Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Obowiązki firm serwisowych w zakresie ochrony środowiska Zezwolenia i decyzje jakie powinna posiadać firma serwisowa
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.04.2014  |  Autor: Krzysztof PIETRZAK

W poprzednich odcinkach niniejszego cyklu artykułów omówione zostały podstawowe definicje i kwestie formalno-prawne dotyczące odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami (m. in. w przypadku umów serwisowych).

 

Kolejną kluczową kwestią bez rozważenia której, przynajmniej teoretycznie, firma serwisowa nie może legalnie działać, to zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami i szeroko pojętej ochrony środowiska. Zatem postawmy sobie pytanie jakie dokumenty muszę posiadać aby działać zgodnie z prawem?

Poniżej przedstawiam zezwolenia jakie prawie każda firma serwisowa powinna posiadać:

 • zezwolenie na zbieranie odpadów;
 • zezwolenie na transport odpadów.

 

Zezwolenie na zbieranie odpadów

Zezwolenie to jest wymagane, gdy firma serwisowa wytwarza odpady w trakcie czynności serwisowych – „u klienta” i następnie ww. odpady magazynuje w innym miejscu niż miejsce ich wytworzenia (np. w swoim magazynie) to wówczas jest zobowiązana do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów.

Zgodnie z ustawą o odpadach z uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów zwalnia się „wytwórcę odpadów, który wytwarzane przez siebie odpady zbiera w miejscu ich wytworzenia” (art. 45 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach).

 

Kluczowe dla zrozumienia ww. definicji zezwolenia jest stwierdzenie: zbieranie poza miejscem wytworzenia. Należy tutaj pamiętać, że zezwolenie na zbieranie dotyczy również własnych odpadów, jeżeli magazynujemy je poza miejsce ich wytworzenia.

 

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy magazynujemy jakiekolwiek odpady (z jakiejkolwiek usługi i nie jest istotne kto je wytworzył – firma serwisowa czy klient) poza miejscem ich wytworzenia, wówczas zgodnie z obowiązującym prawem firma powinna mieć zezwolenie na zbieranie odpadów (wydane decyzją starosty właściwego ze względu na miejsce zbierania, co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem działalności).

 

Zezwolenie na transport odpadów

Firma serwisowa może transportować bez zezwolenia na transport jedynie wytworzone przez siebie odpady (art. 51 ust. 2 pkt 4 w powiązaniu z art. 233 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach).

 

W przypadku transportu odpadów niewytworzonych przez siebie, firma serwisowa zobowiązana jest do uzyskania zezwolenia na transport odpadów u starosty właściwego ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania transportującego odpady (art 28 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach – „starej” ustawy o odpadach, której część zapisów dot. transportu odpadów nadal obowiązuje).

 

Zezwolenia na transport obowiązują do czasu utworzenia rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, jednak maksymalnie do 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy o odpadach, tj. do 23 stycznia 2016 roku (do tego czasu zezwolenia wydawane są na podstawie art. 28 ust. 1 i 2 stawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach). Za transportowanie odpadów niezgodnie z przepisami art. 24 ust. 1, i . 4 grozi kara aresztu lub grzywny, określona w art. 174 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Podsumowując należy pamiętać, że zezwolenie na transport dot. transportowania odpadów nie wytworzonych przez transportującego, a więc jeżeli firma serwisowa transportuje tylko odpady, które wytwarza (np. w trakcie serwisu „u klienta”) wówczas nie musi posiadać zezwolenia na transport odpadów.

 

Na zakończenie dodam, że zezwoleń w zakresie ochrony środowiska jest więcej niż omówione w niniejszym artykule, jednak firm serwisowych i innych podmiotów z branży HVACR dotyczą głównie zezwolenia na zbieranie oraz zezwolenia na transport.

Warto rozważyć, czy w przypadku prowadzenia działalności nie podlegamy pod uzyskanie ww. zezwoleń, ponieważ w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska brak ww. dokumentów może narazić firmę na spore koszty.

 

Krzysztof PIETRZAK
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.