Oleje i chemia Parker - Zastosowanie olejów Emkarate RL
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.03.2014  |  Autor: Łukasz TARGOSZ

Oleje chłodnicze Emkarate RL zostały zaprojektowane, aby spełnić większość wymagań producentów sprężarek i inżynierów serwisu. Użycie ich w połączeniu z zastrzeżoną „Szybką Techniką Retrofit”, pozwala zaoszczędzić czas związany z modernizacją istniejących systemów.

 

Linia olejów Emkarate RL zawiera ponad 30 produktów o różnych właściwościach i lepkości kinematycznej od 5 do 220 cSt (centistokes) do zastosowania z większością czynników chłodniczych. Oleje Emkarate RL zapewniają doskonałą rozpuszczalność z czynnikiem oraz optymalną lepkość i smarowanie w ekstremalnych warunkach ciśnieniowo- temperaturowych, spotykanych w dzisiejszych sprężarkowych systemach chłodniczych. Emkarate RL jest jedną z najczęściej akceptowanych marek przez największych producentów „OEM”. Oleje te można stosować w systemach zasilanych przez sprężarki tłokowe, rotacyjne, odśrodkowe, śrubowe oraz scroll. Produkty RL32-3MAFQ oraz RL32-3MAF1 zostały oficjalnie zatwierdzone przez firmę Copeland.

 

2014-03-52-1

Użycie olejów Emkarate RL w połączeniu z zastrzeżoną „Szybką Techniką Retrofit”, pozwala zaoszczędzić czas (a tym samym pieniądze) związany z modernizacją istniejących systemów działających na czynnikach z grup CFC / HCFC. Procedura ta pozwala zredukować ilość wizyt serwisu z trzech lub pięciu, do tylko jednej lub dwóch. Mniejsza ilość wizyt oznacza również oszczędność związaną z ilością wymian oleju.

Oleje serii Emkarate RL wykazują większe powinowactwo do metali niż tradycyjne oleje mineralne. Dzięki temu szybciej „wypychają” pozostałości olejów mineralnych z parowników, gdzie znajduje się ich największa ilość.

Dokładna instrukcja przeprowadzenia modernizacji „Szybką Techniką Retrofit” jest dostępna w dokumentacji technicznej. W najnowszym katalogu Parker RAC można znaleźć tabele referencyjne, sugerujące produkty Emkarate RL jako zamienniki konkretnych typów olejów dostępnych na rynku. Dostępna jest również tabela, w której przyporządkowano typy olejów Emkarate RL do producentów i typów sprężarek. Oleje Emkarate RL są kompatybilne z wszystkimi czynnikami chłodniczymi z grup CFC, HCFC, HFC, dwutlenkiem węgla (R744) i wodorotlenkami takimi jak propan (R290), izobutan (R600a) etc. Nie są natomiast kompatybilne z amoniakiem (R717).

Można je stosować bez problemów z materiałami HNBR, NBR, NYLON-6.6, TEFLON. W przypadku NBR i HNBR zawartość nitrylu powinna być większa niż 36%. Akceptowane są również (marginalnie) EPDM oraz NEOPREN. Niedopuszczalne jest stosowanie z gumą butylową, gumą fl uorową (FPM, Viton), gumą naturalną (NR).

Oleje Emkarate RL są standardowo dostępne w pojemnikach 1, 5, 20 oraz 200 l.

 

Testery

Podczas prac serwisowych często zdarza się, że trzeba badać skład oleju, np. pod kątem kwasowości. Parker Virginia oferuje dla takich celów serię poręcznych i niedrogich testerów.

Tester kwasowości ETK (przeznaczony dla olejów poliestrowych) to szybkie i miarodajne narzędzie. Niedużą butelkę z testerem trzeba dopełnić próbką oleju, pobraną z układu, a następnie wystarczy potrząsać i w szybkim czasie otrzymuje się wynik testu. Jeżeli mieszanina z purpurowej zmieni barwę na żółtą, poziom kwasowości jest zbyt wysoki i wymagana jest interwencja w kierunku odkwaszenia układu. Z każdym testerem w opakowaniu dostarczana jest instrukcja z wykresem porównawczym kolorów, które może przybrać mieszanina.

Dostępne są również testery kwasowości przeznaczone dla olejów mineralnych i akrylobenzenowych (tester TKO).

Podczas modernizacji systemów (Retrofit), przydatny może się okazać również tester Parker Virginia RTK. Służy on do badania obecności pozostałego w systemie oleju mineralnego. Tester daje prosty wynik, który pozwala określić czy pozostałość oleju mineralnego w systemie jest na poziomie wyższym niż 5%, pomiędzy 5 i 1%, czy poniżej 1%.

 

2014-03-53-1

Rys. 2. Filtr odkwaszający Sporlan C-032-S-HH, do użycia po spaleniu sprężarki

 

Filtry Sporlan Catch-All®

Badanie kwasowości oleju w układzie chłodniczym najczęściej jest związane przepaleniem uzwojenia sprężarki. Parker Sporlan oferuje linię filtrów Catch- All®, a w niej typoszereg C-HH, do użycia po spaleniu sprężarki. Mają one wysoką wydajność zatrzymywania kwasów, adsorpcji wilgoci oraz wyłapywania osadów i wosku. Mogą być używane jednocześnie na liniach cieczowych i ssawnych, aby polepszyć efektywność i szybkość procesu oczyszczania (rys. 2.).

Filtry serii C-HH redukują spadek ciśnienia na linii ssawnej i chronią sprężarkę przed przegrzaniem. Do produkcji tych filtrów używana jest specjalna mieszanina sita molekularnego, aktywowanego aluminium i węgla aktywowanego. Wkład jest w postaci prasowanej. Filtry tej serii są przeznaczone wyłącznie do używania okresowego, po spaleniu silnika sprężarki. Pomagają one użytkownikom w wydłużeniu żywotności systemów po przepaleniu sprężarki i minimalizują koszt napraw przez zaoszczędzenie wydatków na wymianę czynnika chłodniczego i oleju.

 

2014-03-53-2

Rys. 3. Preparaty Parker Virginia do czyszczenia bloków lamelowych

 

Chemia czyszcząca

Zachowanie czystości bloków lamelowych skraplaczy i parowników to podstawa, jeśli chodzi o prawidłowe utrzymanie systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Główną funkcją bloków lamelowych jest wymiana ciepła. W przypadku parowników jest to odbiór ciepła z chłodzonej przestrzeni, natomiast zadaniem skraplacza jest oddać ciepło do powietrza zewnętrznego. Wyjątkiem są pompy ciepła, gdzie funkcje są odwrócone.

W miarę osadzania się nieczystości z powietrza na lamelach i rurkach wymienników wymiana ciepła zostaje zakłócona. Zabrudzony parownik to oczywiście mniejszy odbiór ciepła z komory. W skrajnych przypadkach, kiedy odebrane ciepło nie jest wystarczające aby czynnik mógł prawidłowo odparować, trzeba się liczyć z podlewaniem sprężarki przez ciekły czynnik chłodniczy. Możliwych jest wtedy wiele awarii, a skutek tylko jeden… Poważne uszkodzenie sprężarki.

Również brudny skraplacz może być przyczyną awarii układu. Brudny blok lamelowy skraplacza utrudnia przekazywanie ciepła z układu do otoczenia. Skutkuje to podwyższeniem ciśnienia skraplania i wyższą temperaturą czynnika na tłoczeniu sprężarki. W rezultacie sprężarka pracuje w cięższych warunkach i jest przegrzewana. Sprężarka w takiej sytuacji zużywa się szybciej, niż w przypadku normalnej pracy. Łatwo zauważyć, że w obu przypadkach (brudny parownik / brudny skraplacz), najbardziej narażony na awarię jest najdroższy element systemu – sprężarka.

Poza awariami, zabrudzone bloki lamelowe znacznie zwiększają koszt działania systemu. Wyższe ciśnienie skraplania w połączeniu ze spadkiem wydajności parownika (nawet o 30%), może spowodować podwyższenie poboru prądu aż o 37%.

Aby uniknąć opisanych wyżej problemów, należy regularnie przeprowadzać inspekcje i czyścić bloki wymienników. Doskonale do tego nadają się w pełni biodegradowalne preparaty Parker Virginia do rozcieńczania z wodą. Dostępnych jest pięć rodzajów preparatów o różnych właściwościach, co pozwala na wybór produktu odpowiedniego do potrzeb i warunków. W tabeli 1 zestawione zostały właściwości i zastosowanie poszczególnych preparatów.

Dokładna instrukcja czyszczenia wymienników przy użyciu preparatów Parker Virginia jest dostępna w dokumentacji technicznej.

 

2014-03-53-3

 

2014-03-53-5Zeskanuj kod QR i zapoznaj się z pełną ofertą olejów i chemii PARKER-SPORLAN. Dostępne są również do pobrania karty katalogowe

 

Łukasz TARGOSZ
Kierownik ds. Techniczno-Handlowych, LNS Sp. z o.o.

 

2014-03-53-4LNS Sp. z o.o.
55-010 Święta Katarzyna
tel: +48 71 716 44 50
fax: +48 71 716 44 51
e-mail: i Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.lns.com.pl

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.