Certyfikowane zasilanie urządzeń trójfazowych w systemach ochrony pożarowej obiektów
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.12.2013

Bezawaryjne, stałe dostarczanie napięcia do urządzeń wykonawczych zapewniających bezpieczeństwo w budynku jest kluczowe dla prawidłowej i sprawnej ewakuacji osób oraz działań służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia.

 

W instalacjach i urządzeniach niskoprądowych często funkcje zasilania realizują dedykowane centrale lub zasilacze posiadające odpowiednie certyfikaty i świadectwa, umożliwiające ich stosowanie w ochronie przeciwpożarowej. W przypadku zasilania odbiorników silnoprądowych, np. trójfazowych, sytuacja nie jest już tak oczywista. Wentylatory oddymiające czy urządzenia napowietrzające pozostają bezużyteczne, jeśli zostaną pozbawione napięcia w czasie pożaru. Inspektorzy nadzoru, projektanci, rzeczoznawcy bezwzględnie wymagają dokumentów dopuszczających do stosowania:

  • kanały oddymiające,
  • kanały kablowe,
  • przepusty instalacyjne,
  • klapy odcinające,
  • klapy odcinające do systemów wentylacji pożarowej,
  • wentylatory,
  • przewody zasilające i sterujące,

zapominając często o rozdzielniach lub centralach zasilających. A to właśnie dzięki nim wszystkie w/w urządzenia, tworzące określony system, który ma na celu ochronę ludzi, w tym ekip ratowniczych, mogą poprawnie funkcjonować w czasie ewentualnego pożaru.

 

2013-10-60-1m

 

Należy pamiętać, że dla systemów kontroli rozprzestrzeniania ognia i dymu, w tym zestawów do odprowadzania dymu i ciepła oraz zestawów do różnicowania ciśnienia, wydano Mandat 109 Komisji Europejskiej – „Wyroby służące do wykrywania i sygnalizacji pożaru, stałe urządzenia gaśnicze i ich podzespoły, wyroby służące do kontroli rozprzestrzeniania ognia i dymu oraz tłumienia wybuchu”. W Mandacie wymienione są urządzenia objęte systemem oceny zgodności, w tym centrale oraz tablice sterownicze uruchamiające i zasilające wentylatory oddymiające i napowietrzające (obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 lipca 2004 r. w sprawie wykazu mandatów udzielonych przez Komisję Europejską na opracowanie europejskich norm zharmonizowanych oraz wytycznych do europejskich aprobat technicznych wraz z zakresem przedmiotowym tych mandatów – Monitor Polski z 2004 r. Nr 32, poz. 571).

Ustawodawca szczególną uwagę przywiązuje do spełniania wymagań bezpieczeństwa pożarowego w obiektach budowlanych, wprowadzając certyfikację wszystkich elementów mających wpływ na pracę urządzeń przeciwpożarowych, tj. przewodów i kabli zasilających, certyfikację central i rozdzielni oraz certyfikację wentylatorów oddymiających. Instalacja elektryczna wykonana z przewodów niepalnych i koryt kablowych, gwarantująca nieprzerwany dopływ prądu przez np. 90 min (E90), powinna zasilać urządzenia przeciwpożarowe współpracując z centralą, która posiada aprobaty techniczne (dokumenty dopuszczające wydane w oparciu o specyfikacje techniczne), o czym informuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa w ust. 12.1.1.: „Centrale sterujące urządzeniami przeciwpożarowymi powinny spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.”

Zgodnie z w/w aktami prawnymi rozdzielnie zasilające wentylatory oddymiające i napowietrzające oraz inne urządzenia trójfazowe, które pracują w czasie pożaru powinny posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP. Dotyczy to także zasilania urządzeń składających się na systemy strumieniowego oddymiania garaży, bądź przeznaczonych do różnicowania ciśnienia w klatkach schodowych, jak również gotowych zestawów tych urządzeń.

Wspomniane wymagania spełnia produkowana przez firmę MERCOR SA centrala zasilająco-sterująca typu mcr OMEGA C2100c. Została ona zaprojektowana specjalnie na potrzeby sterowania i zasilania wentylatorów oddymiających oraz urządzeń napowietrzających w systemach różnicowania ciśnienia. Centrala zapewnia zasilanie urządzeń do niej podłączonych napięciem 230V lub 3x400V w rozruchu bezpośrednim lub z przełącznikiem gwiazda/ trójkąt. Urządzenie steruje m.in. przepustnicami. Istnieje także możliwość rozbudowy centrali o moduł kontrolujący optyczne czujki dymu i ręczne ostrzegacze pożarowe, co pozwala na autonomiczną pracę systemu np. na klatce schodowej.

mcr OMEGA może również sterować klapami oddymiającymi i drzwiami pożarowymi. Użyte do budowy centrali moduły automatyki pozwalają na uruchamianie podłączonych do niej urządzeń w ustalonej, dowolnej kolejności w zależności od scenariusza pożarowego oraz mocy przyłącza elektrycznego. Centrala może pracować jako urządzenie autonomiczne oraz w konfiguracji sieciowej, komunikując się z innymi centralami mcr OMEGA w obiekcie.

Jako jedno z pierwszych urządzeń tej klasy centrala mcr OMEGA C2100c przeszła wszystkie wymagane prawem badania oraz testy i uzyskała świadectwo dopuszczenia CNBOP

 

mgr inż. Tomasz KAMIŃSKI
Mercor SA

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.