FRENIC HVAC – falowniki Fuji Electric |
Data dodania: 02.12.2014 | |
FRENIC HVAC jest pierwszym falownikiem japońskiej firmy Fuji Electric, specjalnie zaprojektowanym dla europejskiego rynku wymagających aplikacji HVAC. Zaimplementowano w nim funkcje obniżające całościowy koszt inwestycji i pozwalające ograniczyć zużycie energii.
Firma Fuji Electric znana jest głównie z systemów napędowych dla przemysłu maszynowego oraz urządzeń dźwigowych, jednak od wielu lat w ofercie istnieją falowniki do napędu pomp, kompresorów i wentylatorów. Przykładem falownika z tej grupy jest FRENIC HVAC.
FRENIC HVAC został zaprojektowany z myślą o regulacji wydajności w systemach chłodniczych, ciepłowniczych oraz wentylacyjnych. Dzięki niemu można osiągnąć polepszenie wskaźników jakości regulacji oraz obniżyć zużycie energii. W falowniku zastosowano sterowanie wektorowe, które pozwala na:
Falownik HVAC może być z powodzeniem stosowany bez zewnętrznych sterowników i regulatorów. W standardowym oprogramowaniu falownika otrzymujemy regulator PID z wyjściem ciągłym (do sterowania częstotliwością wyjściową) oraz trzy dodatkowe regulatory PID z wyjściem dwustanowym lub ciągłym (do wyboru). Regulatory dodatkowe mogą służyć do sterowania zaworami, grzałką itp. Dodatkową zaletą jest możliwość użycia wewnętrznego sterownika PLC, który zapewnia operacje logiczne oraz arytmetyczne na sygnałach analogowych i linearyzację. Nie bez znaczenia jest prosta konfiguracja i użycie jednostek fizycznych (wybór z spośród 22 jednostek dla temperatury, ciśnienia, przepływu itd.). Wspomniane cechy wraz z wysokim stopniem ochrony (IP55) powodują, że falownik FRENIC HVAC znakomicie nadaje się do modernizacji istniejących instalacji, gdzie poszukuje się prostych w obsłudze rozwiązań obniżających zużycie energii.
Jedną z ciekawych funkcji falownika jest optymalizacja prędkości obrotowej wentylatorów w chłodniach kominowych. Przy relatywnie wysokiej temperaturze powietrza może dochodzić do sytuacji, gdy temperatura termometru wilgotnego będzie wyższa niż temperatura zadana. W takim przypadku temperatura schładzanej cieczy nie osiągnie zadanej temperatury nawet jeśli wentylatory pracują z najwyższą prędkością (zużywając niepotrzebnie energię). Falownik HVAC estymuje temperaturę termometru wilgotnego i obniża stosownie prędkość obrotową wentylatorów. Skutkuje to wymiernym obniżeniem poboru mocy, przy zachowaniu identycznego efektu chłodzenia wody.
Obudowa falowników o mocy do 90 kW wykonana jest w stopniu ochrony IP55 lub IP21. Dla większych mocy obudowa ma stopień IP00. W większości przypadków dla obudowy IP55 i użyciu możliwości falownika (np. PLC, wewnętrzne regulatory PID itp.) nie ma potrzeby instalacji dodatkowych szaf sterowniczych, co obniża koszt instalacji.
Tomasz ŚLIWAKOWSKI |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020