Metody zmniejszenia zużycia energii w sklepach średnio i wielkopowierzchniowych
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.12.2013

Supermarkety należą do najbardziej energochłonnych obiektów. Zużycie energii elektrycznej do napędu urządzeń chłodniczych eksploatowanych w supermarketach stanowi ok. 35÷50% ogólnego zużycia energii elektrycznej (wg badań francuskiej Agencji Środowiska i Zarządzania Energią – ADEME) [4].

 

Średnie zużycie energii elektrycznej w sklepach wielkopowierzchniowych [569 kWh/(m2·a)] jest znacznie większe niż w innych obiektach, co jest spowodowane znacznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną do chłodzenia/podgrzewania produktów żywnościowych, do intensywnego oświetlenia, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji pomieszczeń. Ponadto obiekty handlowe są z reguły eksploatowane przez długi czas w ciągu doby, jak też przez wiele dni wolnych od pracy.

 

 

2013-10-50-1

Rys. 1. Rozkład zużycia energii w supermarkecie [2]

 

Na rysunku 1. pokazano wyniki badań rozkładu zużycia energii w typowym supermarkecie szwedzkim [2], zaś na rysunku 2. rozkład zużycia energii przez poszczególne urządzenia w supermarketach [5].

 

2013-10-50-2

Rys. 2. Rozkład zużycia energii przez poszczególne urządzenia w supermarkecie [5]

 

Dla porównania na rysunku 3. przedstawiono wyniki badań zużycia energii w sklepach wielkopowierzchniowych zlokalizowanych w Warszawie na tle innych obiektów publicznych[3].

 

2013-10-50-3

Rys. 3. Średnie zużycie energii elektrycznej w warszawskich obiektach komercyjnych [3]

 

Chłód do przechowywania produktów spożywczych w witrynach, ladach i zamrażarkach wytwarzany jest w agregatach sprężarkowych z silnikami elektrycznymi, przy czym obecnie najczęściej stosowanym czynnikiem w instalacjach chłodniczych jest R404A.

Od niedawna na ryku oferowany jest nowy czynnik chłodniczy – Genetron Performax LT – oznaczony jako R407F i produkowany przez firmę Honeywell. Czynnik R407F jest trójskładnikowym roztworem zeotropowym o następującym składzie: R32 – 40%, R125 – 30% i R134a – 30%.

Jest to czynnik niepalny i nietoksyczny, a podstawowe wskaźniki ekologiczne ODP i GWP, charakteryzujące ten czynnik przyjmują następujące wartości:

  • Potencjał niszczenia ozonu: ODP = 0 (ODPR22 = 0,05; ODPR404A = 0)
  • Globalny potencjał ocieplenia: GWP = 1824 (GWPR22 = 1700; GWPR404A = 3300).

Czynnik R 407F jest szczególnie zalecany do stosowania w nowych instalacjach chłodniczych montowanych w supermarketach, gdyż dzięki jego właściwościom można uzyskać znaczną poprawę efektywności energetycznej instalacji w porównaniu z instalacjami napełnionymi innymi czynnikami z grupy HFC. Dodatkową zaletą R407F jest to, że jego wskaźnik GWP jest znacznie niższy niż powszechnie stosowanego czynnika R404A, co jest szczególnie istotne w aspekcie najbliższych zmian legislacyjnych. W UE rozważa się wprowadzenie opłat za emisję do otoczenia czynników chłodniczych z grupy HFC o wartości wskaźnika GWP większego niż 2000; dzięki temu użycie R407F pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

Właściwości termodynamiczne R407F są bardzo zbliżone do właściwości wycofywanego z eksploatacji czynnika R22 i dlatego może on być z powodzeniem stosowany do przezbrajania układów napełnionych R22 (drop-in). Ponadto R407F ma większą właściwą wydajność chłodniczą i efektywność energetyczną niż R404A, co stanowi doskonałą alternatywę w stosunku do R404A zarówno w układach chłodniczych nisko-, jak i średniotemperaturowych.

W przypadku instalacji napełnionej R22 wymiana czynnika związana jest jedynie z wymianą oleju na POE oraz z regulacją nastawy zaworów rozprężnych. W przypadku wymiany R22 na R404A, poza koniecznością wymiany oleju, należało wymienić zawory rozprężne, a w wielu przypadkach również skraplacze. W przypadku instalacji napełnionych czynnikiem R404A wymiana czynnika na R407F może wymagać jedynie regulacji zaworów rozprężnych.

 

Wyniki krajowych badań instalacji chłodniczych napełnionych R407F

(...)

 

Test w tej samej instalacji

(...)

 

Długoterminowe testy na różnych instalacjach

(...)

 

Podsumowanie

W żadnym z testowanych układów nie dokonywano żadnych dodatkowych regulacji – wszystkie parametry ustawiono tj. dla czynnika R404A. Jest to kolejny plus stosowania czynnika R407F jako zamiennika R404A – nie ma potrzeby żmudnego regulowania zaworów rozprężnych (termostatycznych).

Przedstawione wyniki badań pozwalają na sformułowanie wniosku, że stosując nowy czynnik chłodniczy GenetronPerformax LT- R407F można bez dodatkowych inwestycji w instalację chłodniczą poprawić jej sprawność energetyczną, obniżyć koszty eksploatacji i przyczynić się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

 

LITERATURA:
[1] ACHAICHIA Nacer: GenetronPerformax LT. Czynnik chłodniczy firmy Honeywell do chłodnictwa stacjonarnego. Chłodnictwo& Klimatyzacja 1-2/2012.
[2] LUNDQUIST Per. G.: Najnowsze trendy w urządzeniach chłodniczych supermarketów. Chłodnictwo 11/2000.
[3] Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku. Załącznik do uchwały nr XXII/443/2011 Rady m. ST. Warszawy z dnia 08.09.20011.
[4] TRZOS K.: System Refree,Clim dla supermarketów. Chłodnictwo& Klimatyzacja 6/2011.
[5] ZAREMSKI W.: Urządzenia chłodnicze w supermarketach. Chłodnictwo& Klimatyzacja 4/2000.

 

mgr inż. Tomasz MOGIELNICKI
mgr inż. Piotr WOJCIECHOWSKi
NARS

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 10/2013

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.