Profesjonalny serwis – jak to się robi
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.04.2014  |  Autor: Karol FORNALCZYK

Jeżeli użytkujemy klimatyzator do którego serwis już dawno nie zaglądał, musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy narażeni na ataki bakterii i grzybów zawartych w powietrzu wydmuchiwanym z parownika. Dlatego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie tych urządzeń w jak najlepszej kondycji, tak żeby ich praca nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi i innych maszyn przebywających w ich pobliżu.

 

 

2014-04-45-2a

 

 

Przed przystąpieniem do serwisu, na samym początku należy porozmawiać z użytkownikiem na temat pracy urządzeń, czy nie zauważył żadnych nieprawidłowości w trakcie użytkowania. Jeżeli klient nie ma zastrzeżeń, można uruchomić jednostkę wewnętrzną i sprawdzić poszczególne funkcje klimatyzatora oraz czy przynoszą one pożądany efekt. Po wstępnych oględzinach wyłączamy klimatyzator i przystępujemy do wykonywania przeglądu.

 

2014-04-44-1

Rys. 1. Wymiennik jednostki zewnętrznej, w trakcie mycia (widoczna piana) oraz po zakończeniu czyszczenia

 

Podczas dokonywania serwisu jednostki zewnętrznej, zaczynamy od sprawdzenia stanu zabrudzenia wymiennika. W razie potrzeby, w zależności od modelu, należy zdemontować obudowę, w celu umożliwienia dostępu do miejsc zasłoniętych, tak aby dokładnie wyczyścić całą powierzchnię wymiennika. Do czyszczenia skraplaczy stosuje się środki chemiczne, które w swoim składzie nie muszą mieć substancji dezynfekujących, zazwyczaj są to preparaty na bazie kwasów lub zasad. W wyniku spryskania wymiennika środkiem dezynfekującym na jego powierzchni powstaje piana, która rozpuszcza i eliminuje powstałe zabrudzenia. Po kilkunastu minutach spłukujemy skraplacz bieżącą wodą pod ciśnieniem. Pamiętając o zasadach BHP, wszelkie czynności związane z myciem wymiennika jednostki zewnętrznej należy wykonywać po wcześniejszym odłączeniu go od źródeł zasilania, a także z wykorzystaniem okularów i rękawic ochronnych ze względu na chemiczne właściwości użytych środków.

Następnym krokiem jest sprawdzenie instalacji elektrycznej – sprawdźmy wszystkie przewody, zwłaszcza te zasilające, czy nie ma oznak uszkodzeń i czy są dobrze dokręcone. Wszelkie ewentualne pomiary elektryczne np. poboru prądu sprężarki możemy dokonać później w trakcie pracy urządzenia.

 

2014-04-45-1

Rys. 2. Przykładowe okna dialogowe aplikacji SIMs, stworzonej przez firmę LG Electronics Polska

 

Przed złożeniem jednostki możemy jeszcze skontrolować stan elementów instalacji freonowej, a następnie (już po złożeniu urządzenia) uruchomić ją i przystąpić do sprawdzania parametrów chłodniczych.

Obecnie większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych udostępnia serwisantom specjalne programy serwisowe, dzięki którym, po podpięciu się do jednostki zewnętrznej za pomocą specjalnego przewodu, uzyskujemy w komputerze kompletny i aktualny odczyt parametrów pracy układu.

Dodatkowo warto również wspomnieć o nowości jaką są aplikacje na Smartfony, poprzez które za pomocą modułu Bluetooth, można uzyskać podobny efekt jak w przypadku programu serwisowego.

Z reguły schemat czynności związanych z serwisem jednostek zewnętrznych wygląda w ten sam sposób, niezależnie od wielkości i typu urządzenia. W przypadku jednostek wewnętrznych należy pamiętać, że mamy cały typoszereg urządzeń np. ścienne, przypodłogowe, podstropowe, kasetonowe i kanałowe. Co prawda elementy, takie jak wentylator, filtry oraz wymiennik ciepła występują w każdej z nich, jednak różnią się budową oraz sposobem montażu i wykonania.

 

2014-04-45-2

Rys. 3. Czyszczenie filtra oraz maskownicy jednostki wewnętrznej kasetonowej

 

Ogólny schemat prac związanych z serwisem jednostki wewnętrznej wygląda w następujący sposób:

 1. Włączamy jednostkę i dokonujemy kontroli poszczególnych trybów pracy, jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń, po wyłączeniu urządzenia i zdjęciu zasilania, przechodzimy do następnego punktu;
 2. Czyszczenie filtrów – w zależności od rodzaju, filtry elektrostatyczne wielokrotnego użycia, powleczone cienką plastikową siatką, możemy myć łagodnymi środkami na bazie detergentów z dodatkiem środków bakteriobójczych, a następnie spłukać pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć, natomiast pozostałe należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia klimatyzacyjnego;
 3. Czyszczenie wymiennika ciepła – zaczynamy od spryskania górnej części, a następnie powoli, centymetr po centymetrze spłukujemy wymiennik detergentem, aż po sam dół. Zastosowany środek chemiczny natychmiastowo eliminuje wszystkie wirusy i grzyby zgromadzone na powierzchni wymiennika i spływa do tacki skroplin;
 4. Czyszczenie tacy skroplin – niekiedy w zależności od modelu (np. jednostki kasetonowe), lub od stopnia zabrudzenia tacy, konieczny jest jej demontaż, w celu dokładnego umycia. Montując ponownie tacę można w niej zostawić specjalną kostkę bakteriobójczą, która rozpuszczając się w wodzie emituje substancje grzybobójcze;
 5. Czyszczenie wentylatora – pamiętajmy aby do czyszczenia wentylatora nie używać środków chemicznych, które mogłyby spowodować jego uszkodzenie w wyniku reakcji z materiałem z jakiego został wykonany. Ponadto w zależności od środowiska pracy urządzenia, może się zdarzyć, iż wentylator nie będzie wymagał czyszczenia, jednak w miejscach o dużym zapyleniu, zleca się jego każdorazowe mycie podczas serwisu;
 6. Na koniec składamy całe urządzenie i po sprawdzeniu drożności instalacji skroplin, zwracając uwagę na estetykę wykonanych prac, możemy je włączyć ponownie, aby sprawdzić czy wszystkie funkcje działają prawidłowo.

 

2014-04-45-3

Rys. 4. Czyszczenie wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej kasetonowej

 

Dbaj o urządzenie, czyli o swoje zdrowie

Podsumowując, z reguły o klimatyzacji przypominamy sobie latem, kiedy na zewnątrz panuje już upał, wtedy sięgamy po pilota i chcemy aby wszystko działało jak należy. Jednak bez dokonania minimum dwóch przeglądów okresowych w ciągu roku (o ile producent urządzenia nie wymaga częstszych wizyt), niepotrzebnie stwarzamy zagrożenie dla naszego zdrowia. Całkowity czas pracy profesjonalnego serwisu podczas przeglądu trwa zazwyczaj niecałą godzinę, a niektóre czynności (np. czyszczenie filtrów) użytkownik może wykonać osobiście. Jednak pamiętajmy, że tylko profesjonalny serwis może w pełni skontrolować wszystkie parametry pracy urządzenia i w porę zapobiec usterkom, a to z kolei pozwoli nam dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni.

 

Karol FORNALCZYK
AE Technical Field Enginner
LG Electronics

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.