Systemy sterowania i BMS w układach przygotowania powietrza Cz. 3. |
Data dodania: 06.01.2014 | Autor: Bartłomiej ADAMSKI |
Przedstawione w obu poprzednich częściach artykułu informacje zawierały teoretyczne podstawy związane z techniką regulacyjną układów przygotowania powietrza. W niniejszym artykule przedstawiono na sposób teoretyczny analizy systemu automatycznej regulacji w wybranym układzie przygotowania powietrza CAV.
Systemy regulacyjne w systemach przygotowania powietrza są jednym z bardziej skomplikowanych. Praktycznie w jednym systemie automatycznej regulacji procesu uzdatniania powietrza należy powiązać kilka układów systemów regulacji, takich jak: ogrzewania (nagrzewnica wstępna, pierwotna, wtórna), chłodzenia (chłodnice bezpośredniego odparowania, wodne), osuszania, nawilżania powietrza, itp. Co trudniejsze poszcze gólne obwody regulacyjne wpływają na siebie (np. regulacja temperatury i wilgotności w pomieszczeniu).
Przykład doboru sterownika swobodnie programowalnego oraz wartości jego nastaw dla przykładowego układu technologicznego CAV z regulacją temperatury powietrza na wywiewie i ograniczeniem temperatury na nawiewie Dla przykładu doboru sterownika swobodnie programowalnego oraz doboru wartości jego nastaw posłużono się przykładem projektowym wykorzystującym rozwiązania klimatyzacji typu CAV. Uzyskanie wymaganych parametrów zostaje dokonane w centrali klimatyzacyjnej, w skład której wchodzą następujące urządzenia niezbędne do obróbki powietrza:
Utrzymanie wymaganych parametrów powietrza w pomieszczeniu należeć będzie do dobranego układu automatyki. Zabiegi regulacyjne dla tego systemu będą dotyczyły obydwu płynów tj.: powietrza oraz wody chłodzącej (roztwór 30%MEG) i grzewczej. Płyny te podczas procesów regulacyjnych nie zmieniają swoich stanów skupienia. Po stronie powietrza regulacja w tym układzie polega głównie na sterowaniu przepustnicami powietrza przy płytowym wymienniku ciepła (by-pass) oraz przepustnicami przy komorze mieszania (free-cooling). Sygnał grzania lub chłodzenia w pierwszej kolejności kierowany jest na przepustnice rekuperatora, a dopiero w drugiej kolejności na pompy i zawory wody grzewczej i chłodzącej. Przepustnice powietrza świeżego przy komorze mieszania powinny być praktycznie przez cały czas otwarte na minimum powietrza świeżego. Jedynie w momencie, gdy zostanie zamknięty zawór nagrzewnicy, a nie pracuje jeszcze zawór chłodnicy (dotyczy to „strefy martwej” urządzenia regulacyjnego) i temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od temperatury panującej w pomieszczeniu, następuje stopniowe zwiększanie udziału powietrza zewnętrznego od wartości minimalnej np. przy temperaturze 21°C w pomieszczeniu do wartości maksymalnej przy np. 22,5°C w pomieszczeniu. W zakresie temperatury 22,5÷23°C układ pracuje na 100% powietrzu zewnętrznym przy zamkniętym zaworze nagrzewnicy i chłodnicy. Po przekroczeniu wartości temperatury 23°C następuje przestawienie przepustnic na minimalny udział powietrza zewnętrznego a następnie stopniowe otwieranie zaworu chłodnicy aż do jego całkowitego otwarcia. Na rysunku 1. przedstawiono schemat układu technologicznego wraz z przyporządkowanymi sygnałami układu automatyki dla rozpatrywanego systemu. Poniżej zostały sformułowane techniczne zadania układu regulacji.
Rys. 1. Regulacja temperatury i wilgotności w kanale wywiewnym z recyrkulacją i odzyskiem ciepła. W skład urządzeń centrali klimatyzacyjnej wchodzą: wentylator nawiewny i wywiewny, filtry powietrza, wstępna elektryczna nagrzewnica powietrza, krzyżowy płytowy wymiennik odzysku ciepła, komora mieszania, chłodnica powierzchniowa, nagrzewnica wodna oraz nawilżacz parowy
Stosunek zmieszania – powietrze recyrkulacyjne / powietrze zewnętrzne – powinien być utrzymywany na stałym poziomie wynoszącym: 30% powietrza świeżego, 70% powietrza recyrkulacyjnego. Zabiegi regulacyjne mogą być tutaj stosowane, ale stosunek zmieszania w pewnych warunkach nie powinien ulegać zmianie (niezbędne jest dodatkowe wyjście analogowe na przepustnicę komory mieszania). W celu określenia wymaganych parametrów dotyczących stanu powietrza, możemy posłużyć się wykresem h-x, na którym naniesione mogą zostać poszczególne etapy obróbki powietrza zewnętrznego (rys. 2. a i b).
Rys. 2. Przykładowe etapy obróbki powietrza i jego parametry dla: a) zimy i b) lata
W rozpatrywanym przykładzie przewidziano utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na stałym poziomie tp = 20°C w okresie zimowym. W okresie letnim należy zapewnić jej zmianę w sposób nadążny w granicach od 20 do 24°C przy zmianie temperatury powietrza zewnętrznego tz = 20÷32°C. Uzależnienie temperatury panującej w pomieszczeniu od temperatury zewnętrznej podyktowane jest warunkami komfortu cieplnego. Gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest dużo wyższa niż temperatura panująca w pomieszczeniu, człowiek odczuwa dyskomfort, wchodząc do nadmiernie wychłodzonego pomieszczenia. Wilgotność względna wymagana w pomieszczeniu wynosi 50%. Co do tolerancji założono, że ze względu na rodzaj pomieszczenia obiektu klimatyzowanego zostaną przyjęte przybliżone wielkości, a mianowicie: ±1°C dla temperatury w pomieszczeniu, zaś ±5% dla wilgotności względnej w pomieszczeniu. Temperatura nawiewanego powietrza powinna wahać się w przedziale od 16 do 26˚C. Zejście z temperaturą powietrza nawiewanego poniżej dolnej granicy może powodować, że w strefie przebywania ludzi mogą wytworzyć się obszary o obniżonej temperaturze, co ze względów komfortu cieplnego nie powinno mieć miejsca. Górna zaś wartość podanego ograniczenia nawiewu zapewni szybkie nagrzanie powietrza w pomieszczeniu do żądanej temperatury. Zainteresowanie specjalisty techniki regulacyjnej może dotyczyć ponadto następujących zagadnień:
Rys. 3. Schemat blokowy układu regulacji dla rozpatrywanego przypadku
Faza rozwiązywania problemu Dopiero teraz można przystąpić do zaprojektowania urządzeń regulacyjnych. Problem umiejscowienia czujników pomiarowych w naszym przypadku jest rozwiązany, gdyż można uznać, że czujniki zostaną umieszczone w kanałach nawiewnych i wywiewnych instalacji. Pozostaje dobór właściwych urządzeń oraz optymalne rozwiązanie problemów pomiarowych i nastawczych dla podanych założeń. Przed wyborem właściwych urządzeń układu automatyki objaśnijmy jednak znaczenie obecności niektórych elementów na przyjętym schemacie układu automatyki:
(...)
Dobór sterownika (...)
Dobór pozostałych elementów regulacyjnych – układy o dwuetapowym uzdatnieniu powietrza Przedstawiony powyżej tok postępowania dotyczący doboru centrali klimatyzacyjnej stanowi jedynie część realizacji zadania urządzenia automatycznej regulacji. Dobrany sterownik będzie dokonywał kontroli parametrów powietrza w pomieszczeniu. Dla innych układów przygotowania powietrza np. dla systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza, centrala wentylacyjnoklimatyzacyjna będzie dokonywała obróbki jedynie powietrza pierwotnego na wylocie z centrali. Konieczna natomiast w takim wypadku staje się potrzeba mikroklimatu w pomieszczeniu. Z reguły, z uwagi na koszty inwestycyjne, najczęściej wykorzystywane są elektryczne regulatory analogowe (termostaty pomieszczeniowe). Termostaty te dokonują kontroli parametrów powietrza w pomieszczeniu i sterują pracą indywidualnego urządzenia klimatyzacyjnego. Innym bardziej zaawansowanym typem urządzenia regulacyjnego sterującego pracą klimakonwektora jest uniwersalny programowalny sterownik strefowy. Sterowniki tego typu oferują bardzo duże możliwości kontroli i monitorowania pracy klimakonwektorów, wadą ich natomiast jest stosunkowo wysoka cena. Indywidualne urządzenie klimatyzacyjne może stanowić klimakonwektor wentylatorowy, aktywna belka chłodnicza, pompa ciepła systemu WLHP itp. Należy zwrócić uwagę, by niezależnie od przyjętego typu regulatora, urządzenia sterujące pracą centrali nie kolidowały z pracą indywidualnych regulatorów pomieszczeniowych. Często się bowiem zdarza, że z uwagi na niedopatrzenia w pomieszczeniach występuje naprzemienne grzanie i chłodzenie pomieszczeń. Dla przykładu, jeśli temperatura powietrza nawiewanego wynosi 16°C i powietrze to napływa na indywidualny regulator pomieszczeniowy na którym jest nastawiona wartość zadana równa 24°C, to wówczas urządzenie może przełączyć się na tryb grzania. Należy tego typu sytuacje przewidzieć i wyeliminować. Zadaniem projektanta jest zwrócenie uwagi projektantowi AKPiA o wszystkich możliwych sytuacjach na obiekcie.
LITERATURA: [1] RECKNAGEL, SPRENGER, HONMANN, SCHRAMEK: Poradnik Ogrzewanie+Klimatyzacja. Gdańsk, 1994.
Bartłomiej ADAMSKI
Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 12/2013
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020