Regulacja wydajności XLR w sprężarkach półhermetycznych Frascold
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 27.10.2014

Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat firma TEKO wyposażyła kilkadziesiąt obiektów na terenie Europy zachodniej i w Polsce w system z regulacją sprężarek XLR. Zastosowanie agregatu ze sprężarką półhermetyczną Frascold i regulacją wydajności XLR, zamiast agregatów ze sprężarkami hermetycznymi, bez możliwości regulacji daje zysk w postaci oszczędności za energię elektryczną rzędu 20÷40%.

 

W marketach i małych sklepach 40÷60% całkowitej konsumpcji energii elektrycznej pochłaniane jest przez pracujący system chłodniczy:

  • 80% tej wartości to „produkcja” chłodu (agregaty chłodnicze, skraplacze);
  • 20% tej wartości to odbiorniki – meble, komory (wentylatory, grzałki, światła).

 

 

Jak można zauważyć, jest to znaczna część kosztów stałych jakie właściciel, czy przyszły inwestor, będzie musiał ponieść w przyszłości na utrzymanie takiego obiektu. Dążąc do obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną należałoby się skupić na tej części, która pochłania najwięcej energii, a więc na „produkcji” chłodu. Każdy system chłodniczy posiada pewną efektywność, która jest określana przez współczynnik COP. Jest to stosunek wyprodukowanej mocy chłodniczej Qo do mocy elektrycznej jaka jest niezbędna do wyprodukowania chłodu Pel.

 

2014 9 24 2

 

Jak wiemy, im wyższa wartość COP tym bardziej efektywny i energooszczędny jest system!

 

Efektywność COP każdego systemu chłodniczego jest zależna od:

  • ƒƒefektywności sprężarki;
  • ƒƒzastosowanego czynnika chłodniczego;
  • ƒƒspadków ciśnienia na instalacji – rurociągach;
  • ƒƒtemperatury parowania i skraplania w odbiornikach.

 

 

Efektywność COP każdego systemu chłodniczego można poprawić poprzez:

  • ƒƒpodniesienie temperatury parowania to (noc, okresy przejściowe), (+) 1K w górę powoduje wzrost COP o 3%;
  • ƒƒobniżenie temperatury skraplania tk (noc, okresy przejściowe), (-) spadek o 1K powoduje wzrost COP o 3%;
  • uzyskanie jak najmniejszych różnic pomiędzy tk i to;ƒƒ
  • lepszą efektywność pracy sprężarki (regulacja mocy).

 

 

Dzięki współpracy firm Frascold i TEKO udało się stworzyć innowacyjne rozwiązanie w zakresie regulacji wydajności sprężarek tłokowych. Regulacja wydajności XLR, bo o niej mowa, pozwala na idealne dopasowanie się systemu do aktualnie panujących warunków i zapotrzebowania na chłód.

 

Rozwiązanie to może być stosowane w sprężarkach Frascold typu D (sprężarka 2-tłokowa) oraz Q i S (sprężarki 4-tłokowe) – czyli dla sprężarek od 5 kW do około 30 kW mocy chłodniczej przy warunkach pracy to = -10˚C, tk = +45˚C, R404A. Zakres ten idealnie pokrywa się z zapotrzebowaniem na chłód sklepów o małych powierzchniach handlowych 200÷800 m2.

 

Rozwiązanie z regulacją XLR jest wyjątkowe, gdyż pozwala na zastosowanie w sprężarkach dwucylindrowych (50/100%), a także umożliwia większą ilość stopni regulacji w sprężarkach czterocylindrowych (25/50/75/100%), co do tej pory nie było możliwe. Dzięki swojej uniwersalności może śmiało konkurować z rozwiązaniami bazującymi na falownikach, gdzie stopień skomplikowania systemu i jego sterowania jest znaczny i wymaga fachowej obsługi oraz znajomości falownika.

 

Dlaczego warto stosować regulację wydajności w systemach chłodniczych

 

Regulacja wydajności pozwala na dopasowanie wydajności sprężarki do aktualnego zapotrzebowania systemu na chłód. Oznacza to wygenerowanie właściwej mocy chłodniczej Qo, a co za tym idzie także mocy elektrycznej sprężarki Pel w stosunku do potrzeb przy zakładanych warunkach pracy systemu. Uzyskujemy więc najwyższy z możliwych współczynników efektywności pracy sprężarki COP, a więc oszczędzamy energię.

 

Co zyskujemy stosując regulację wydajności w systemach chłodniczych

 

Dzięki zastosowaniu regulacji wydajności utrzymywane są stabilne warunki pracy sprężarki (stała to), zminimalizowana jest ilość STARTów / STOPów, dzięki czemu zwiększa się żywotność maszyny. Otrzymujemy także możliwość obsłużenia kilku odbiorników chłodniczych jedną sprężarką lub małym zespołem sprężarkowym, z najwyższą efektywnością COP. Zarządzanie regulacją systemu poprzez inteligentny sterownik chłodniczy umożliwia dopasowanie do zmiennych warunków zewnętrznych lub wewnętrznych systemu (to nocna, tk zależne od temperatury otoczenia), polepszając w ten sposób wartość COP.

 

Rozwiązania z zastosowaniem regulacji wydajności dla małych marketów

1. Regulacja wydajności zastosowana na pojedynczej sprężarce 2-tłokowej, pozwala na dwa stopnie regulacji 50/100% (nowość – dotychczas nie było możliwe takie rozwiązanie). 2. Regulacja wydajności zastosowana na pojedynczej sprężarce 4-tłokowej, pozwala uzyskać cztery stopnie regulacji 25/50/75/100% (do tej pory nie było możliwe uzyskanie takiej liczby stopni regulacji, dostępne były tylko dwa).
3. Zestaw 2-sprężarkowy z regulacją wydajności XLR zastosowaną na pojedynczej sprężarce 2-tłokowej Frascold serii D, umożliwia cztery stopnie regulacji 25/50/75/100%.
4. Zestaw 2-sprężarkowy z regulacją wydajności zastosowaną na pojedynczej sprężarce 4-tłokowej, pozwala osiągnąć aż osiem stopni regulacji 12/25/37/50/62/75/87/100%. Tak duża liczba stopni regulacji jakie można osiągnąć powoduje, że urządzenie idealnie dostosowuje się do panujących warunków i aktualnego zapotrzebowania na chłód, efektywnie pracując, a więc oszczędzając energię elektryczną.

 

 

2014 9 26 1

Rys. 1. Sprężarka 2-tłokowa Frascold z regulacją wydajności XLR, zapewniająca dwa stopnie regulacji 50/100%

 

2014 9 26 2

 

Rys. 2. Sprężarka 4-tłokowa Frascold z regulacją wydajności zamontowaną na obu głowicach, zapewniająca cztery stopnie regulacji

 

2014 9 26 3

Rys. 3. Przykładowy zestaw TEKOPACKduo Plus produkcji TEKO bazujący na sprężarkach Frascold wyposażonych między innymi w regulację wydajności XLR

 

 

 

Przykładowe obliczenia energooszczędności 

 

Chcąc uzyskać informację o cyklu pracy marketowego systemu chłodniczego w skali roku, firma Teko przeprowadziła badania testowe. Z przeprowadzonych badań (wykres na rys. 4.) wynika, że marketowy system chłodniczy najczęściej pracuje w zakresie zaledwie 10÷40% swojej nominalnej wydajności i to aż przez 50% czasu w skali roku. Przez kolejne 30% czasu pracuje z wydajnością 55÷85%, natomiast 20% z pozostałą wydajnością – przy czym 100% mocy występuje kilka razy w ciągu roku i to zazwyczaj w najbardziej upalne dni. 

 

2014 9 26 4

Rys. 4. Rozkład obciążenia pracy systemu chłodniczego w supermarkecie

 

Wniosek nasuwa się sam, jeżeli urządzenia chłodnicze praktycznie przez cały rok wymagają pracy z zaledwie częścią swojej maksymalnej wydajności, to aby działanie to było efektywne, należałoby zastosować regulację wydajności, która pozwoliłaby dopasować się do aktualnie panujących warunków, redukując tym samym zużycie energii elektrycznej. 

 

Jednym z przykładów, który wskaże nam różnice pomiędzy systemem chłodniczym bez regulacji wydajności i z regulacją wydajności XLR, będzie rozwiązanie jakie występuje w sklepach bazujących na dwóch lub więcej niezależnych sprężarkach hermetycznych (agregatach) bez regulacji wydajności oraz meblach (odbiornikach) podzielonych jak w przykładzie poniżej na sekcje S1-S5 (rys. 5.): 

 

  • ƒƒodbiorniki S1-S3 obsługiwane są przez jeden z agregatów,
  • ƒƒodbiorniki S4-S5 obsługiwane przez drugi agregat.

 

2014 9 26 5

Rys. 5. Rozwiązanie bazujące na dwóch niezależnych sprężarkach (agregatach) i meblach (odbiornikach), podzielonych na sekcje S1-S5

 

System chłodniczy oparty o agregaty bez regulacji wydajności, w chwili zmniejszenia zapotrzebowania na chłód (wyłączenia się któregoś z odbiorników), będzie zachowywał się tak jak na rysunku 6. W chwili, gdy zapotrzebowanie na chłód spadnie do poziomu 75%, temperatura odparowania to obniży się do -7,8°C (od zakładanej to = -1,7°C), a współczynnik efektywności COP spadnie do poziomu 81,2% w stosunku do wartości początkowej 100%. Jak możemy zauważyć, spadek tych parametrów będzie ciągły w momencie zmniejszania się zapotrzebowania na chłód przez meble (wyłączanie kolejnych odbiorników). Gdy osiągniemy 25% zapotrzebowania, temperatura odparowania to będzie już wynosiła -26,4°C, a współczynnik COP = 45,3%. Spadki wartości temperatury odparowania i współczynnika COP są więc znaczne, co przekłada się na koszty eksploatacyjne ponoszone przez właściciela, jak i na żywotność sprężarek hermetycznych tłokowych lub scroll średniotemperaturowych), które w pewnym momencie zaczną pracować poza swoim zakresem.

 

 

2014 9 27 1

Rys. 6. System chłodniczy oparty o sprężarki bez regulacji wydajności – zmiana parametrów w chwili zmniejszania się zapotrzebowania na chłód

 

 

Gdybyśmy dla tego samego przykładu zastosowali agregat bazujący na sprężarce Frascold wyposażonej w regulację wydajności XLR, osiągnęlibyśmy następujący efekt (rys. 7.). Stała temperatura odparowania to = -1,7°C, oraz nieznaczny spadek współczynnika efektywności COP. Na podstawie tego porównania możemy zobaczyć, że agregat ze sprężarką półhermetyczną Frascold i regulacją wydajności XLR jest dużo bardziej energooszczędnym rozwiązaniem niż np. agregat ze sprężarką hermetyczną i brakiem możliwości regulacji wydajności. Przełożenie tego wyniku na kilka sklepów przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności w rachunkach za energię elektryczną.

 

2014 9 27 2

Rys. 7. System chłodniczy oparty o sprężarki Frascold z regulacją wydajności XLR – zmiana parametrów w chwili zmniejszania się zapotrzebowania na chłód

 

 

Podsumowanie

 

Jak widać w przytoczonym przykładzie, zastosowanie agregatu ze sprężarką półhermetyczną Frascold i regulacją wydajności XLR, zamiast agregatów ze sprężarkami hermetycznymi bez możliwości regulacji, daje zysk w postaci oszczędności za energię elektryczną rzędu 20÷40%. Przy założeniu, że ilość nowopowstających sklepów rocznie wynosi kilka sztuk, to generowana jest poważna suma jaką inwestor może zaoszczędzi na energii elektrycznej. Koszt budowy systemu z regulacją wydajności (sprężarka, rurociągi, skraplacz) jest o ok. 10÷20% wyższy, niż systemu z dwoma sprężarkami hermetycznymi. Stopa zwrotu z inwestycji wynosi od jednego roku do trzech lat, co w dłuższej perspektywie użytkowania takiego systemu przynosi profity. Nie bez znaczenia jest też żywotność obu systemów. Dla sprężarki półhermetycznej wynosi średnio 10÷12 lat, natomiast żywotność systemu na bazie sprężarki hermetycznej tłokowej lub scroll wynosi 5÷6 lat, a więc jest to okres o połowę krótszy. 

 

 

2014 9 27 3

 

2014 9 27 4

 

2014 9 27 5

Rys. 8. Eksponat przedstawiający agregat na bazie sprężarki półhermetycznej Frascold wyposażonej w regulację wydajności XLR i CC (pozwalającą uzyskać 4 stopnie regulacji wydajności)

 

 

Bardzo duża ilość modeli sprężarek Frascold (11 modeli z serii D, 13 modeli z serii Q oraz 8 modeli z serii S) jaka może być wyposażona w regulację wydajności XLR i dostosowana do pracy z różnymi czynnikami, także tymi spełniającymi wymogi ostatniej ustawy o F-gazach, powoduje, że firma TEKO jest w stanie zaproponować i dostarczyć indywidualne rozwiązania dopasowane do każdego klienta. Agregaty skraplające, czy też zespoły sprężarkowe, są tak projektowane i wykonane, że ich podłączenie i uruchomienie odbywa się szybko i bezproblemowo.

 

mgr inż. Artur MARKOWICZ
Product Manager, TEKO Polska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.