Adresowanie i komunikacja w systemach VRF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 19.08.2013

Michał ZALEWSKI

 

Adresowanie jest jednym z bardziej istotnych elementów rozruchu systemu. Na tym etapie pojawia się najwięcej problemów, ponieważ są one skutkiem nieprawidłowości instalacyjnych i koncepcyjnych, dlatego adresowanie stanowi pierwszą weryfikację poprawności instalacji.

 

System VRF jest wielojednostkową instalacją chłodniczą, w której kilka (od 1 do 3) wymienników zewnętrznych (przy trybie pracy chłodzenie są to skraplacze) musi współpracować z nawet kilkudziesięcioma wymiennikami wewnętrznymi (największe systemy VRF mają możliwość montażu 64 jednostek wewnętrznych). Z punktu widzenia przepływu czynnika chłodniczego regulacja odbywa się w jednostce zewnętrznej, na podstawie pomiaru ciśnienia (niskie dla trybu chłodzenia i wysokie dla trybu grzania – patrz CHiK 10/2012 str. 32) oraz na podstawie pomiaru temperatury przegrzania i temperatury wewnętrznej w jednostce wewnętrznej. Ta regulacja odbywa się lokalnie i zasadniczo nie wymaga skomplikowanej komunikacji. Jednak największą zaletą systemów VRF jest stabilność pracy, bezpieczeństwo działania i możliwość centralnego zarządzania systemem. Do realizacji tych celów jest już konieczna wymania informacji pomiędzy jednostkami systemu.

 

Taka zaawansowana komunikacja jest stosowana w każdym systemie klimatyzacyjnym ze zmiennym przepływem.

Idea sterowania systemem VRF (prod. FUJITSU-GENERAL) przedstawiona jest na rysunku 1.

 

2013-07-23-1

Rys. 1. Ogólna koncepcja systemu sterowania VRF

 

Jak widzimy mamy tu cztery podsystemy komunikacji:

  1. sieć komunikacji pomiędzy jednostkami systemu VRF,
  2. sieć komunikacji pomiędzy jednostkami zewnętrznymi,
  3. sieć komunikacji pomiędzy jednostką wewnętrzną i sterownikiem,
  4. sieć komunikacji pomiędzy system VRF i jednostkami SPLIT.

 

Dwie pierwsze sieci operują fabrycznymi protokołami komunikacji (opartymi o protokół LonWorks) a trzecia oparta jest o RS485.

Powodem, dla którego zdecydowano się wykorzystać akurat istniejący protokół komunikacji są zadania stawiane przed systemem:

  • możliwość podłączenia dużej ilości jednostek i urządzeń:
    • do 400 jednostek wew. i 100 zewn.,
    • do 26 urządzeń peryferyjnych,
  • sterowane poprzez centralne urządzenie zarządzające,
  • możliwość podłączenia do systemu zarządzania budynkiem,
  • ciągła praca (w miarę możliwości), nawet w przypadku wystąpienia awarii pojedynczych podzespołów
  • obsługa przyszłych funkcji,
  • szybkość wymiany danych.

 

LonWorks doskonale realizuje te zadania jako rozproszony system komunikacji, oparty o węzły komunikacyjne (neuron chip). Pojedynczy neuron chip to układ scalony, instalowany w każdym urządzeniu (jednostce wewnętrznej, zewnętrznej, urządzeniu peryferyjnym np. sterowniku centralnym) z zaimplementowanym protokołem komunikacyjnym LonTalk.

Zaznaczyć należy, że protokół LonTalk został na potrzeby komunikacji systemu FUJITSU w specjalny sposób adaptowany tak, że z jednej strony nie jest możliwy do odczytu przez otwarty protokół LON bez specjalnych interfejsów, a z drugiej strony zapewnia stabilność komunikacji i chroni przed niepowołaną ingerencją.

Podstawowe parametry dla technologii LonWorks to:

  • neuron chip (LSI) (zarządzanie i wykonywanie),
  • prędkość komunikacji 78 kb/s,
  • dowolna topologia,
  • maksymalnie 32000 nodów (Pojemność Neuron chip-u: 64 nody).

 

W systemie urządzenia wymieniają następujące informacje:

  • w sposób okresowy (z określoną stałą czasową) – informacje o temperaturze, ciśnieniach, obrotach silników, stanach pracy i nastawach,
  • w sposób zdarzeniowy – informacje o błędach, zmianach nastaw, załączeniu i wyłączeniu urządzeń.

Ponieważ jak widać ilość informacji wysyłanych od sieci jest niezwykle duża, to istotna jest ich identyfikacja. Do tego celu służy system adresowania. Każda jednostka systemu VRF FUJITSU musi mieć swój własny niepowtarzalny adres. Przez jednostkę w tym przypadku rozumiemy:

  • jednostki wewnętrzne,
  • jednostka zewnętrzna (Master),
  • oprogramowanie sterujące,
  • sterownik z panelem dotykowym,
  • sterownik centralny,
  • interfejs grupowy (do podłączenia układów Split, do podłączenia sterownika grupowego),
  • interfejs LonWorks,
  • wzmacniacz sygnału,
  • service Tool,
  • Web Monitoring Tool.

 

(...)

 

W każdym z tych przypadków musimy dokonać ponownego przydzielenia adresów jednostkom. Ponieważ adresowanie automatyczne przydziela adresy w sposób przypadkowy, zatem po przeadresowaniu części jednostek zostaną przydzielone nowe, inne adresy. W związku z tym, jeżeli identyfikowaliśmy je po adresach, to będziemy zmuszeni identyfikować je ponownie. Dlatego w przypadku korzystania z centralnych systemów, możemy skorzystać z możliwości wpisania ponownie tego samego adresu poprzez pilota przewodowego lub bezprzewodowego. Musimy znać jednak ten adres, warto więc wpisywać je na dokumentację powykonawczą. W przypadku adresowania manualnego możemy ten adres odczytać z pokręteł, w przypadku awarii płyty nie odtworzymy tej informacji. Pamiętać należy również o tym, że nie można mieszać systemów adresowania: automatycznego i manualnego. W przypadku adresowania automatycznego wszystkie jednostki muszą mieć manualnie ustawiony ten sam adres „00”, odwrotnie niż w przypadku adresowania ręcznego, gdzie nie może być w systemie dwóch jednostek o tym samym adresie.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.