Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Instalacja klimatyzacyjna w hotelu Modus
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 19.08.2013

Adrian TELIŻYN

 

Choć gospodarka nieco spowolniła, to w dalszym ciągu jej motorem napędowym jest budownictwo. A obiekty hotelowe, wspólnie z handlowymi, biurowymi i sportowymi, stanowią podstawę inwestycji HVAC.

 

Instalacje HVAC mają swój znaczący udział w kosztach eksploatacji budynku, wynoszący ok. 30%, ale mogący również sięgnąć i do 50%. Nic więc dziwnego, że inwestorzy, zwracają na nie szczególną uwagę, gdyż mądrze dobrane i przemyślane, potrafią przynieść wymierne korzyści. Szczególnym wyzwaniem są tutaj właśnie obiekty hotelowe, z uwagi na nierównomierny rozkład obciążeń cieplnych i chłodniczych.

Wiele więc mówi się o systemach zintegrowanych, elastycznych pod względem wydatku i poboru mocy, inteligentnie sterowanych. Każdy inwestor planujący hotel, marzy o takim zaawansowanym, energooszczędnym systemie, typu „wash&go”, łączącym w sobie klimatyzację, wentylację, ogrzewanie, odzysk ciepła, wodę użytkową, do tego centralnie sterowanym i monitorowanym. Jest także marzeniem każdego wykonawcy, by taki system sprzedać i zrealizować. Niestety realia rynku są takie, a nie inne.

Na najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne z górnej półki, mogą sobie pozwolić tylko wielcy finansowi gracze, realizujący swoje projekty w najbardziej prestiżowych lokalizacjach kraju. Prywatni, indywidualni inwestorzy, realizujący nieduży obiekt hotelowy, mają nie lada orzech do zgryzienia. Z jednej strony „to co najlepsze”, a z drugiej – widmo budżetu, który musi się zamknąć, i przekroczenie którego, grozi zawaleniem się całej inwestycji.

 

Dylematy inwestora

Podobne dylematy mieli też inwestorzy Hotelu Modus, zlokalizowanego w Łaziskach, przy DK81 Wisła-Katowice. Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni ponad 1600 m2, wyposażony został w 29 komfortowych pokoi jedno i dwu osobowych, salę fitness, jacuzi, SPA, dwie sale restauracyjno-konferencyjne zdolne pomieścić odpowiednio 50 i 100 osób oraz pełne zaplecze kuchenne i socjalne. Obiekt ma ciekawy kształt architektoniczny, podyktowany wymiarami wąskiej działki, położonej przy samej DK81. (rys. 1.)

 

2013-07-26-1

Rys.1 Hotel Modus

 

Pierwsze pytanie inwestora dotyczyło wyboru systemu HVAC. Czy orientować się na w pełni zintegrowane systemy kilka w jednym, typu VRV, czy też poskładać system z oddzielnych komponentów?

Jako wieloletni autoryzowany partner firmy Daikin, zaproponowaliśmy takie właśnie, najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Ale wstępne szacunkowe kalkulacje pokazały, że niestety nie mieści się ono w zakresie finansowym inwestora.

Pojawiło się więc kolejne pytanie. Czy w takim wypadku, warto pójść w kierunku analogicznych systemów, nieco mniej znanych, czy nawet zupełnie nie znanych producentów? Koszt inwestycji obniżył by się wtedy nawet o połowę. Czy też pozostać przy mniej zaawansowanych rozwiązaniach, ale za to renomowanych producentów?

Inwestor postawił dość sztywne warunki. Żadnych kompromisów pod względem jakości zastosowanych instalacji i urządzeń. Ujął to w prostym, ale wymownym stwierdzeniu: robimy raz, a dobrze. Co najmniej 3 letnia gwarancja. A także gwarancja wieloletniej pogwarancyjnej obsługi serwisowej, zapewniająca szybki dostęp do części zamiennych.Urządzenia winny zapewnić najwyższy komfort użytkownika, będący kluczem do sukcesu obiektu. Odnosi się to zarówno do pokoju hotelowego, jak i sal restauracyjno-konferencyjnych. A więc cicha praca, łatwe, wygodne i elastyczne sterowanie.

 

Koncepcja klimatyzacji

Nie pozostało więc nic innego, jak przygotować koncepcję systemu uszytego na miarę i opartego na niezależnych urządzeniach producentów znanych ze swojej jakości i niezawodności. Inwestor postawił jeszcze jeden warunek – system należy tak dobrać, by w przyszłości, można go było w prosty sposób rozbudować o system centralnego sterowania i monitoringu, połączonego z automatyką inteligentnego budynku.

Na moment finansowania inwestycji, nie było środków na takie rozwiązanie, ale inwestor nie chciał sobie odciąć możliwości stworzenia takiego sterowania w przyszłości.

Co więc zaproponowaliśmy i wykonaliśmy? Całość instalacji została oparta na układzie wodnym. Odbiornikami ciepła i chłodu, są czterorurowe klimakonwektory firmy Daikin. W przypadku sal restauracyjnych, zastosowaliśmy najnowsze modele kasetonowe FWCxxBF z nawiewem obwodowym 360 stopni, Round Flow. (rys. 2.)

 

2013-07-27-1

Rys. 2. Jednostki kasetonowe FWCxxBF z nawiewem obwodowym 360 stopni, Round Flow, zainstalowane w części restauracyjnej

 

Jest to unikalne rozwiązanie na rynku, zapewniające równomierny nawiew powietrza do pomieszczenia oraz stabilny rozkład temperatury. Możliwość dowolnej konfiguracji wielkości obwodu, po którym realizowany jest nawiew, pozwala je swobodnie zaaranżować do różnych koncepcji sufitu podwieszanego i zastosowanego w nim oświetlenia i nagłośnienia. Klimakonwektory FWC są wyjątkowo ciche. Ciśnienie akustyczne na niskim biegu dla jednostki o wielkości 06 wynosi 21 dB(A), a na najwyższym – 29 dB(A)

W obu salach restauracyjnych rozplanowanych jest 12 takich urządzeń (rys 3.). Inwestor może więc zorganizować w nich zarówno kameralny koncert muzyki poważnej, jak i huczne wesele. Kolejnym atutem tych urządzeń, jest możliwość zastosowania w nich, dedykowanej przez producenta karty komunikacyjnej, opartej na protokole modbus.

 

2013-07-27-2

Rys. 3. Projekt rozlokowania instalacji klimatyzacyjnej i grzewczej na parterze hotelu

 

(...)

 

System wentylacji

(...)

 

Źródło chłodu

(...)

 

Źródło ciepła

(...)

 

Jakie wnioski?

Rynek producentów branży HVAC jest ogromny. Są na nim zarówno liderzy z górnej półki technologiczno-cenowej, jak i firmy no-name, których rewelacyjna oferta, nawet u słabo zorientowanego użytkownika końcowego budzi zdziwienie. Nie oznacza to jednak, że inwestor z ograniczonym budżetem, ma ściśle określone miejsce w tej hierarchii i wyżej nie może mierzyć.

Każdy z producentów będących liderami rynku, ma w swojej ofercie różne systemy, zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowane. Droższe i tańsze. Możemy więc uszyć ofertę na miarę, opartą na znanych i cenionych producentach z górnej półki, wybierając jednak z ich oferty to, co najbardziej nam odpowiada.

Dzięki rozwiązaniom firmy Daikin spełniliśmy wymogi jakości, komfortu oraz możliwości rozbudowy automatyki. I chociaż układy na wodzie lodowej nie są niczym odkrywczym, a koszt przygotowania 1 kWh chłodu jest wyższy niż w systemach VRV, to jednak udało się wypracować kompromis pomiędzy ceną a jakością i możliwościami systemu.

Hoval z kolei zapewnił nam zgrabną i nowoczesną kotłownię, dając elastyczny kocioł o wysokiej sprawności, który idealnie wpasował się w warunki pracy.

Producenci Ci, dzięki stabilnej pozycji na rynku, gwarantują nam również to, że za 10 czy 15 lat, kiedy ich urządzenia będą wymagały wzmożonej obsługi serwisowej, nie zostawią końcowego użytkownika na łasce losu, a wykonawcy z niesmakiem, że zainstalował system, którego nie można nawet serwisować. Trzeba jednak ich oferty znać i umieć się wśród nich poruszać, by wyłuskać to, co jest ważne.

Na zakończenie dodam, że wiele też zależy od samego inwestora. W tym konkretnym wypadku, jego upór i dociekliwość mobilizowały nas przez wiele tygodni do szukania coraz to nowych możliwości. Dochodzenie do finalnego rozwiązania było żmudne i długotrwałe, a negocjacje cenowe burzliwe i gorące. Ale tym większa była nasza satysfakcja przy podpisywaniu umowy.

W realizacji tego tematu, bardzo pomogło nam doświadczenie zdobyte na trzech innych obiektach hotelowych, w tym na dwóch, w pobliskich Żorach, gdzie zastosowaliśmy podobne rozwiązania.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.