Nowe funkcje w przemiennikach częstotliwości EURA Drives
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.10.2013  |  Autor: Mariusz SNOWACKI

Przemienniki częstotliwości EURA Drives serii E-1000 i E-2000 Vector są przemiennikami ogólnego zastosowania. Proste w budowie, łatwe w obsłudze znajdują szerokie zastosowanie w aplikacjach wentylatorowych i pompowych, jednak ich pełne możliwości wykraczają daleko poza obszar HVAC.

 Zwarta obudowa, wbudowany filtr EMC, moduł hamujący, auto-tuning silnika oraz komunikacja RS-485 ModBus® w standardzie pozwalają na zastosowanie przemienników EURA Drives w zaawansowanych aplikacjach w przemyśle maszynowym.

2013-09-72-1

 

EURA Drives dynamicznie reaguje na potrzeby rynku w zakresie nowych funkcji, jakie powinny posiadać przemienniki częstotliwości serii E-1000 i E-2000 Vector. Jest to zgodne z realizowanym planem rozwoju produktów. Urządzenia EURA Drives bez przerwy podlegają ewolucji technologicznej, dzięki temu użytkownicy napędów EURA Drives otrzymują nowe, użyteczne rozwiązania, wpływające bezpośrednio na zwiększenie wydajności i funkcjonalności przetwornic bez podnoszenia ich ceny, pozostawiając przy tym tą samą prostotę obsługi i montażu. Utrzymana zostaje także zgodność z wcześniejszymi wersjami przetwornic, nowe funkcje są dodawane do istniejących i dlatego, w napędach EURA Drives, nie ma potrzeby uczenia się programowania przetwornic na nowo za każdym razem, gdy pojawia się ich nowsza wersja.

W najnowszej – dostępnej od czerwca 2013 r. – wersji przemienników częstotliwości E-1000 i E-2000 Vector nie tylko dodano nowe funkcje, ale także unowocześniono już dostępne, w celu wpłynięcia bezpośrednio na redukcję energochłonności kompletnych układów napędowych.

 

Unowocześnione funkcje

Pierwszą unowocześnioną funkcją jest auto-tuning silnika. Dostępna jest ona nie tylko w serii przetwornic E-2000 Vector, wyposażonych w sterowanie wektorowe, ale także w serii E-1000 ze sterowaniem skalarnym, co jest unikalnym rozwiązaniem i wyróżniającym go spośród produktów konkurencyjnych. Funkcja autotuningu silnika umożliwia stworzenie przez przetwornicę częstotliwości pełnego modelu matematycznego silnika elektrycznego, co bezpośrednio wpływa na poprawę jakości pracy układu napędowego, a co najważniejsze, na znaczący spadek jego energochłonności. Dodatkowo, podczas wieloletniej eksploatacji silnika elektrycznego zmieniają się jego parametry, takie jak:

 • rezystancja uzwojeń,
 • indukcyjność,

a dzięki funkcji auto-tuning, układ napędowy nie traci swoich parametrów początkowych, co ma korzystny wpływ na minimalizowanie energochłonności silnika elektrycznego w czasie jego użytkowania.

Kolejną zmienioną funkcją jest automatyczna regulacja napięcia AVR (z j. ang. Automatic Voltage Regulation). Działanie funkcji AVR polega na automatycznym regulowaniu napięcia na wyjściu przetwornicy częstotliwości w zależności od napięcia na wejściu i utrzymanie napięcia na wyjściu jak najbardziej zbliżonego do napięcia sieci. Pomimo występujących wahań napięcia w sieci zasilającej funkcja AVR utrzymuje napięcie na wyjściu przetwornicy częstotliwości w przedziale akceptowalnym przez silnik, co ma bezpośredni wpływ na jego stabilną pracę.

Powyższe zmiany jak i te, o których nie opisano w niniejszym artykule takie jak: kompensacja poślizgu silnika, automatyczny dobór częstotliwości nośnej, kontrola przerwania wejścia analogowego, czy też filtr wejścia analogowego mają znaczący wpływ na poprawę kultury pracy układów napędowych, ich wydajność i mniejszą energochłonność. Pełny opis wszystkich dostępnych funkcji znajduje się na stronie internetowej www.hfinverter.pl oraz aktualnym katalogu.

Na szczególną uwagę zasługują nowe funkcje przemienników częstotliwości E-1000 i E-2000.

 

Nowe funkcje

Zgodnie z przesłaniem, informacją na początku tego tekstu w przetwornicach częstotliwości EURA Drives od połowy roku dostępne są nowe funkcje – oczywiście bez zmiany ceny – takie jak:

 • zaawansowany lotny start,
 • automatyczny restart po chwilowym zaniku napięcia zasilania,
 • automatyczny restart po awarii – do pięciu razy,
 • pełna kontrola pracy wentylatora na radiatorze przemiennika częstotliwości,
 • funkcja sterowania wieloma pompami (maksymalnie 20 pomp!), a w niej m.in.:
  • - sterowanie pomp w stałym układzie lub układ pomp lotnych,
  • - ochrona przed suchobiegiem pomp trzema sposobami,
  • - ochrona przed uderzeniem hydraulicznym,
  • - ochrona przed nadmierną kawitacją,
  • - ochrona przed przekroczeniem ciśnienia maksymalnego w sieci,
  • - równomierne zużycie pomp,
  • - zabezpieczenie przed zbyt małym obciążeniem pomp,
  • - tryb alarmu pożarowego - przejście na ciśnienie pożarowe.
  • · funkcja sterowania wentylatorem, a w niej m.in.:
  • - lotny start – bez względu na kierunek obrotów i prędkość obrotową,
  • - utrzymanie stałego ciśnienia w kanałach wentylacyjnych,
  • - tryb alarmu pożarowego – przejście na wydajność pożarową, oddymianie wyjść ewakuacyjnych.

 

Funkcja zaawansowanego lotnego startu

(...)

 

Funkcja automatycznego restartu po chwilowym zaniku napięcia zasilania

(...)

 

Elastyczna 6-punktowa krzywa U/f

(...)

 

Wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy EMC

(...)

 

Funkcja sterowania wieloma pompami

(...)

 

Funkcja sterowania wentylatorami w trybie ppoż.

(...)

 

Komunikacja przemysłowa

(...)

 

Automatyczna praca bezobsługowa

(...)

 

Zaawansowana funkcja oszczędzania energii

(...)

 

Funkcja Watchdog (ang. pies stróżujący) – dla wymienników obrotowych

(...)

 

Pełna kontrola wentylatora chłodzącego

(...)

 

Funkcje obsługi nawijaka

(...)

 

Sterowanie MM – wielosilnikowe (ang. Multi Motor)

(...)

 

Wbudowane szybkie wejście / wyjście licznikowe (do 50 kHz)

(...)

 

Dowolna konfiguracja źródeł zadawania sygnału sterującego

(...)

 

Rozróżnienie funkcji przeciążenia silnika i przemiennika częstotliwości

(...)

 

Podsumowanie

Firma EURA Drives nieustannie pracuje nad udoskonalaniem funkcjonalności swoich przetwornic częstotliwości ogólnego zastosowania serii E-1000 i E-2000. Dodatkowo poszerzane są możliwości sprzętowe – w chwili obecnej opracowywany jest szerszy zakres dostępnych mocy. Dostępne są przetwornice częstotliwości w obudowie IP55.

Producent, w pracach nad wdrażaniem nowych funkcji przemienników częstotliwości, w dużej mierze korzysta z uwag i spostrzeżeń użytkowników, dlatego nasza firma, HF Inverter Polska z przyjemnością wysłucha uwag i opinii klientów o przemiennikach EURA. Zachęcamy do kontaktu.

 

Mariusz SNOWACKI
Dyrektor, współwłaściciel HF Inverter Polska Sp.C.

2013-09-75-1

HF Inverter Polska Sp. C.
ul. M.Skłodowskiej-Curie 101e
87-100 Toruń | Polska
tel.: +48 (0)56 623-73-16
fax: +48 (0)56 623-73-17
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.hfinverter.pl

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 09/2013

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.