Rozwiązania HVAC dla obiektów handlowych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.12.2014

Rozwój polskiej gospodarki to m.in. zwiększenie inwestycji krajowych i zagranicznych w obszarze sektora handlowego. Rezultatem takich działań jest coraz większa liczba nowych obiektów handlowych, które z uwagi na swoją specyfikę wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning – HVAC).

 

W przypadku systemów wentylacji i klimatyzacji zazwyczaj stosowane są dwa rozwiązania: układy bazujące na scentralizowanym uzdatnianiu powietrza wentylacyjnego lub dwustopniowej obróbce powietrza nawiewanego. Do urządzeń centralnych przygotowujących powietrze nawiewane, do określonych w projekcie wymaganych parametrów termodynamicznych powietrza nawiewanego, można zaliczyć modułowe centrale klimatyzacyjne oraz monoblokowe jednostki dachowe typu roof-top. W przypadku jednostek z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza do najpopularniejszych rozwiązań należą wentylokonwektory zasilane wodą lodową lub freonem. Ciekawym rozwiązaniem zdecentralizowanym są aparaty grzewczo-wentylacyjne, które pozwalają w prosty sposób zapewnić wentylację i ogrzewanie dużych hal (urządzenia te można wzbogacić o dodatkową możliwość chłodzenia powietrza). Urządzenia do wentylacji i klimatyzacji są dostępne i oferowane przez poszczególnych producentów w różnych konfiguracjach, zależnych od potrzeb danego systemu.

 

Obiekty handlowe charakteryzują się dużymi strumieniami powietrza nawiewanego, dlatego niezbędne jest zastosowanie skutecznych form odzysku ciepła w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, by zminimalizować zużycie energii. Centralne urządzenia klimatyzacyjne przeznaczone są do klimatyzacji pojedynczego pomieszczenia lub wydzielonych stref budynku o zbliżonej charakterystyce cieplno-wilgotnościowej. Z kolei w systemach o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza urządzenie centralne (centrala klimatyzacyjna) realizuje proces uzdatniania tylko i wyłącznie powietrza świeżego, wynikającego z kryterium minimum higienicznego i jest ono dostarczane przeważnie przez centrum handlowe. Powietrze pierwotne będące wynikiem tego procesu jest kierowane do poszczególnych pomieszczeń bądź stref budynku, gdzie ulega dodatkowej obróbce w indywidualnych urządzeniach klimatyzacyjnych. Bardzo istotne do prawidłowego funkcjonowania systemów HVAC w obiektach handlowych jest zminimalizowanie strat ciepła i chłodu w trakcie całorocznej eksploatacji. Jednym z elementów, które w istotnym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia strat energii są kurtyny powietrzne.

 

W niniejszym tekście krótko zostaną scharakteryzowane podstawowe rozwiązania HVAC dla obiektów handlowych z uwzględnieniem możliwości rozwoju części z nich. Rozwiązania opisane w niniejszym artykule (rys. 1.):

  • ƒƒcentrale typu rooftop jako przykład rozwiązań centralnych,
  • ƒƒodzysk ciepła w systemach centralnych,
  • ƒƒwentylokonwektory jako przykład rozwiązań dwustopniowych,
  • ƒƒaparaty grzewczo-wentylacyjne,
  • ƒƒkurtyny powietrzne.

 

 

2014 10 48 1

Rys. 1. System HVAC w obiekcie handlowym z wentylokownektorami freonowymi oraz kurtyną powietrzną [5]

 

 

Centrale typu rooftop jako przykład rozwiązań centralnych

 

Centrale dachowe typu rooftop to tzw. urządzenia „all-in-one” – tzn. rozwiązania, które zawierają w sobie także źródło ciepła/chłodu. W przeciwieństwie do modułowych central klimatyzacyjnych mogą zawierać wszystkie elementy niezbędne do pracy, bez konieczności współpracy z innymi urządzeniami zewnętrznymi (agregatami chłodniczymi, kotłami itd. – rys. 2.). Rozwiązania te ze względu na swoją konstrukcję oraz zastosowane układy regulacji umożliwiają klimatyzowanie pojedynczych pomieszczeń, a także większej ich liczby czy stref obiektu, pod warunkiem, że mają one zbliżoną charakterystykę cieplno-wilgotnościową [1-3]. Rooftopy służą z reguły do klimatyzacji pomieszczeń o dużej kubaturze i stosunkowo równomiernym rozłożeniu obciążeń cieplnych, takich jak hale hipermarketów, czy niewielkie sklepy (np. przy stacjach benzynowych). 

 

 

a)

2014 10 49 1

 

b)

2014 10 49 2

Rys. 2. Urządzenia typu rooftop [5]: a) schemat działania; b) budowa przykładowej jednostki

 

 

Zadaniem zarówno central klimatyzacyjnych, jak i jednostek typu rooftop jest przygotowanie powietrza do obsługi wybranych pomieszczeń lub stref budynku. Centrale zwyczajowo przygotowują powietrze pierwotne dla systemów dwustopniowych, natomiast jednostki typu roof-top zazwyczaj odpowiadają samodzielnie za klimatyzację obiektu (choć nie jest to regułą). Urządzenia te wyposażone są w zespół elementów pozwalających na pełną obróbkę powietrza. Do najważniejszych elementów należą: chłodnica, nagrzewnica, komora mieszania, wymiennik do odzysku ciepła oraz układ sprężarkowy pompy ciepła. Opcjonalnie jednostki mogą być wyposażone w nawilżacz powietrza oraz dodatkowe filtry. 

 

W monoblokowych centralach dachowych typu rooftop, w przeciwieństwie do central modułowych, wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne umieszczone są w jednej zwartej obudowie. Na przykład źródło chłodu centrali klimatyzacyjnej typu modułowego, którym jest najczęściej agregat wody ziębniczej, jest zazwyczaj umieszczone poza jej obrębem, natomiast w monoblokowej centrali dachowej stanowi integralną część urządzenia (rys. 2.).

 

Jednostki rooftop można podzielić na [1-3]:

  • ƒƒurządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem, dla pomieszczeń o średniej frekwencji osób (max udział świeżego powietrza w powietrzu nawiewanym: 50%): wersje z obiegiem chłodniczym realizującym proces tylko chłodzenia lub tylko grzania,
  • ƒƒurządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dla obiektów o wysokiej frekwencji osób (max udział świeżego powietrza w powietrzu nawiewanym: 80%): zazwyczaj wyposażone w rewersyjne pompy ciepła, 
  • ƒƒurządzenia monoblokowe pracujące na powietrzu świeżym (100% powietrza świeżego w strumieniu nawiewanym; w trybie free-cooling urządzenie pracuje ze zmiennym przepływem powietrza świeżego): zazwyczaj wyposażone w rewersyjne pompy ciepła,
  • ƒurządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym wodą dla pomieszczeń o średniej frekwencji osób: rewersyjne pompy ciepła typu woda-powietrze.

 

 

a)

2014 10 50 1

 

b)

2014 10 50 2

 

c)

2014 10 50 3

 

d)

2014 10 50 4

Rys. 3. Rooftop z wymiennikiem wyparnym: a) wygląd zewnętrzny przykładowej jednostki [4]; b) pośredni wymiennik wyparny z obiegiem Maisotsenki; c) Praca rooftopa w okresie letnim wyłącznie na powietrzu zewnętrznym nawiewanym do klimatyzowanego pomieszczenia; d) Praca urządzenia w okresie letnim z wykorzystaniem częściowej recyrkulacji powietrza wywiewanego z klimatyzowanego pomieszczenia

 

 

(...)

 

Odzysk ciepła w systemach centralnych

 

(...)

 

Wentylokonwektory jako przykład rozwiązań dwustopniowych

 

(...)

 

Aparaty grzewczo-wentylacyjne

 

Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla obiektów handlowych są aparaty grzewczo-wentylacyjne. Urządzenia te znajdują zastosowanie w procesie związanym z przewietrzaniem i ogrzewaniem magazynów, a także otwartych hal hipermarketów. Pod tym względem mogą stanowić alternatywę dla central typu rooftop. Na tle jednostki rooftop wyróżniają się niższą wagą, co może być istotne przy montażu w halach sprzedaży o lekkich konstrukcjach (rys. 9.). Jest to łatwy i tani inwestycyjnie sposób na ogrzanie obiektów wielkokubaturowych, ponieważ taki system ogrzewania posiada małą bezwładność i pozwala na szybkie ogrzanie danej powierzchni. Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, a dzięki dobrze dobranej automatyce sterowanie temperaturą jest bardzo proste [8-9]. Możliwy jest łatwy podział obiektu na strefy z różną temperaturą za pomocą odpowiednio ustawionych aparatów, dzięki czemu uzyskuje się znaczne oszczędności energii.

 

a)

2014 10 53 1

 

b)

2014 10 53 2

Rys. 9. Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych: a) montaż w magazynie; b) montaż w hali sklepu

 

 

Aparaty wentylacyjne można sklasyfikować, dzieląc je ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne, np. ze względu na zmianę temperatury powietrza w pomieszczeniu [8-9]:

  • ƒƒz funkcją ogrzewania,
  • ƒƒz funkcją ogrzewania i chłodzenia,
  • ƒƒwymianę powietrza w pomieszczeniu – aparaty są przystosowane do ogrzewania powietrzem z pomieszczeń lub całkowicie świeżym, napływającym przez kanał czerpny, jak również mieszanego w dowolnym stosunku – w przypadku wyposażenia aparatu w skrzynkę czerpną.

 

Podstawowym elementem typowego aparatu jest nagrzewnica. Niektórzy producenci oferują także jednostki z chłodnicami (rys. 10.). Aparaty mogą być przeznaczone do montażu podstropowego lub ściennego. W zależności od rozwiązania nagrzewnica może być elektryczna, gazowa lub wodna. Za utrzymywanie czystego powietrza odpowiada filtr. Istotny jest również wentylator, który zapewnia przepływ powietrza przez wymiennik ciepła. Wentylator umieszczony jest w specjalnej dyszy, dzięki czemu strumień powietrza kierowany jest na całą powierzchnię wymiennika. W niektórych modelach przewidziano izolowaną tackę z króćcem odpływu skroplin. Jeżeli urządzenie jest podwieszane do aparatu, dodatkowo montowana jest płyta z uchwytami. Nabyć można wersje nagrzewnic, które współpracują z deflektorami rozpływu strugi do niskich pomieszczeń. Obudowy urządzeń najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej, malowanej proszkowo. 

 

 


a) 2014 10 54 1 b) 2014 10 54 2

Rys. 10. Aparaty grzewczo-wentylacyjne: a) aparat pracujący na powietrzu obiegowym z tacką skroplin; b) aparat pracujący na mieszaninie powietrza zewnętrznego z obiegowym

 

 

Dostępne na rynku aparaty grzewczo-wentylacyjne różnią się między sobą mocą i funkcjami. Stąd też nabyć można modele z funkcją grzania lub grzania i chłodzenia. Zasada działania bazuje na wymuszonym przepływie powietrza obiegowego, mieszaniny powietrza świeżego i obiegowego lub tylko na powietrzu świeżym. Tym sposobem zyskuje się możliwość podgrzewania powietrza w szerokim zakresie wydajności cieplnej. Nagrzewnice tego typu charakteryzują się dość dużym zasięgiem, czyli odległością na jaką przenoszone jest ciepłe powietrze wytwarzane w urządzeniu. Największe modele posiadają zasięg ponad 30 m [9]. Po wyposażeniu nagrzewnicy w komorę mieszania, urządzenie w porze letniej jest w stanie pracować jako wentylator z płynną lub stopniową regulacją strumienia powietrza. W przypadku nagrzewnic wodnych regulacja może odbywać się w sposób automatyczny. Do tego celu używany jest najczęściej zawór regulujący na przewodzie, który doprowadza czynnik grzewczy. Obecnie produkowane, nowoczesne aparaty grzewczo-wentylacyjne, cechują się ciekawą stylistyką [10]. Produkowane są jednostki wykonane z tworzywa sztucznego, w niektórych modelach walory estetyczne podkreślają kierownice powietrza, wykonane z anodowanego aluminium. Stąd też mogą być instalowane praktycznie w każdym rodzaju pomieszczeń, dlatego coraz powszechniej stosuje się je w halach hipermarketów.

 

Instalacja aparatu grzewczo-wentylacyjnego powinna umożliwić łatwy demontaż. Istotne jest zatem zastosowanie zaworów odcinających czynnik grzewczy przy nagrzewnicy. Wodne nagrzewnice nadmuchowe o mocy 20÷50 kW ważą od niecałych 10 kilogramów do ponad 30 kilogramów. Waga urządzenia zależy oczywiście od mocy nagrzewnicy. Należy także pamiętać, że w niektórych przypadkach (przy pracy na powietrzu świeżym) może dojść do zamarznięcia czynnika grzewczego. By uniknąć zamarznięcia wymiennika ciepła można zastosować urządzenia zasilane mieszaniną wody i glikolu lub wyposażyć aparat w automatykę przeciwzamrożeniową. W większości nagrzewnic przewiduje się zasilanie czynnikiem grzewczym z prawej strony, dlatego należy pamiętać o wyspecyfikowaniu zasilania lewostronnego przy zamawianiu urządzenia, w przypadku konieczności zmiany strony podłączenia wody grzewczej.

 

Kurtyny powietrzne

 

(...)

 

Podsumowanie

 

Systemy HVAC montowane w obiektach handlowych są złożone ze względu na specyfikę obsługiwanych obiektów, składających się z wielu pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, wymaganiach cieplno-wilgotnościowych oraz obciążeniach cieplnych i chłodniczych. W większości obiektów handlowych projektowane są wszystkie z wyżej wymienionych systemów i konieczna jest ich efektywna współpraca. Do dużych hal sprzedaży stosuje się centrale typu rooftop, do zaplecza biurowego klimakonwektory i centrale dostarczające powietrze pierwotne, a do magazynów aparaty grzewczo-wentylacyjne. Przy drzwiach natomiast montuje się kurtyny powietrzne. Prawidłowa praca wszystkich urządzeń w dużej mierze zależy od przyjętych na etapie projektowania założeń oraz poprawnego wykonania instalacji i montażu urządzeń. Niezbędne jest dokładne obliczenie strat ciepła i obciążeń chłodniczych a także określenie niezbędnej ilości powietrza świeżego w oparciu o zakładaną liczbę użytkowników obiektu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do instalacji dostarczającej powietrze zewnętrzne urządzeń o zmiennym przepływie powietrza, sterowanych w funkcji liczby osób lub stężenia CO2 w pomieszczeniu. W przypadku galerii handlowych konieczne jest zastosowanie elastycznych systemów z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, które można dostosować do indywidualnych potrzeb najemcy danego lokalu.

 

Jak widać temat instalacji HVAC w obiektach handlowych jest złożony i z pewnością będzie jeszcze przywoływany przez autorów kolejnych artykułach.

 

 

prof. dr hab. inż. Sergey ANISIMOV
Instytut Klimatyzacji i Ogrzewnictwa,
Wydział Inżynierii Środowiska,
Politechnika Wrocławska

 

mgr inż. Demis PANDELIDIS
Instytut Klimatyzacji i Ogrzewnictwa,
Wydział Inżynierii Środowiska,
Politechnika Wrocławska

 

LITERATURA:
[1] ADAMSKI B.: Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1). Rynek Instalacyjny. 7/2010.
[2] ADAMSKI B.: Centrale dachowe typu roof-top (cz. 1.). Rynek Instalacyjny. 3/2008.
[3] ADAMSKI B.: Galerie handlowe – wybór efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji. www.klimatyzacja.pl 
[4] ANISIMOV S., PANDELIDIS D.: Oszczędności energetyczne i ekonomiczne wynikające z zastosowania wymiennika wyparnego w klimatyzacji. Cz. 1 i 2. Chłodnictwo & Klimatyzacja. 3 i 4/2014.
[5] Materiały i pomoce projektowe producentów urządzeń dostępne w Internecie (w tym firm LG, Daikin, Geovent. GEA, Juwent, Carrier oraz innych).
[6] ANISIMOV S., PANDELIDIS D.: Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Cz. 1. Chłodnictwo & Klimatyzacja. 7/2013.
[7] ANISIMOV S., PANDELIDIS D.: Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Cz. 2. Chłodnictwo & Klimatyzacja. 11/2013.
[8] Żabicki D., Nagrzewnice z funkcją wentylacji, www.ogrzewnictwo.pl  
[9] Zduniak M., Wodne nagrzewnice nadmuchowe - pytania i odpowiedzi, www.klimatyzacja.pl 
[10] Urasiński P., Czynniki wpływające na pracę kurtyn powietrznych (cz. 1) , www.klimatyzacja.pl 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.