie ma kontaktu z uzwojeniem silnika i przepływa bezpośrednio od zaworu ssawnego sprężarki do głowicy.

W sprężarkach tych silnik chłodzony jest powietrzem po zewnętrznej stronie obudowy silnika. Intensywny przepływ powietrza wymuszony jest wentylatorem napędzanym odrębnym silnikiem elektrycznym.

Sprężarki serii HG występują w dwóch odmianach, ze słabszym i mocniejszym silnikiem (odmiana „S” ). Ma to wpływ na zakres pracy sprężarek.

Typoszereg tych sprężarek otwierają trzy grupy sprężarek kompaktowych Pluscom. Pierwsza to typ HG12P, dwucylindrowe o wydajności objętościowej (przy 50 Hz; 1450 obr./min) od 5,4÷9,4 m³/h. Następna grupa to sprężarki typu HG22e również dwucylindrowe o wydajności od 11,1÷16.5 m³/h. Kolejna grupa to sprężarki czterocylindrowe typu HG34e o wydajności od 18,8÷33,1 m³/h.

Następnie w typoszeregu występują sprężarki czterocylindrowe:

  • HG4 i HG4S      40,5÷56,6 m³/h,
  • HG5 i HG5S      62.9÷82,2 m³/h,
  • HG6 i HG6S      93,7÷122,4 m³/h,

Kolejna odmiana wielkościowa sprężarek, to sprężarki sześciocylindrowe:

  • HG7 i HG7S      140,6÷183,6 m³/h.

I wreszcie największe sprężarki tej serii – ośmiocylindrowe:

  • HG8 i HG8S      214,3÷279,8 m³/h.

Łącznie produkowanych jest 50 wersji sprężarek serii HG i HGS (rys. 1).

 

2013-07-14-1

Rys. 1. Sprężarki serii HG i HG S – osiem grup wielkości, 50 wersji

 

Sprężarki serii HA produkowane są w sześciu grupach wielkości od HA 12 do HA 6 o tych samych wydajnościach objętościowych co sprężarki serii HG i w jednej wersji silnikowej (rys. 2.). Mają zastosowanie wyłącznie w instalacjach niskotemperaturowych. Sprężarki serii HA produkowane są w dwudziestu wersjach.

 

2013-07-14-2

Rys. 2. Sprężarki serii HA – sześć grup wielkości, 20 wersji

 

Sprężarki te charakteryzują się zwartą, mocną budową. Cechą wyróżniającą jest to, iż od najmniejszych modeli wyposażone są w pompy olejowe nawrotne niskociśnieniowe – w typoszeregu Pluscom. W modelach HG i HA 4; 5 ;6; 7 i 8 stosowane są pompy wysokociśnieniowe. Odmienna budowa sprężarek HG i HA w obszarze silnika i zmiana jego chłodzenia stwarza możliwość uzyskania lepszych efektów. Zastąpienie chłodzenia silnika parami czynnika chłodniczego, powietrzem zewnętrznym i skierowanie go bezpośrednio do procesu sprężania eliminuje największą wadę sprężarek hermetycznych i półhermetycznych z silnikami wbudowanymi – wzrost przegrzania na dopływie do cylindra. Jest to szczególnie niepożądane przy niskich ciśnieniach ssania. Sprężarki serii HA wady tej są pozbawione.

Wszystkie sprężarki cztero- i więcej cylindrowe mają możliwość stosowania skokowej regulacji wydajności przez wyłączanie części cylindrów z aktywnej pracy. Sprężarki mogą posiadać bogate wyposażenie dodatkowe.

 

2013-07-16-1

Rys. 3. Budowa i zasada pracy sprężarek typu HG. Przepływ czynnika przez uzwojenie

 

Zakresy działania

Zakresy działania sprężarek uzależnione są od rodzaju czynnika chłodniczego oraz od wersji konstrukcyjnej sprężarek. Na granicach przedziałów działania potrzebne jest spełnienie dodatkowych warunków takich jak dodatkowe chłodzenie głowic, lub zmniejszenie przegrzania na ssaniu. Szczegóły zawarte są na wykresach stosowalności zamieszczonych w katalogach oraz uwzględnionych w programach doboru sprężarek. Graniczne wartości dla poszczególnych wersji sprężarek przedstawiono w tabeli 1.

 

2013-07-16-4

 

2013-07-16-2

Rys. 4. Budowa i zasada pracy sprężarek typu HA. Przepływ czynnika poza uzwojeniem.

 

Innowacyjne rozwiązania specjalne

W celu podniesienia efektywności i kontroli istotnych parametrów pracy sprężarek, zgodnie z obecnymi trendami, firma BOCK wprowadziła do wyposażenia sprężarek półhermetycznych kilka rozwiązań rozwijających ich możliwości eksploatacyjne:

  • elektroniczne zabezpieczenie silnika (MP10) – stosowane obligatoryjnie we wszystkich sprężarkach, polegające na kontroli temperatury uzwojeń silnika i opcjonalnie temperatury tłoczenia;
  • system monitoringu parametrów (BCM 2000) – pozwalający śledzić i informować obsługę o występujących nieprawidłowościach:
    • – temperatury uzwojeń,
    • – temperatury tłoczenia,
    • – temperatury oleju,
    • – ciśnienia oleju,
    • – wibracji,
    • – częstotliwości załączeń w ciągu godziny;
  • system łagodnego startu (ESS) – redukujący pobór prądu do 40% w stosunku do startu bezpośredniego;
  • przetwornik prądu 1faza/3 fazy (ESP) – pozwalający zasilać sprężarki z silnikiem trójfazowym z sieci jednofazowej z obniżeniem o 40% poboru prądu i zapewnieniem ich łagodnego startu (dla sprężarek HG (HA) 12P);
  • elektroniczne przetwornice częstotliwości – pozwalające na zmianę obrotów sprężarki w zakresie od 580÷2000 obr./min (nominalnie 1450 obr./min), a więc łagodną zmianę wydajności chłodniczej sprężarki w zależności od zapotrzebowania.

 

2013-07-16-3

Rys. 5. Sprężarka HGX 34 ze zintegrowaną przetwornicą częstotliwości i sterownikiem

 

Produkty rozszerzające ofertę firmy GEA BOCK

Sprężarki dwustopniowe produkowane są na bazie sprężarek 6-cio cylindrowych HG7, jako rozwiązanie najkorzystniejsze. Cztery cylindry pracują na pierwszym stopniu sprężania, a dwa na drugim. Chłodzenie międzystopniowe odbywa się przez wtrysk ciekłego czynnika do przewodu łączącego I-szy stopień z II-gim. Układ może być wyposażony w wymiennik ekonomizera (intercoolera). W przestrzeni silnika i w karterze sprężarki panuje ciśnienie międzystopniowe. Kompletnie wyposażoną sprężarkę dwustopniową typu HGZX7 z ekonomizerem przedstawia rys. 6.

 

2013-07-17-1

Rys. 6. Sprężarka dwustopniowa z ekonomizerem

 

Sprężarki dwustopniowe przeznaczone są do pracy z czynnikami R404A i R410A. Zakres stosowania dla R404A mieści się w zakresie -60÷-30°C przy tk = 58°C, a dla R410A -65÷-40ºC przy tk= 46°C.

Sprężarki na CO2 produkowane są w 14 wielkościach serii Pluscom i HG4 na podkrytyczny obszar pracy. Zakres stosowania to = -50÷-35°C przy tk max = -7,5÷0°C. Wydajność chłodnicza zawiera się w zależności od parametrów w przedziale 3÷40 kW.

Sprężarki na R410A ze względu na większą wydajność objętościową czynnika muszą mieć zmienioną konstrukcję w odniesieniu do powszechnie stosowanych. GEA BOCK oferuje 11 wielkości w serii Pluscom i HG4. Zakres stosowania: -25÷12,5°C przy tkmax = 62°C. Wydajność w zależności od parametrów wynosi od 2,2 do 80 kW.

Sprężarki w wykonaniu EX – przeciwwybuchowym przeznaczone są do pracy z czynnikami: R134a; R600a; R22; R290; R1270; R404A/R507 i R407C. Seria EX-HG obejmuje wszystkie sprężarki HG12; HG22 i HG34, łącznie 21 wielkości. Urządzenia te spełniają wymagania dyrektywy ATEX w zakresie odporności przeciwwybuchowej.

Sprężarki serii duplex, to zespoły dwóch sprężarek umieszczonych na wspólnej ramie, fabrycznie zmontowanych. Seria ta obejmuje zarówno sprężarki HG jak i sprężarki HA dwu-, i czterocylindrowe. Wydajności zespołów są oczywiście dublowane przy niezmienionych zakresach pracy.

 

Zastosowania

Sprężarki półhermetyczne firmy GEA BOCK dzięki swoim walorom użytkowym mają wszechstronne zastosowanie w wielu różnorakich instalacjach i agregatach chłodniczych. Spośród nich wymienić można wielosprężarkowe zespoły sprężające produkowane seryjnie z użyciem sprężarek HGX22; HGX34; HGX4; HGX5; HGX6 i HGX7 wg wielkości katalogowych przez Area Cooling Solutions z bogatym wyposażeniem dodatkowym w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Producent

Firma BOCK założona została w roku 1932 w Stuttgarcie jako firma rodzinna. Należy do grona najbardziej cenionych producentów sprężarek chłodniczych w Europie. Jest producentem sprężarek półhermetycznych, dławnicowych i agregatów skraplających. Specjalizuje się w również w produkcji sprężarek dla systemów mobilnych. Ciągła modernizacja produktów z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki daje efekt w postaci wyrobów na najwyższym poziomie, chętnie stosowanych przez producentów wysokiej jakości urządzeń i instalacji chłodniczych. Od kwietnia 2011 firma Bock należy do segmentu technologii chłodniczych GEA Group AG.

 

Opracowano z wykorzystaniem materiałów GEA BOCK oraz Area Cooling Solutions.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.