System zarządzania wydajnością urządzeń zasilających i chłodzących cz. 3 Zarządzanie wydajnością |
Data dodania: 06.01.2014 | Autor: Sławomir KUBICZEK |
W poprzednich częściach w numerach 7/2013 i 9/2013 stworzyliśmy strukturę do obliczania dostarczanej energii oraz zapotrzebowania w zakresie zasilania i chłodzenia. Zajmijmy się zatem kwestią zarządzania wydajnością.
System zarządzania wydajnością zasilania i chłodzenia oparty na pomiarach technicznych uzupełnionych wyliczeniami wydaje się sensownym rozwiązaniem i w niektórych centrach danych wykorzystuje się go w uproszczonej formie. Wraz z nadejściem ery wirtualizacji serwerów oraz urządzeń informatycznych, która doprowadziła do dynamicznej zmiany zapotrzebowania na moc i chłodzenie, wykorzystanie zasilania sieciowego i urządzeń klimatyzacyjnych w połączeniu z oprogramowaniem do zarządzania tymi elementami jest najbardziej praktycznym i najprostszym rozwiązaniem. Z perspektywy użytkownika system taki powinien spełniać następujące funkcje:
Rys. 1. Przykład planu widoków centrum danych w programie StruxureWare Operations firmy Schneider Electric, Capacity module
Przedstawianie informacji o wydajności Bieżące warunki podaży i zapotrzebowania w centrum danych, w tym potencjał mocy, ukryta moc i inne atrybuty omawiane wcześniej, powinny być prezentowane na następujących płaszczyznach:
Efektywny system zarządzania wydajnością wyświetli powyższe dane w postaci hierarchicznego modelu wielopoziomowego wraz z graficznym planem centrum danych. Rysunek 1. przedstawia widok na poziomie pomieszczenia, zaś rysunek 2 – widok poziomu organizacji.
Rys. 2. Przykład widoku na poziomie szafy w programie StruxureWare Operations firmy Schneider Electric, w aplikacji Vizor mobile pokazującej poziom organizacji danych dotyczących wydajności
Ustalanie planu wydajności Plan wydajności opracowuje się w fazie projektowania centrum danych. Po zainstalowaniu urządzeń zasilających i klimatyzacyjnych definiowany jest plan wydajności i na ile sposobów gwarantowana jest dostawa. Dzięki nowoczesnym skalowalnym rozwiązaniom w zakresie zasilania i chłodzenia centrów danych można tworzyć plany wydajności zakładające możliwość rozwoju infrastruktury IT w celu optymalizacji kosztów i efektywności energetycznej. Ważne jest nie tylko zapewnienie wystarczającej wydajności, ale także odpowiedniej ilości wydajności. Zbyt często inżynierowie skupiają się na zapewnianiu wystarczającej wydajności, zapominając o dostosowaniu jej do bieżących potrzeb. Częstymi rezultatami przerostu infrastruktury są straty finansowe, nadmierne zużycie energii, wzrost wydatków na serwisowanie sprzętu oraz zwiększone zużycie wody. Narzędzia do projektowania centrów danych pomagają w ustalaniu planów wydajności i dlatego powinny stanowić element całego systemu zarządzania infrastrukturą centrów danych (DCIM). Przykładem takiego pakietu narzędzi programowych są InfraStruXure Designer (narzędzie do projektowania centrów danych) i StruxureWare dla pakietu centrów danych DCIM firmy Schneider Electric.
Ostrzeganie o nieprawidłowościach w wykonaniu planu wydajności (...)
Modelowanie proponowanych zmian (...)
Monitorowanie zasilania i chłodzenia urządzeń IT (...)
Wnioski Zarządzanie wydajnością jest kluczowym elementem skutecznego planowania i pracy centrum danych. Znaczenie zarządzania wydajnością rośnie wraz z gęstością, wielkością i złożonością centrum danych. W kolejnych trzech częściach opisana została metodologia tego procesu. Wykazaliśmy, że zarządzanie wydajnością nie jest zależne od posiadania szczegółowych danych o sprzęcie zainstalowanym w szafie oraz, że wdrożenie i wykorzystanie tego systemu jest prostsze niż używanie tradycyjnych szczegółowych modeli zarządzania zasobami, a także posiada większość ich najważniejszych zalet. Jeśli system zarządzania wydajnością zostanie wdrożony zgodnie z wytycznymi tu przedstawionymi, może on dostarczać informacji o centrum danych, które mają znaczenie krytyczne, a których nie zapewniają tradycyjne systemy monitoringu. Po połączeniu z siecią zasilającą i instrumentami chłodzącymi, obecne, nowsze systemy oprogramowania DCIM zapewniają niezbędne narzędzia do efektywnego i skutecznego zarządzania wydajnością „spoza pudełka”.
Sławomir KUBICZEK
Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 12/2013
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020