Reklama
 
 
 
 
Akademia dobrych praktyk w klimatyzacji Rola profesjonalnego serwisu
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.03.2014  |  Autor: Karol FORNALCZYK

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach jest już dobrem ogólnie dostępnym, zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i mieszkalnych. Zasada działania oraz podstawowe elementy układu w mniejszym lub większym stopniu są znane większości użytkowników, jednak nie każdy z nich wie, że aby w pełni cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzacji w upalne dni, należy dokonywać regularnych przeglądów.

 

Pamiętajmy o tym, że klimatyzator to zespół zależnych od siebie i ściśle ze sobą współpracujących elementów, które podczas serwisu poza konserwacją, są w sposób dokładny sprawdzane, a w porę wychwycone ewentualne nieprawidłowości pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji.

W związku z powyższym, w artykule tym postaram się przybliżyć rolę profesjonalnego serwisu i czynności z nim związanych. W jaki sposób i kto powinien tego dokonywać oraz jaki ma to wpływ na parametry techniczne i żywotność urządzeń, a także na otaczające nas środowisko.

 

2014-03-20-1

Rys. 1. Filtr jednostki wewnętrznej kasetonowej przed i po wyczyszczeniu

 

Jaka jest rola profesjonalnego serwisu?

Jedno z pytań jakie się pojawia po zakupie klimatyzacji dotyczy uzasadnienia konieczności wykonywania przeglądów. Przecież skoro urządzenie zostało prawidłowo zamontowane i działa bez zarzutu to nie ma podstaw do ingerowania w jego struktury. Otóż nic bardziej mylnego. Dzięki klimatyzacji możemy utrzymać optymalne parametry powietrza w pomieszczeniu jakimi są temperatura i wilgotność, przez co tworzymy odpowiednie warunki komfortu cieplnego zarówno w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, jak i we wszelakich procesach technologicznych czy produkcyjnych. Dlatego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie tych urządzeń w jak najlepszej kondycji, tak żeby ich praca nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi i innych maszyn przebywających w ich pobliżu.

Jeżeli użytkujemy klimatyzator do którego serwis już dawno nie zaglądał, musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy narażeni na ataki bakterii i grzybów zawartych w powietrzu wydmuchiwanym z parownika. Dzieje się tak dlatego, iż para wodna zawarta w powietrzu przepływającym przez zimny wymiennik wykrapla się na jego powierzchni i spływa do tacki skroplin, gdzie zgromadzona w ten sposób woda w połączeniu z wysoką temperaturą klimatyzowanego pomieszczenia sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni.

 

2014-03-21-1

Rys. 2. Tacka skroplin jednostki wewnętrznej kasetonowej przed i po wyczyszczeniu

 

Dodatkowo pamiętajmy również o tym, iż powietrze przepływające przez wymiennik zawiera duże ilości cząstek kurzu i innych zanieczyszczeń, które w większości wyłapywane są przez filtry, jednak część i tak osiada na lamelach skutecznie zmniejszając powierzchnie przepływu przez wymiennik. W konsekwencji wydajność urządzenia spada, a ciśnienie w układzie wraz z temperaturą wzrasta, powodując tym samym dodatkowe obciążenie sprężarki, przez co możemy zaobserwować większy pobór mocy oraz, co się z tym wiąże, wyższe rachunki za energię. Nie trudno się także domyślić, że żywotność takiego systemu znacząco maleje, a rośnie natomiast ryzyko wystąpienia awarii sprężarki.

 

2014-03-21-2

Rys. 3. Wymiennik oraz tacka skroplin jednostki wewnętrznej kanałowej przed i po wyczyszczeniu

 

Od czego zacząć?

Niezależnie od producenta oraz od grupy produktu, zasada działania klimatyzatora zawsze opiera się na czterech głównych cyklach przemiany czynnika chłodniczego: sprężanie, skraplanie, rozprężanie i parowanie. Stan skupienia czynnika chłodniczego, który krąży między jednostką zewnętrzna (skraplaczem) a wewnętrzną (parownikiem), pozwala nam dokonać zasadniczego podziału zadań związanych z serwisem na dwa niezależne etapy dotyczące:

 • przeglądu jednostki zewnętrznej – umiejscowiona najczęściej na zewnątrz budynków nie posiada filtrów zabezpieczających wymiennik ciepła przed kurzem i brudem występującym w jej otoczeniu, przez co wszystkie naturalne zanieczyszczenia w postaci liści i drobin roślin mogą stanowić idealny materiał do zatkania jego powierzchni;
 • przeglądu jednostki wewnętrznej – niezależnie od modelu (ścienna, podsufitowa, kanałowa, kasetonowa i przypodłogowa w obudowie lub do zabudowy) składa się standardowo z tych samych podstawowych elementów:
  • Filtry – wyłapują kurz pył i inne zanieczyszczenia występujące w powietrzu, chroniąc w ten sposób wymiennik ciepła. Zabrudzony filtr powoduje zmniejszenie przepływu powietrza i w konsekwencji zmniejsza wydajność urządzenia. Zbyt mocno zabrudzone filtry są często przyczyną obladzania wymiennika;
  • Wymienniki ciepła – odbierają ciepło z pomieszczenia, w wyniku zachodzącego w nim procesu odparowania czynnika chłodniczego. Zabrudzenie powierzchni wymienników ciepła ma duży wpływ na spadek wydajności urządzenia. Nawet niewielkie zabrudzenie może znacznie osłabić parametry urządzenia przy równoczesnym wzroście poboru energii elektrycznej;
  • Tacka skroplin – w niej zbiera się woda powstała w wyniku wykroplenia pary wodnej zawartej w powietrzu, która następnie jest odprowadzana instalacją skroplin do kanalizacji. W skutek zanieczyszczeń odkładających się na tacy, może dojść do zatkania instalacji skroplin i wtedy bardzo często woda przelewa się z urządzenia na zewnątrz. Ponadto w stojącej wodzie gromadzą się bakterie oraz wydziela się intensywny, nieprzyjemny zapach;
  • Wentylator – poprzez zassanie ciepłego powietrza, obniża jego temperaturę na wymienniku i wydmuchuje je z powrotem do pomieszczenia. Kurz, pył i różne inne drobne zanieczyszczenia występujące w powietrzu, osadzając się na łopatkach wirnika wentylatora mogą spowodować dodatkowe obciążenie dla silnika, przyczyniając się w ten sposób do zatarcia łożyska.,

 

2014-03-21-3

Rys. 4. Wentylator jednostki wewnętrznej kasetonowej przed i po wyczyszczeniu

 

Poza wymienionymi już wcześniej elementami, musimy jeszcze pamiętać o sprawdzeniu:

 • Instalacji chłodniczej – w której poza czynnikiem chłodniczym krąży olej odpowiedzialny za smarowanie sprężarki, jeżeli pojawi się nieszczelność, to następuje wyciek freonu razem z olejem. Brak smarowania sprężarki powoduje jej zatarcie. Niedostateczna ilość czynnika chłodniczego ma wpływ na spadek sprawności urządzenia i prowadzi do uszkodzenia układu.
 • Instalacji elektrycznej – od sprawności elektroniki zależy, czy klimatyzacja będzie działała prawidłowo. Kontrola stanu technicznego aktywnych elementów elektrycznych zapewni instalacji właściwe sterowanie i bezpieczną eksploatację.

 

2014-03-21-4

Rys. 5. Mycie wymiennika jednostki zewnętrznej

 

Karol FORNALCZYK

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.