Wymagana czystość powietrza w salach operacyjnych |
Data dodania: 10.03.2014 |
Bezpieczeństwo pacjentów i personelu w kontekście zakażeń wewnątrzszpitalnych to zadanie, nad którym z pełną uwagą, poza personelem medycznym (a w szczególności powołanymi w szpitalach zespołami i komitetami kontroli zakażeń szpitalnych), także muszą pochylić się projektanci instalacji wentylacji i klimatyzacji w obiektach służby zdrowia.
Bardzo ważny jest stan powietrza i jego wpływ na zdrowie osób przybywających we wszystkich pomieszczeniach w obiektach służby zdrowia, lecz szczególną uwagę należy zwrócić na pomieszczenia bloków operacyjnych, izolatki i sale dla osób z rozległymi oparzeniami, czyli te miejsca, w których przebywają pacjenci o obniżonej odporności immunologicznej, wyjątkowo podatni na infekcje. W niniejszym artykule odniesiono się do niektórych wymienionych pomieszczeń – rozpatrzono bowiem szczegółowo zagadnienia prawne, przede wszystkim w odniesieniu do sal operacyjnych.
Niestety obecnie brakuje w Polsce nowoczesnych wymogów dla obszarów szczególnie chronionych przed obecnością zanieczyszczeń powietrza – wymagań współczesnych i odpowiadających aktualnym możliwościom technologicznym w zakresie klimatyzacji pomieszczeń szpitalnych o wysokiej czystości powietrza. Z tego powodu w artykule zdecydowano się przedstawić podejście do tego zagadnienia aktualnie stosowane w krajach Europy Zachodniej. Zostały zamieszczone, pochodzące z zagranicznych dokumentów prawnych, wymagania dotyczące czystości powietrza w salach operacyjnych, z odniesieniem do typów systemów nawiewu powietrza (rodzaje wentylacji i rozdziału powietrza), w trakcie odbioru klimatyzacji oraz jej użytkowania, czyli w trakcie zabiegów chirurgicznych.
Cel stosowania wentylacji i klimatyzacji w salach operacyjnych Nadrzędnym celem klimatyzacji sal operacyjnych jest minimalizacja ryzyka infekcji w trakcie zabiegów chirurgicznych. Czyste powietrze jest także niezbędne w procesach leczenia pacjentów, gojenia się ran pooperacyjnych i zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa podczas pracy [31]. Poprawę warunków w szczególnie chronionych obszarach i realizowaną w ten sposób ochronę zdrowia ludzi (pacjentów i personelu) w kontekście działania klimatyzacji uzyskuje się w wyniku zapewnienia właściwego:
Rodzaje rozdziału powietrza W salach operacyjnych, w zależności od wymaganej czystości powietrza nawiewanego i zalecanego kierunku i rodzaju przepływu powietrza, stosuje się:
Pojęcie wentylacji jednokierunkowej pochodzi z normy dotyczącej pomieszczeń czystych [23] i zgodnie z intencją autorów tego dokumentu zastępuje powszechnie stosowaną nazwę „wentylacja laminarna”. Nazwa ta bowiem nie jest precyzyjna, także w odniesieniu do nawiewu powietrza w salach operacyjnych, gdyż w warunkach rzeczywistych nie uzyskuje się wyrównanych równoległych strug powietrza, nie ulegających zakłóceniom i zawirowaniom. Również w idealnym laminarnym strumieniu powietrza nie następuje mieszanie z otaczającym powietrzem zanieczyszczonym, a w strumieniu powietrza doprowadzanym przez strop nawiewny w sali operacyjnej, zjawisko to występuje na jego obrzeżach. Poprawniej byłoby zatem posługiwać się pojęciami: strop quasi-laminarny lub strop o ograniczonej (lub niskiej) turbulencji, ale, ze względu na przyzwyczajenia i stosowane w katalogach i w publikacjach nazewnictwo, w artykule zdecydowano się stosować niepoprawną, ale szeroko rozpowszechnioną nazwę „strop laminarny”.
W pomieszczeniach, w których nawiew powietrza odbywa się poprzez strop laminarny, zgodnie z zapisem w niemieckiej normie DIN 1946-4 z roku 2008 [4], w odróżnieniu od wymagań zamieszczonych w poprzedniej wersji tej normy, dopuszczalne jest stosowanie (bez ograniczeń i zastrzeżeń) dwóch typów stropów laminarnych:
Jako powietrze recyrkulacyjne należy stosować wyłącznie powietrze z danego pomieszczenia lub powiązanych funkcjonalnie pomieszczeń sąsiadujących [4]. Odnosząc się do polskich wymagań prawnych, należy zwrócić uwagę na zapis w Rozporządzeniu [24] (§151.4), na mocy którego stropy z funkcją recyrkulacji powietrza (jak również inne rozwiązania systemów wentylacji i klimatyzacji z recyrkulacją powietrza) mogą być stosowane w obiektach służby zdrowia jedynie za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
Wymagania prawne i wytyczne w Polsce Wymagania dotyczące klimatyzacji w salach operacyjnych można znaleźć w dwóch rozporządzeniach [28, 24]. W przypadku uzyskania zgody na stosowanie recyrkulacji powietrza, dodatkowe wymagania, poza zamieszczonymi w [24], znajdują się w [25]. Podstawowym aktem prawnym jest Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą [28]. Zawarte w nim wymagania dotyczące zasad projektowania wentylacji i klimatyzacji dla bloku operacyjnego są jednak bardzo lakoniczne. Stwierdza się jedynie, że: w blokach operacyjnych, izolatkach
Wspomniany w rozporządzeniu [28] sposób nawiewu powietrza wynika ze stosowania w salach operacyjnych nawiewników skośnych, zamontowanych poziomo w narożniku ściany pod sufitem, realizujących wentylację mieszającą. W Rozporządzeniu [24] znajduje się, cytowany powyżej, zapis dotyczący recyrkulacji powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji w budynkach służby zdrowia. W Rozporządzeniu w sprawie warunków BHP w pomieszczeniach pracy [25] zamieszczono następujące warunki stosowania recyrkulacji powietrza:
Wybrane zagraniczne dokumenty prawne (...)
Charakterystyka zanieczyszczeń powietrza w salach operacyjnych Główne zanieczyszczenia powietrza (...)
Drobnoustroje (...)
Zanieczyszczenia gazowe (...)
Zanieczyszczenia pyłowe (...)
Wśród badań dotyczących wymagań stawianych odzieży i obłożeniom z materiałów barierowych dla bloków operacyjnych wymienia się w [19] także ocenę:
Przyjmując, że w powietrzu w sali operacyjnej znajdować się jednak będą pochodzące z różnych źródeł cząstki stałe, do oceny stanu czystości pyłowej powietrza zastosować można procedury określone dla pomieszczeń czystych (przede wszystkim produkcyjnych) w normie PN-EN ISO 14644-1:2005 [22]. Sale operacyjne, zależnie od wymaganej czystości powietrza wynikającej z rodzaju przeprowadzanych zabiegów operacyjnych, zaliczyć można do klasy ISO 5 lub ISO 7 (tabela 2.). Zapewnienie klasy czystości pyłowej ISO 5 wiąże się z koniecznością wyboru laminarnego nawiewu powietrza do sali operacyjnej, co spowoduje brak zaburzeń i turbulencji strumienia nawiewanego na obszar chroniony. W tabeli 2. zamieszczono dodatkowo klasyfikację pomieszczeń czystych zgodną z amerykańską normą Fed-Std 209, która, choć wycofana w roku 2001, nadal jest cytowana w publikacjach oraz w katalogach producentów urządzeń i wyposażenia dla pomieszczeń czystych.
Koniec części pierwszej. W części drugiej zostanie omówiona klasyfikacja sal operacyjnych.
dr inż. Anna CHARKOWSKA
Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 03/2014
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020