Reklama
 
 
 
 
Systematyczne działania podnoszą efektywność energetyczną i wartość obiektu
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.07.2014  |  Autor: Daniel LASKOWSKI, Krzysztof GRZONKA

Odpowiedni sposób konserwacji i serwisowania systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji może poprawić komfort użytkowników budynku, przedłużyć cykl życia urządzeń oraz obniżyć zużycie energii i koszty operacyjne.

 

W większości obiektów nawet poprawnie zaprojektowane i serwisowane systemy mogą przyczyniać się do zbyt dużego zużycia energii, czy sprawiać problem z utrzymaniem komfortu dla użytkowników, jeśli ich działanie nie jest dostosowane do bieżącego poziomu wykorzystania obiektu. Dzięki systematycznemu wprowadzaniu usprawnień w działaniach operacyjnych na obiekcie, można wygenerować oszczędności sięgające 20% dotychczasowego zużycia energii oraz oszczędności w zakresie 30÷40% przy zastosowaniu nowych technologii. Współpracując z zarządcami i właścicielami budynków, specjaliści Johnson Controls natychmiast mogą zidentyfikować obszary, w których można uzyskać oszczędności i poprawić efektywność energetyczną – czy chodzi o czyszczenie filtrów, czy wymianę źródeł światła na bardziej energooszczędne. Możemy także prowadzić rejestr zdarzeń na obiekcie, aby na tej podstawie wprowadzać usprawnienia i przeprowadzać modernizacje prowadzące do optymalizacji zużycia energii i obniżenia emisji dwutlenku węgla. Projekty te mogą obejmować:

 • Podniesienie standardu systemów HVAC w celu obniżenia kosztów zużycia energii poprzez zapewnianie oczekiwanej przez użytkowników temperatury i jakości powietrza dokładnie wtedy i dokładnie tam, gdzie jest taka potrzeba. Przykładem może być montaż agregatów wody lodowej działających w oparciu o najnowszą energooszczędną technologię prowadzącą do obniżenia rocznego zużycia energii nawet o 50%. Jest to obszar działań, który pozwala uzyskać najszybsze oszczędności eksploatacyjne;
 • Wymianę nieefektywnego systemu oświetlenia na bardziej nowoczesne i energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić od 25 do 30% zużycia energii;
 • Integracja systemów HVAC, systemów przeciwpożarowych z systemem zarządzania budynkami BMS Metasys®, aby znacznie obniżyć zużycie energii poprzez zmianę nastaw przy pomocy harmonogramu, kontrolę zajętości pomieszczenia, sterowanie wentylacją zgodnie z zapotrzebowaniem czy wykrywanie awarii urządzeń;
 • Optymalizacja centralnej maszynowni chłodniczej dzięki zastosowaniu innowacyjnego oprogramowania i zaawansowanych algorytmów sterowania pracą kilku urządzeń, (takich jak kaskada wytwornic wody lodowej czy pompy wody) w systemie Central Plant Optimization (CPO), pozwala zaoszczędzić nawet 60% wydatków na energię.

 

Systemy Informacji o Budynku i Zużyciu Energii

Jeśli szukacie Państwo klucza do poprawy poziomu zużycia energii i podniesienia wydajności swojego obiektu, podpowiadamy, że nie da się zarządzać czymś, co nie jest mierzone. Systemy Informacji o Budynku i Zużyciu Energii stanowią podwaliny dobrego programu efektywności energetycznej. Zbierając i zestawiając ze sobą dane z systemów budynkowych, informacje o kosztach zużytej energii i inne informacje z różnych źródeł, system zarządzania budynkiem jest jak panel sterowania informujący o potrzebie działań w danym obszarze w celu wygenerowania oszczędności i poprawie wydajności obiektu.

 

2014-06-23-1a

Rys. 1. Potencjał możliwych oszczędności energii w obiekcie

 

Retro-Commissioning

Chcąc jednocześnie podnieść efektywność energetyczną i poprawić funkcjonowanie całego obiektu, warto wdrożyć Retro-Commissioning (RCx) – proces, dzięki któremu systemy budynkowe dostosowują się do bieżącego poziomu użytkowania obiektu. Najczęściej RCx koncentruje się na urządzeniach zużywających najwięcej energii elektrycznej takich jak urządzenia instalacje sanitarne, systemy oświetleniowe czy systemy sterowania. W procesie Retro-Commissioning identyfikowane są potrzeby działań operacyjnych, prac konserwacyjnych czy zmiany w systemie sterowania, a także możliwości aktualizacji systemu oraz wymiany urządzeń.

 

Usprawnienia i drobne prace modernizacyjne

Jeśli poszukują Państwo sposobu na poprawę działania swojego obiektu przy minimalnym nakładzie inwestycyjnym, proponujemy usprawnić już istniejący system wymieniając tylko mniejsze części urządzeń np. montując falowniki lub wymieniając silniki na bardziej efektywne modele.

 

Energia odnawialna

Czy Państwa obiekt osiąga najwyższą możliwą wydajność? Jeśli tak, warto rozważyć zastosowanie technologii wykorzystujących energię odnawialną np. słoneczną do podgrzewania wody, instalacje fotowoltaiczne czy energię wiatrową. Stosując naturalne źródła energii wyraźnie demonstrują Państwo zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.

 

2014-06-23-2

Rys. 2. Agregat YMC2

 

Modernizacja maszynowni centralnej i inne duże modernizacje

Czy Państwa maszynownia chłodu liczy sobie ponad 10 lat? Jeśli tak, może bardziej opłaca się modernizacja starszych urządzeń albo zmiana konfiguracji maszynowni? Agregaty wyprodukowane 15-20 lat temu osiągały najwyższą wydajność na poziomie 3-5 COP na początku ich użytkowania i nawet przy założeniu, że były odpowiednio konserwowane, ich wydajność spadła w wyniku normalnego użytkowania urządzenia.

Nowe agregaty wody lodowej przy częściowych obciążeniach posiadają współczynnik efektywności na poziomie 6-8 COP, oznacza to osiąganie 6 do 8 kW mocy chłodniczej z 1 kW prądu elektrycznego. Urządzenia obecnie dostarczane w stosunku do urządzeń, które zostały zamontowane 10 lat temu, ograniczają zużycie energii w nieporównywalnym stopniu. Obecnie dla wytwornic wody lodowej w zakresie mocy 500 kW do 1 MW ze sprężarkami śrubowymi stosowane są urządzenia z wbudowanymi falownikami, dopasowującymi płynnie pracę sprężarek do zapotrzebowania na taką moc chłodniczą, jaka jest potrzebna w danej chwili. Konsekwencją takiej pracy są ogromne oszczędności: dla urządzenia o mocy 1 MW pracującego w przemyśle oszczędności wynoszą ponad 500 tys. zł rocznie.

Można także zastosować rozwiązania, które generują jeszcze większe oszczędności energii np. wysokosprawny i bardzo cichy agregat wody lodowej YORK® YMC2. Przez 10 lat urządzenie to było dostarczane dla łodzi podwodnych NATO. Dzięki silnikowi magnetycznemu opartemu o łożyska magnetyczne, agregat YMC2 cechuje wyższa trwałość niż urządzenia z klasycznymi silnikami, a zasilanie za pomocą falownika redukującego do minimum prąd rozruchowy dodatkowo przedłuża żywotność agregatu. Roczne oszczędności dochodzą do wysokości 800 tys. zł. Zwrot z inwestycji następuje po około 2 latach, wliczając koszty poniesionych nakładów inwestycyjnych wraz z wszystkimi kosztami wykonania projektu, wymiany i utylizacji starych urządzeń. Dodatkowym zyskiem wynoszącym nawet 100 tys. zł złotych jest wyeliminowanie kosztów bieżących remontów dla urządzeń liczących sobie ponad 10 lat. Poprawnie wykonana analiza, pokazująca koszty bieżącego utrzymania, koszty nakładów inwestycyjnych i koszty eksploatacji, jest argumentem jednoznacznie wykazującym na uzyskanie zysku finansowego w okresie od 18 do 36 miesięcy. Dodatkową korzyścią jest także pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji CO2.

 

2014-06-23-3

Rys. 3. Układ wirnika z układem łożysk magnetycznych w YMC2

 

Podsumowanie

Jeśli połączymy wyżej opisane działania z zainstalowaniem falowników i optymalizacją centralnej instalacji HVAC, renowacja maszynowni i wymiana starszego sprzętu może mieć ogromny wpływ na podniesienie poziomu efektywności energetycznej, a także obniżyć koszty operacyjne i koszty utrzymania obiektu.

 

Daniel LASKOWSKI
Inżynier Sprzedaży
Krzysztof GRZONKA
Dyrektor Sprzedaży HVAC
Johnson Controls

 

2014-06-23-4Johnson Controls International Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 50
02-255 Warszawa,
tel.: +48 22 518 19 00
www.johnsoncontrols.pl/be

 

Firma Johnson Controls – Building Efficiency, posiadając 500 oddziałów w ponad 150 krajach na całym świecie, jest czołowym dostawcą produktów, usług oraz rozwiązań w zakresie systemów chłodnictwa, wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, jak również systemów automatyki budynkowej i BMS, które podnoszą efektywność energetyczną i optymalizują koszty operacyjne obiektów należących do ponad miliona klientów na całym świecie.

Firma Johnson Controls jest zaangażowana w ponad 500 projektów dotyczących energii odnawialnej, w których stosowane są technologie wykorzystania energii słonecznej, geotermalnej oraz wiatru. Jej rozwiązania obniżyły emisję dwutlenku węgla o 16 mln ton, a od roku 2000 przyniosły oszczędności rzędu 19 mld USD. Wiele największych światowych firm powierzyło firmie Johnson Controls zarządzanie swoimi obiektami o charakterze komercyjnym o łącznej powierzchni ok. 140 mln metrów kwadratowych.

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.