Ocena efektywności energetycznej, czyli kontrola urządzeń w systemach klimatyzacji
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.12.2013

Okresowa kontrola urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji winna być wykonywana co najmniej raz na pięć lat. Obowiązek ten wynika z art. 62 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 19 września 2007 r., o zmianie ustawy – Prawo budowlane (DzU Nr 191, poz. 1373).

 Zgodnie z tym przepisem obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania co najmniej raz na 5 lat, poddawane kontroli okresowej, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW. W zależności od przedmiotu okresowej kontroli, upoważnioną do jej dokonania będzie więc osoba, która dysponuje uprawnieniami do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno–budowlanej, bądź uprawnieniami do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także uprawnieniami budowlanymi do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych elektroenergetycznych bez ograniczeń w zależności od zakresu posiadanych uprawnień.

 

Informacje podstawowe

Obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, w której znajdują się takowe urządzenia. Ustawa prawo budowlane wymaga, żeby czynności kontrolne były przeprowadzane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, względnie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Chodzi tutaj o przeprowadzanie czynności kontrolnych na:

  • instalacjach elektrycznych,
  • piorunochronnych,
  • gazowych,
  • urządzeniach chłodniczych.

Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych mogą przeprowadzać zarówno osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, jak również kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń chłodniczych, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych . Są to tzw. świadectwa kwalifikacyjne, wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU Nr 89, poz. 828 z późn. zm.).

Świadectwo kwalifikacji w zakresie naprawy i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie programów kursów, przeprowadzania egzaminów oraz wzoru świadectwa kwalifikacji w zakresie substancji kontrolowanych (DzU Nr 195, poz. 2009), wskazuje się jako certyfikat tymczasowy dla personelu Kategorii I, wykonującego - zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 303/2008, czynności:

  1. kontrolę szczelności urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane w ilości 3 kg lub większej oraz urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane w ilości 6 kg lub większej, z hermetycznie zamkniętymi systemami, które są oznakowane, jako takie;
  2. odzysk;
  3. instalację (instalowanie);
  4. konserwację lub serwisowanie.

Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:

  • eksploatacji – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
  • dozoru – do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Prace, dotyczą wykonywania czynności:

  • mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń, instalacji i sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymagań ochrony środowiska – w zakresie obsługi;
  • związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem należytego stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci – w zakresie konserwacji;
  • związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz remontem urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego – w zakresie remontów;
  • niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci – w zakresie montażu;
  • niezbędnych do dokonania oceny stanu technicznego, parametrów eksploatacyjnych, jakości regulacji i sprawności energetycznej urządzeń, instalacji i sieci – w zakresie kontrolno-pomiarowym.

Do przeprowadzania takich kontroli upoważnione są więc osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, jak i osoby posiadające kwalifikacje wynikające z przepisów o dozorze technicznym i energetyce i w tym przypadku bez znaczenia jest fakt posiadania lub nie posiadania przez nie uprawnień budowlanych.

 

Obowiązki kontrolujących

(...)

 

Utrzymanie budynku, w którym znajdują się urządzenia chłodnicze

(...)

 

Zalecenia – kontrola urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji

(...)

 

Konkluzja

Kontrola urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji powinna być przeprowadzana co najmniej raz na 5 lat i powinna obejmować sprawdzenie dostosowania klimatyzacji do potrzeb i wymagań chłodzenia budynku.

W jej zakres wchodzić powinno:

  • porównanie mocy urządzeń i aktualnego zapotrzebowania na energię chłodniczą,
  • sprawdzenie schematów działania systemu,
  • sprawdzenie nastaw i strategii układu automatycznej regulacji,
  • sprawdzenie realizacji procesów obróbki powietrza,
  • weryfikacja parametrów powietrza,
  • sprawdzenie efektywności systemu wentylacji.

Ocena efektywności energetycznej systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych obejmuje także doradztwo w zakresie ewentualnych udoskonaleń lub wymiany systemu klimatyzacji, w szczególności przekazanie właścicielowi lub zarządcy informacji na temat:

  • stanu technicznego instalacji i możliwych usprawnień,
  • możliwości zastosowania alternatywnego źródła chłodu,
  • wskazania bardziej efektywnego systemu,
  • oceny komfortu zapewnianego przez system.

Ocena efektywności energetycznej powinna być prowadzona pod kątem możliwości zmniejszenia zużycia energii oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

Podstawa prawna:
Ustawa prawo budowlane ( DzU z 2010 Nr 243 poz. 1623 ze zm.).

 

 Przemysław GOGOJEWICZ

Kancelaria Usług Prawnych Gogojewicz & Współpracownicy, Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi 

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 11/2013

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.