Łańcuch chłodniczy w przetwórstwie mrożonej żywności
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.12.2014

Żywność stanowi grupę surowców roślinnych i zwierzęcych oraz produktów ich przerobu, warunkującą bytowanie człowieka. Około połowy zasobów żywności stanowią produkty nietrwałe, wymagające utrwalenia w poszczególnych etapach łańcucha produkcji, jak również odpowiedniej dystrybucji. Zadaniem każdego producenta żywności jest zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produkowanego wyrobu. Zamrażanie, jako jedna z wielu metod utrwalania żywności, zachowuje jej naturalne właściwości, czyli skład i wartości odżywcze, a ponadto w znaczny sposób nie ogranicza wykorzystania produktów spożywczych do celów kulinarnych i produkcyjnych [18, 19].

Termin bezpieczeństwa żywności wiąże się z występowaniem zagrożeń mikrobiologicznych, toksykologicznych i technologicznych w towarach spożywczych i nie obejmuje żadnego innego aspektu odnoszącego się do stanu zdrowia człowieka, np. niedożywienia. Według normy PN-EN ISO 9000 [27] system zarządzania, w przypadku obrotu żywnością, obejmuje system zarządzania, który polega na działaniach odnoszących się do kierowania organizacją i jej nadzorowania w stosunku do bezpieczeństwa żywności. Związane jest to głównie z higieną żywności i w świetle prawa żywnościowego oznacza środki i warunki niezbędne do kontroli zagrożeń i zapewnienia zdatności do spożycia przez ludzi (rys. 1.) [13, 14].

 

 

2014 10 77 1

Rys. 1. Łańcuch bezpieczeństwa i jakości w procesie transportu mrożonek na rynku żywnościowym [13]

 

 

Ryzyka zagrożeń jakości i zdrowotności żywności można podzielić na fizyczne, chemiczne i biologiczne. Zagrożenia fizyczne obejmują ciała obce (odłamki szkła, ostre kości) i równie niechciane i niepożądane dodatki takie jak owady (gąsienice). Do chemicznych zagrożeń jakości żywności należą zanieczyszczenia, odpady i dodatki. Szczególną uwagę zwraca się na naturalne substancje toksyczne, następnie na pestycydy i pozostałości po lekach. Biologiczne zagrożenia żywności to przede wszystkim infekcje bakteryjne i toksyny bakteryjne, które mogą być minimalizowane przez właściwe użycie chłodnictwa w kombinacji z właściwymi procesami higieny. Aktualne przyczyny zakażenia żywności to zanieczyszczenia, przetrwalniki mikrobiologiczne i wzrost mikroorganizmów. Jednym z ważniejszych czynników powodującym te przyczyny jest niewłaściwe chłodzenie żywności. Wiele mikroorganizmów wolno rozwija się jedynie w temperaturze 5÷8°C, która jest rekomendowanym zakresem dla lodówek domowych. W temperaturze zamrażania żywności -10°C lub poniżej, nie jest możliwy rozwój i wzrost mikroorganizmów, ale zamrażanie nie zabija mikroorganizmów i kontynuują one swoje namnażanie po rozmrożeniu [2, 5÷8, 20].

 

Ponieważ wystąpienie zagrożeń bezpieczeństwa żywności może mieć miejsce na każdym etapie łańcucha żywnościowego, niezbędne jest odpowiednie nadzorowanie całego obszaru tego łańcucha, począwszy od produkcji podstawowej (DzU UE L 139 z 30.04.2004 r., s. 1). Norma ISO 22000 [27] definiuje łańcuch żywnościowy jako sekwencję etapów i procesów mających miejsce w produkcji, przetwórstwie, dystrybucji, magazynowaniu i postępowaniu z żywnością oraz jej składnikami, począwszy od produkcji pierwotnej aż do momentu konsumpcji. Elementy łańcucha żywnościowego tworzą szereg począwszy od: producentów płodów rolnych, producentów pasz, producentów pierwotnych, przetwórców żywności, hurtowników, sprzedawców detalicznych, firm świadczących usługi żywieniowe i prowadzących catering, łącznie z producentami pestycydów i nawozów, producentami leków weterynaryjnych, producentami składników i substancji dodatkowych, operatorami transportu i magazynowania, producentami maszyn i urządzeń, producentami środków czyszczących i dezynfekujących, producentami materiałów opakowaniowych i dostawcami usług [12, 14]. ISO 22000:2005 skierowana jest do wszystkich organizacji, które w ramach swoich działalności zajmują się produkcją, przetwarzaniem, magazynowaniem, transportowaniem i obrotem żywności [27].

 

Łańcuch chłodniczy – definicja

 

Wykorzystanie chłodnictwa jest ważnym narzędziem do przezwyciężenia i pokonania istotnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z zasadami HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli), chłodzone lub głęboko mrożone produkty żywnościowe muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, od momentu produkcji, aż po ich konsumpcję. Procedura ta nazywana jest łańcuchem chłodniczym [14].

 

Łańcuch chłodniczy to procedura zachowania niezmienności warunków, w jakich muszą się znajdować chłodzone lub głęboko mrożone produkty żywnościowe. Łańcuch chłodniczy ma początek w momencie pozyskiwania surowca (połowy morskie, plantacje, ubój), przez produkcję, przechowywanie, transport chłodniczy, aż do momentu rozmrożenia gotowego produktu przed konsumpcją [14]. Oznacza to, że od momentu produkcji, poprzez transport i dystrybucję do momentu spożycia przez konsumenta, produkt mrożony powinien być składowany w odpowiedniej temperaturze (rys. 2.). Narażenie produktu na wyjście z zakresu zalecanej temperatury w którymkolwiek z ogniw łańcucha chłodniczego, może skutkować obniżeniem jakości produktu [18, 24]. Warunkiem efektywności łańcuchów chłodniczych jest ciągłość, a przerwanie ich w dowolnym etapie jest równoznaczne z obniżeniem jakości lub zepsuciem produktu. Można stwierdzić, że każde ogniwo łańcucha chłodniczego warunkuje zapewnienie jakości towarów żywnościowych i bezpieczeństwo zdrowotne, a poszczególne ogniwa tego łańcucha powinny funkcjonować systemowo.

 

2014 10 78 1

Rys. 2. Łańcuch chłodniczy żywności [3, 14]

 

(...)

 

Zarządzanie łańcuchem chłodniczym

 

Fragmentaryzacji rynku żywnościowego towarzyszy przebudowa tradycyjnych kanałów dystrybucji żywności w nowoczesne łańcuchy i sieci dostaw. Przez łańcuch i sieć dostaw żywności (Food Supply Chain & Network – FSCN) rozumie się bezpośrednią sieć uczestników, którzy współpracują ze sobą przy dostawach produktów do konsumentów. Wyróżnia się dwa rodzaje sieci dostaw żywności:

  • ƒFSCN dla świeżych produktów rolnych obejmująca: hodowców, aukcje, hurtowników (centra dystrybucyjne), eksport i import, detalistów, specjalistyczne sklepy, ich dostawy i świadczone usługi. Podstawowe procesy dotyczą: zakupu, kondycjonowania, pakowania, transportu i handlu tymi produktami;
  • ƒFSCN dla przetworzonych produktów żywnościowych (paczkowane przetwory mięsne, zakąski, desery, żywność mrożona).W tych łańcuchach produkty rolne są wykorzystywane jako surowce do produkcji wyrobów konsumpcyjnych o wysokim poziomie przetworzenia. Konserwowanie i kondycjonowanie przedłuża okres trwałości (shelf life) produktów rolnych i żywności [22].

 

Zastosowanie technologii informacyjnych do zarządzania FSCN koncentruje się na:

  • zwiększeniu efektywności kosztowej, osiąganiu zysku i wykorzystaniu posiadanych zasobów;
  • ƒƒbezpieczeństwie i jakości żywności;
  • ƒƒstałej poprawie procesów FSCN;
  • ƒƒzwiększeniu międzynarodowej współpracy, dzięki możliwości wyboru partnera;
  • ƒƒwykorzystaniu nowych sposobów gromadzenia i przetwarzania informacji;
  • ƒƒkonsolidacji produktów i przepływów informacyjnych wewnątrz organizacji oraz między uczestnikami FSCN [22].

 

 

2014 10 80 1

Rys. 4. Chłodnia samochodowa [24]

 

(...)

 

Podsumowanie

 

Ciągłość bezpieczeństwa żywności jest istotną sprawą a właściwe użycie chłodnictwa jest ważnym narzędziem w przezwyciężaniu, omijaniu i unikaniu istotnych zagrożeń bezpieczeństwa żywności [6]. Warunkiem efektywnego funkcjonowania łańcucha dystrybucyjnego produktów chłodzonych i mrożonych jest połączenie ogniw produkcji, dystrybucji z transportem i magazynowaniem w jeden zintegrowany łańcuch jakości i bezpieczeństwa. Zachowanie odpowiedniej temperatury i higieny zarówno podczas transportu, jak i procesów załadunku oraz rozładunku, a także optymalizacja czasu tych procesów to podstawy odpowiedniej logistyki produktów wymagających chłodzenia [4, 19]. Rozwój logistyki i nowoczesnego transportu chłodniczego środków spożywczych spowodował, że zaopatrzenie bardzo odległych rynków w łatwo psującą się żywność przestało być problemem technicznym [14].

 

 

dr inż. Beata GRABOWSKA
 absolwentka Politechniki Wrocławskiej

 

 

LITERATURA:


[1] ĆWIERTNIEWSKI K., POLAK E.: Przepisy prawne dla żywności mrożonej i schłodzonej. Chłodnictwo. 2005. 1-2. ss.8-12.
[2] ĆWIERTNIEWSKI K., POLAK E.: Żywność mrożona - wybrane zagadnienia. Chłodnictwo. 2005. 8. ss.36-39.
[3] GRUDA Z., POSTOLSKI J.: Zamrażanie żywności. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne. Warszawa. 1999.
[4] GÓRSKA-WARSEWICZ H.: Rynek żywności mrożonej. Przemysł Spożywczy. 2006. 9. ss.17-19.
[5] GRZESIŃSKA W.: Chłodna ekspozycja. Przegląd Gastronomiczny. 2014. 6.
[6] HEAP R. D.: Problemy funkcjonowania łańcucha chłodniczego teraz i w przyszłości. Chłodnictwo. 2006. 11. ss.46-53.
[7] HEAP R.: Chłodnictwo a bezpieczeństwo żywności. Chłodnictwo. 2008. 1-2. ss.80-83.
[8] HEAP R.: Chłodnictwo a bezpieczeństwo żywności. Chłodnictwo. 2008. 3. ss.60-63.
[9] JARCZYK A.: Transport chłodniczy – osiągnięcia i wyzwania. Przemysł Spożywczy. 2006. 9. ss.28-29.
[10] KLOSIEWICZ-GÓRECKA U.: Znaczenie centrów dystrybucyjnych i logistycznych na rynku artykułów żywnościowych. Przemysł Spożywczy. 2004. 8. ss.92-97.
[11] KLUZA F.: Wskaźniki Temperatury i Indykatory Czas-Temperatura. Chłodnictwo. 2005. 5. ss.32-36.
[12] KNAFLEWSKA J., POŚPIECH E.. Quality assurance systems in food industry and health security of food. Acta Sci. Pol. Technol. Aliment. 2007. 6(2). ss.75-85.
[13] KRAJEWSKI K.: Transport i logistyka żywności mrożonej. Przemysł Spożywczy. 2005. 9. ss.6-10.
[14] KRYŻA K., Szczepanik G., Błaszkiewicz P.: Technologiczny aspekt zarządzania jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym. Problemy Jakości. 2011. 5. ss.37-42.
[15] KRZYWIŃSKI A., SCHALK H.: Zarządzanie procesami przedsiębiorstwa za pomocą zintegrowanego oprogramowania. Zgodnie z łańcuchem logistycznym. Przemysł Spożywczy. 2006. 6. ss.22-23.
[16] KUBIAK M. S., BOROWY T.: Opakowania inteligentne w zasięgu ręki. Opakowanie. 2013. 10. ss.51-54. 
[17] MIGDAŁ W.: Wewnętrzny transport w zakładach mięsnych. Gospodarka Mięsna. 2010. 2. ss.6-9.
[18] PIEKARSKA J.: Transport żywności – kluczowe ogniwo łańcucha chłodniczego. Gospodarka Mięsna. 2012. 5. ss.18-22.
[19] PIEKARSKA J, KONDRATOWICZ J.: Wykorzystanie technologii chłodniczej w transporcie żywności. Chłodnictwo. 2011. 4. ss.44-47.
[20] PIOTROWSKA M., NOWAK A.: Drobnoustroje w produktach spożywczych mrożonych i przechowywanych w warunkach chłodniczych. Chłodnictwo. 2005. 12. ss.50-52.
[21] SCHNOTALE J., STEINDEL M.: Kierunki rozwoju badań i certyfikacji samochodów chłodni do przewozu szybkopsującej się żywności w świetle ustaleń 60 sesji Grupy Roboczej
Komisji Transportu Lądowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chłodnictwo. 2005. 3. ss.34-37.
[22] SZYMANOWSKI W.: Technologie informacyjne w zarządzaniu łańcuchami i sieciami dostaw na rynku żywności. Przemysł Spożywczy. 2006. 7. ss.16-19. 
[23] Umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP), sporządzona w Genewie dnia 1 września 1970 r. (DzU z 1984 r. Nr 49, poz. 254), Zrzeszenie Międzynarodowych 15.10.2007 r. Przewoźników Drogowych w Polsce, 15.10.2007 r.
[24] http://chlodnie.eu
[25] http://www.utzgroup.pl
[26] http://www.container.phoenixpower.eu 
[27] http://www.haccp-polska.pl
[28] PN-A-07005:2006 Produkty żywnościowe – Warunki klimatyczne i okresy przechowywania w chłodniach.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.