Certyfikacja F-gazowa – dyskusja na forum Sejmu RP
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.02.2015

13 stycznia rząd przyjął projekt ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Wydarzenie to dało asumpt do podniesienia temperatury dyskusji o certyfi kacji F-gazowej w Polsce.

Lepsza niedoskonała niż żadna?

 

Podczas 84. posiedzenia Sejmu, poseł Adam Abramowicz (PIS) zauważył, że teraz ustawą zająć się musi Sejm – jak podkreślił poseł Abramowicz, ustawę polską, opartą o rozporządzenie 842/2009, które Unia już zastąpiła rozporządzeniem 517/2014 (obowiązującym od 1 stycznia 2015 roku).Jego zdaniem, dezaktualizacja wielu zapisów i konieczność rychłej nowelizacji ustawy sprawi, że sejm może mieć wiele wątpliwości wobec tego aktu prawnego. Już w procesie konsultacji społecznych zwracały na to uwagę organizacje branżowe. Uwagi sugerujące ponowną redakcję ustawy nie zostały jednak uwzględnione, co – wedle posła – może się odbić na przedłużeniu procesu legislacyjnego na tym etapie.

Na marginesie treści debaty, warto wspomnieć o oszacowaniach ilościowych, które podał poseł Wojciech Jasiński (PiS). Według posła, w Polsce pracuje 8 mln stacjonarnych urządzeń chłodniczych, zaś osób, które są prawnie obowiązane do uzyskania certyfi katów jest 16 tys. (dane Krajowej Izby Gospodarczej). Jest to spora grupa zainteresowanych. Czy możliwość uzyskania przez nich certyfi katu F-gazowego znów się odsunie w bliżej nieokreśloną przyszłość? Podczas wspomnianej debaty sejmowej, obawa ta została podniesiona przez kilku posłów. Jednak Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej Marcin Korolec zdecydowanie odrzucił możliwość pisania ustawy na nowo, wedłu Rozporządzenia 517/2014. Podkreślił, że właśnie to spowodowałoby odłożenie polskiej certyfi kacji o kolejne miesiące. Ustawa w obecnym kształcie musi być procedowana i będzie podstawą do dalszych prac nowelizacyjnych.

 

 

2014 0102 14 1

Nawet doświadczeni technicy mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy. Warszawa, 6 grudnia 2014 roku, egzamin na certyfikat F-gazowy

 

 

Jeszcze raz o uznawaniu certyfikatów

 

 

Posłowie pytali też, dlaczego Ministerstwo Środowiska upoważniło Fundację PROZON do prowadzenia szkoleń i organizowania możliwości zdobycia czeskich i słowackich certyfi katów F-gazowych. Minister Korolec wyjaśnił, że wspomniał niegdyś (podczas posiedzenia jednej z komisji sejmowych) o możliwości certyfi kacji wg. ustaw czeskich i słowackich, jako o pewnej alternatywiedla zainteresowanych techników. Minister podkreślił, iż Fundacja nie uzyskała umocowania rządowego do prowadzenia szkoleń – nie będzie miał go żaden podmiot, gdyż szkolenia zgodnie z ustawą będą prowadzone na zasadach komercyjnych. Ministerstwo na pewno nie „zaleca” udziału w szkoleniach, czy też nie „wysyła” polskich przedsiębiorców na egzaminy do Czech. Minister Korolec zaznaczył natomiast, że uzyskiwanie certyfi katów w dowolnym kraju unijnym jest zgodne z prawem i że dokumenty te będą również uznawane w Polsce. Praktyki certyfikacji wg. ustaw innych krajów, stosowane były w wielu krajach europejskich np. w Czechach i we Włoszech. Unijną podstawę prawną stanowią rozporządzenia wykonawcze, tj. 303/208, 304/208, 305/208, 306/208 i 307/208, ustanawiające minimalne wymagania i warunki dotyczące wzajemnego uznawania certyfi kacji personelu oraz zaświadczeń w odniesieniu do prowadzonych czynności w zakresie F-gazów. – Uznawanie kwalifi kacji i swoboda usług dotyczy wszystkich podmiotów w całej Unii. Uznawanie w Polsce egzaminów czy certyfi kacji wydawanych przez zagraniczne organy nie będzie sprzeczne z prawem europejskim. Sprzeczny z prawem europejskim byłby brak możliwości uznawania tych uprawnień w Polsce – zaznaczył podczas swego wystąpienia minister Korolec.

 

 

2014 0102 15 1

Podczas szkolenia F-gazowego w Fundacji PROZON można poznać także narzędzia elektroniczne, ułatwiające codzienną pracę. Kraków, 14 stycznia 2015 roku

 

 

Korzyści z certyfikacji „tu i teraz”

 

 

Każda firma, której pracownicy potrzebują certyfi kat F-gazowy, dostaje dodatkową możliwość uzyskania wymaganego w Unii Europejskiej dokumentu już teraz. – Sądziliśmy, że nasza inicjatywa będzie interesująca przede wszystkim dla firm, które współpracują z partnerami zagranicznymi – mówi prezes Fundacji PROZON, Krzysztof Grzegorczyk. – Tak rzeczywiście było na początku, ale w tej chwili widzimy odzew także wśród fi rm pracujących w kraju. Uczestnicy szkoleń podkreślają, że z ich punktu widzenia po prostu rozpoczął się proces certyfikacji F-gazowej i nie warto zwlekać z uzyskiwaniem certyfikatów personalnych. Biorąc pod uwagę liczbę osób, które muszą zdobyć certyfi katy po wprowadzeniu polskiej ustawy – zapewne mają rację. Szkolenia oraz egzaminy i certyfi kacja (ta ostatnia według prawa słowackiego i czeskiego), prowadzone są w Polsce w Warszawie i Krakowie. Do tej pory, certyfikaty F-gazowe dla personelu otrzymało już ponad 100 osób.

 

Artykuł z miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 01-02/2015

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.