Profesjonalny serwis – jak to się robi |
Data dodania: 13.04.2014 | Autor: Karol FORNALCZYK |
Jeżeli użytkujemy klimatyzator do którego serwis już dawno nie zaglądał, musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy narażeni na ataki bakterii i grzybów zawartych w powietrzu wydmuchiwanym z parownika. Dlatego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie tych urządzeń w jak najlepszej kondycji, tak żeby ich praca nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi i innych maszyn przebywających w ich pobliżu.
Przed przystąpieniem do serwisu, na samym początku należy porozmawiać z użytkownikiem na temat pracy urządzeń, czy nie zauważył żadnych nieprawidłowości w trakcie użytkowania. Jeżeli klient nie ma zastrzeżeń, można uruchomić jednostkę wewnętrzną i sprawdzić poszczególne funkcje klimatyzatora oraz czy przynoszą one pożądany efekt. Po wstępnych oględzinach wyłączamy klimatyzator i przystępujemy do wykonywania przeglądu.
Rys. 1. Wymiennik jednostki zewnętrznej, w trakcie mycia (widoczna piana) oraz po zakończeniu czyszczenia
Podczas dokonywania serwisu jednostki zewnętrznej, zaczynamy od sprawdzenia stanu zabrudzenia wymiennika. W razie potrzeby, w zależności od modelu, należy zdemontować obudowę, w celu umożliwienia dostępu do miejsc zasłoniętych, tak aby dokładnie wyczyścić całą powierzchnię wymiennika. Do czyszczenia skraplaczy stosuje się środki chemiczne, które w swoim składzie nie muszą mieć substancji dezynfekujących, zazwyczaj są to preparaty na bazie kwasów lub zasad. W wyniku spryskania wymiennika środkiem dezynfekującym na jego powierzchni powstaje piana, która rozpuszcza i eliminuje powstałe zabrudzenia. Po kilkunastu minutach spłukujemy skraplacz bieżącą wodą pod ciśnieniem. Pamiętając o zasadach BHP, wszelkie czynności związane z myciem wymiennika jednostki zewnętrznej należy wykonywać po wcześniejszym odłączeniu go od źródeł zasilania, a także z wykorzystaniem okularów i rękawic ochronnych ze względu na chemiczne właściwości użytych środków. Następnym krokiem jest sprawdzenie instalacji elektrycznej – sprawdźmy wszystkie przewody, zwłaszcza te zasilające, czy nie ma oznak uszkodzeń i czy są dobrze dokręcone. Wszelkie ewentualne pomiary elektryczne np. poboru prądu sprężarki możemy dokonać później w trakcie pracy urządzenia.
Rys. 2. Przykładowe okna dialogowe aplikacji SIMs, stworzonej przez firmę LG Electronics Polska
Przed złożeniem jednostki możemy jeszcze skontrolować stan elementów instalacji freonowej, a następnie (już po złożeniu urządzenia) uruchomić ją i przystąpić do sprawdzania parametrów chłodniczych. Obecnie większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych udostępnia serwisantom specjalne programy serwisowe, dzięki którym, po podpięciu się do jednostki zewnętrznej za pomocą specjalnego przewodu, uzyskujemy w komputerze kompletny i aktualny odczyt parametrów pracy układu. Dodatkowo warto również wspomnieć o nowości jaką są aplikacje na Smartfony, poprzez które za pomocą modułu Bluetooth, można uzyskać podobny efekt jak w przypadku programu serwisowego. Z reguły schemat czynności związanych z serwisem jednostek zewnętrznych wygląda w ten sam sposób, niezależnie od wielkości i typu urządzenia. W przypadku jednostek wewnętrznych należy pamiętać, że mamy cały typoszereg urządzeń np. ścienne, przypodłogowe, podstropowe, kasetonowe i kanałowe. Co prawda elementy, takie jak wentylator, filtry oraz wymiennik ciepła występują w każdej z nich, jednak różnią się budową oraz sposobem montażu i wykonania.
Rys. 3. Czyszczenie filtra oraz maskownicy jednostki wewnętrznej kasetonowej
Ogólny schemat prac związanych z serwisem jednostki wewnętrznej wygląda w następujący sposób:
Rys. 4. Czyszczenie wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej kasetonowej
Dbaj o urządzenie, czyli o swoje zdrowie Podsumowując, z reguły o klimatyzacji przypominamy sobie latem, kiedy na zewnątrz panuje już upał, wtedy sięgamy po pilota i chcemy aby wszystko działało jak należy. Jednak bez dokonania minimum dwóch przeglądów okresowych w ciągu roku (o ile producent urządzenia nie wymaga częstszych wizyt), niepotrzebnie stwarzamy zagrożenie dla naszego zdrowia. Całkowity czas pracy profesjonalnego serwisu podczas przeglądu trwa zazwyczaj niecałą godzinę, a niektóre czynności (np. czyszczenie filtrów) użytkownik może wykonać osobiście. Jednak pamiętajmy, że tylko profesjonalny serwis może w pełni skontrolować wszystkie parametry pracy urządzenia i w porę zapobiec usterkom, a to z kolei pozwoli nam dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni.
Karol FORNALCZYK
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020