Optymalne chłodzenie sprzętu IT – niezależnie od lokalizacji |
Data dodania: 19.02.2014 |
Nawet, gdy centrum danych składa się z tylko jednego pomieszczenia i jednej szafy serwerowej – duża moc tracona sprzętu komputerowego może powodować niebezpieczne zatory cieplne. Niezawodnym wtedy rozwiązaniem klimatyzacji jest elastyczny i łatwy do zainstalowania systemu Liquid Cooling Package Direct Expansion (LCP DX) firmy Rittal.
Prawidłowa klimatyzacja odgrywa bardzo ważną rolę w dostępności sprzętu komputerowego. Niezachowanie „komfortowej“ temperatury serwerów grozi skróceniem ich żywotności lub nawet zniszczeniem. Klimatyzacja w centrach danych jest oczywistością, jednak małe firmy – dysponujące niewielką liczbą serwerów, przełączników i systemów pamięci masowych – stoją przed problemem wyboru optymalnego rozwiązania klimatyzacyjnego. Jeżeli urządzenia są umieszczone w szafie 19“, powietrze najczęściej przepływa tylko przez wentylator w płycie dachowej lub moduł wentylatorowy 19“. Jeżeli urządzenia stoją w pomieszczeniu, to często w takim, w którym nie ma żadnej, albo jest tylko jedna, najczęściej nieefektywna klimatyzacja. Dlatego Rittal poszerzył paletę produktów o elastyczną opcję klimatyzacji do zastosowań w małych oraz średnich firmach. Rittal LCP DX – za pomocą zintegrowanego agregatu – może odprowadzać do 12 kW mocy traconej i w obu wersjach nadaje się do klimatyzowania szaf, a także szeregów szaf.
Idealne dla małych i średnich instalacji LCP DX perfekcyjnie pasuje do środowisk, w których muszą być chłodzone tylko małe i średnie instalacje IT, a klimatyzacja za pomocą wymienników ciepła powietrze/woda byłaby za droga. System składa się ze zintegrowanej sprężarki z regulacją obrotów, elektronicznego zaworu rozprężnego i innych komponentów chłodniczych, jak np. zewnętrzny skraplacz, który jest umieszczany na zewnątrz centrum danych. Praca zewnętrznego skraplacza nie wymaga żadnych aktywnych komponentów regulacji: prędkość obrotowa wentylatorów jest uzależniona od ciśnienia czynnika chłodniczego.
Dwie wersje Z umiejscowionego pomiędzy szafami LCP Rack DX zimne powietrze może być oddawane do 19“ szafy serwerowej na lewo lub na prawo. W przypadku chłodzenia szeregowego, LCP Inline DX znajduje się pomiędzy poszczególnymi szafami i wydmuchuje zimne powietrze do przodu, do strefy zimnej. Urządzenia te są idealne, gdy infrastruktura IT rozbudowuje się i klimatyzacja pasywna przestaje wystarczać, lub ze względu na niezawodność, wskazane jest wsparcie systemem aktywnym. Zimne i ciepłe powietrze nie mogą się mieszać, co przyczynia się do efektywności energetycznej.
Prosta instalacja Obie wersje LCP DX są łatwe oraz nie wymagają wysokich nakładów czasu na montażu. Istnieje możliwość wykorzystania dla skraplacza systemu istniejących przewodów rurowych, np. klimatyzacji pomieszczenia. Ponadto wszystkie elementy sterowania zostały zintegrowane w chassis LCP. Skraplacz wymaga jedynie zasilania 230V dla obu wbudowanych wentylatorów. Regulacja odbywa się wyłącznie na podstawie ciśnienia czynnika chłodniczego. Dzięki temu unika się dodatkowych kosztów okablowania.
Szybkie uruchomienie Dzięki kompaktowej i w znacznym stopniu zmontowanej konstrukcji, systemy LCP DX może zainstalować oraz uruchomić w bardzo krótkim czasie każda certyfikowana firma zajmująca się klimatyzacją. Pomaga przy tym panel obsługi LCP DX z przejrzystym wyświetlaczem umożliwiający odczytywanie i ustawianie parametrów. Na życzenie urządzenie może być również integrowany z systemem zarządzającym Rittal RiZone, przeznaczonym do monitorowania parametrów eksploatacyjnych oraz sterowania systemem.
Więcej informacji można znaleźć w materiałach informacyjnych firmy na www.rittal.pl
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020