Intermarche w Świnoujściu
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.02.2015

W obiekcie zaprojektowano i wykonano instalację wentylacji, klimatyzacji i instalację c.o., wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają na racjonalne gospodarowanie energią.

Grupa „Muszkieterów” powstała 40 lat temu z inicjatywy kilku odważnych przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy jest to ponad 4 tysiące punktów sprzedaży. Intermarche w Świnoujściu jest 279 sklepem w Polsce. Z zewnątrz wygląda tak samo jak inne sklepy, ale znacznie odbiega standardem wyposażenia w instalacje wewnętrzne.

Na potrzeby budynku zaprojektowano następujące instalacje wewnętrzne, związane z ochroną środowiska:

  • instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • instalacja chłodnicza na potrzeby lad chłodniczych i chłodni (mrożenie),
  • instalacja klimatyzacji VRF z odzyskiem ciepła,
  • instalacja ogrzewcza,
  • instalacja oświetleniowa w technologii LED,
  • instalacja wody zimnej (w.z.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

 

 

2015 0102 32 1

Rys. 1. Intermarsche w Świnoujściu

 

 

Rosnące koszty energii, względy ochrony środowiska, a także przepisy prawa zachęcają inwestorów, projektantów i użytkowników obiektów wyposażonych w układy chłodnicze i klimatyzacyjne do szukania sposobów zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ich ogrzewania lub chłodzenia. Istotną rolę, obok dobrej izolacji termicznej obiektów, odgrywa w tym względzie odzysk ciepła. Idea odzysku ciepła z instalacji chłodniczej lub klimatyzacyjnej polega na użytecznym wykorzystaniu ciepła odpadowego, które zostałoby bezpowrotnie stracone w przypadku układu tradycyjnego, bez odzysku.

 

Zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania fi rmy LGE, VBW, West Frost i połączono w specjalistycznym systemie automatyki chłodniczej firmy Eckelmann.

 

W celu zapewnienia optymalnego zużycia energii chłodniczej w budynku zastosowano inteligentne sterowanie każdego urządzenia chłodniczego. Wszystkie odbiorniki chłodu zostały wyposażone w precyzyjne regulatory temperatury i stały monitoring parametrów bezpośrednio przy produktach przechowywanych. Dzięki temu zabiegowi nie ma potrzeby chłodzenia „na zapas”. Każdy produkt przechowywany jest w temperaturze precyzyjnie sterowanej i rejestrowanej.

 

ECKELMANN to innowacyjny sposób bezprzewodowego pomiaru temperatury. Radiowe czujniki pozwalają mierzyć rzeczywistą temperaturę tuż przy produkcie, co nie tylko pozwala zrezygnować ze zbędnych marginesów bezpieczeństwa urządzeń chłodniczych, ale również znacznie podnosi jakość przechowywania towarów. Przy przekroczeniu wartości zadanych wysyłane są smsy alarmowe. 

 

Zastosowanie centralnego układu automatyki, zapewnia współpracę wszystkich instalacji i przekazywanie energii między nimi, podczas gdy w tradycyjnych układach energia na potrzeby każdego układu pochodziłaby z zewnątrz, a jej nadmiar wyrzucany byłyby na zewnątrz.

 

Kompleksowo celem takiego działania jest obniżenie zużycia energii w supermarkecie i stały monitoring wszystkich komponentów instalacji oraz temperatury urządzeń chłodniczych. 

 

Jako uzupełnienie dla instalacji wentylacji i klimatyzacji wykonano dodatkową instalacje odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. Ciepło odzyskane z chłodnictwa służy do ogrzewania cieplej wody użytkowej lub wspomaga centralne ogrzewanie, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści fi nansowe. Ponadto takie rozwiązanie jest proekologiczne, mniej energii do ogrzewania = mniejsza emisja gazów cieplarnianych. 

 

Na rysunkach 2. i 3. przedstawiono odpowiednio schematy układów tradycyjnych i z odzyskiem ciepła.

 

 

2015 0102 33 1

Rys. 2. Schemat obiegu ciepła w układzie tradycyjnym

 

 

2015 0102 33 2

Rys. 3. Schemat obiegu ciepła w układzie z odzyskiem

 

 

Rola oświetlenia w supermarketach – oświetlenie LED

(...)

 

 

Instalacja wentylacji mechanicznej

 

 

Instalacja wentylacji mechanicznej została wykonana w oparciu o sześć central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych. Dla pomieszczeń biurowych i magazynów zaprojektowano dwie osobne centrale wentylacyjne, natomiast dla pomieszczeń zaplecza dobrano trzy centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne połączone z układem VRF LGE. Wywiew z pomieszczeń sanitarnych, zmywalni, pomieszczeń na środki czystości realizowany jest za pomocą wentylatorów dachowych. 

 

Instalacja wentylacji wykorzystuje układ odzysku ciepła oparty o wymienniki krzyżowe pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w szczytowym okresie ze 150 do 50 kW.

 

Centrala wentylacyjna hali sprzedaży wyposażona jest w wymiennik krzyżowy, wymiennik układu chłodniczego (chłodnica/nagrzewnica), nagrzewnicę wodną oraz w komorę mieszania z recyrkulacją. Jakość powietrza kontrolują czujniki i układ automatyki, odpowiednio modyfi - kując ilość powietrza świeżego. Szacowana oszczędność tego rozwiązania wynosi 66%.

 

 

2015 0102 34 1

Rys. 4. Centrala wentylacyjna dla sali sprzedaży

 

 

System VRF

 

 

W zakresie klimatyzacji zostało zastosowane najnowocześniejsze rozwiązanie firmy LGE – układ MULTI V z międzystrefowym odzyskiem energii. Wykonany system zapewnia kompleksowy układ klimatyzacji dla całego budynku. Przyjęte rozwiązanie oparte na bezpośrednim odparowaniu czynnika chłodniczego umożliwiły dowolne modelowanie układów klimatyzacji.

 

W tradycyjnych układach klimatyzacji stosunek mocy elektrycznej zużywanej do transportu ciepła wynosi między 2 a 4. W okresie letnim większość urządzeń w budynku zużywa energię, transportując ciepło z budynku do powietrza zewnętrznego, w okresie zimowym, w trybie pracy pompy ciepła kierunek transportu ciepła jest odwrotny. W okresach przejściowych część pomieszczeń wymaga ogrzewania, podczas gdy inne wymagają chłodzenia.

 

W tradycyjnych rozwiązaniach występuje wiele ograniczeń z tym związanych. Np. by jednocześnie ogrzewać i chłodzić różne pomieszczenia należy przewidzieć takie zdarzenia na etapie projektowym i odpowiednio przydzielić te strefy do oddzielnych urządzeń. Optymalnie z punktu widzenia niezależności byłoby zaprojektować osobny układ dla każdego pomieszczenia. Sprawność takich pojedynczych układów jest jednak niższa, gdyż każdy ma swoją sprężarkę, która pracuje skokowo lub w ograniczonym przedziale z regulacją wydajności.

 

W przedmiotowym budynku zastosowano układ umożliwiający pracę symultaniczną grzania i chłodzenia. Każda jednostka wewnętrzna jest podłączona do rozdzielacza, który zapewnia jej dopływ zarówno czynnika o wysokich jak i niskich parametrach. W zależności od potrzeb pomieszczenia jest ono chłodzone lub grzane.

 

Co więcej w układach tradycyjnych energia jest tracona podczas transportu ciepła dwukrotnie. Chłodząc pomieszczenie A, nie możemy oddać ciepła do pomieszczenia B wymagającego ogrzewania. Tradycyjne urządzenie z pomieszczeniu A przetransportuje ciepło do jednostki zewnętrznej i wyrzuci je bezpowrotnie do atmosfery. W tym czasie w pomieszczeniu B drugie urządzenie zużyje kolejną porcję energii, by pobrać ciepło ze swojej jednostki zewnętrznej i przetransportować do pomieszczenia. 

 

W układzie LGE energia zostanie zużyta tylko raz, a ciepło z pomieszczenia A zostanie przekazane do pomieszczenia B. Dzięki takiemu układowi, w okresach przejściowych, po porównaniu współczynników wydajności układów tradycyjnych i MULTIV LGE okazuje się, że sumaryczna wydajność jest ponad 3 krotnie większa. Wszystko to dzięki:

  • inteligentnemu przekazywaniu ciepła między pomieszczeniami,
  • dużemu zapasowi powierzchni wymiany ciepła (w procesie wymiany ciepła uczestniczą wszystkie jednostki wewnętrzne i zewnętrzne jednocześnie, zamiast każdej z osobna dla każdego pomieszczenia jak w układach tradycyjnych),
  • współczynniki COP i EER (stosunek mocy zużytej do mocy przetransportowanego ciepła w trybie grzania i w trybie chłodzenia) sumują się, osiągając wyższe wartości,
  • dodatkowo układ pozwala na rozbudowę o dodatkowe moduły przekazujące ciepło z klimatyzacji do np. układu c.w.u. lub instalacji grzewczej. W klimacie strefy I, gdzie temperatura obliczeniowa dla zimy wynosi -16°C, układ VRF MULTI V LGE jest w stanie zastąpić tradycyjne źródło ciepła, zaspokajając wszystkie potrzeby budynku w zakresie klimatyzacji, przygotowania c.w.u. i ogrzewania. 

 

Zamontowano system klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego typu VRF serii Multi V III Heat Pump opartej na agregatach serii ARUB 520 LT3 fi rmy LGE. 

 

 

Instalacja odzysku ciepła w obiekcie Intermarche w Świnoujściu
– wykorzystanie urządzeń chłodniczych do grzania wody


Obniżenie kosztów eksploatacji czy procesu produkcji to problem każdego przedsiębiorstwa. Każdego dnia pracy urządzenia chłodnicze „wyrzucają” do otoczenia ogromne ilości energii, która pozwoliłaby niejednokrotnie w pełni pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Idealnym sposobem na znalezienie oszczędności jest zastosowanie instalacji odzysku ciepła odpadowego firmy DK. Pozwala ona w sposób opłacalny zagospodarować ciepło przegrzania par czynnika i ciepło skraplania z instalacji chłodniczych, wykorzystując je do podgrzewania zimnej wody. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania otrzymujemy ciepłą wodę bez dodatkowych kosztów – koszt zwrotu inwestycji jest bardzo krótki.
Należy pamiętać, że urządzenia chłodnicze i mroźnicze są jednymi z najpoważniejszych konsumentów energii w procesie obrotu świeżymi artykułami spożywczymi. Z tego też powodu wskazane jest optymalne wykorzystanie spożytkowanej przez nie energii. Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o wykorzystaniu ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej jest etap prac projektowych. Na tym etapie mamy możliwość podjęcia decyzji, do czego zostanie ono wykorzystane (czy do wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) czy do przygotowania wody przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń, posadzek w mroźniach) oraz wyboru najlepszych rozwiązań.
Firma West Frost Sp. z o.o. od wielu lat zajmuje się z powodzeniem montażem systemów odzysku ciepła firmy DK. Jednym z obiektów, w którym został zamontowany system służący do odzysku ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej dla celów c.w.u. i c.o. jest właśnie Supermarket Intermarche w Świnoujściu.
W tym obiekcie ciepło nie jest wyrzucane na zewnątrz lecz transportowane do zbiornika buforowego, gdzie jest magazynowane i oddawane bezpośrednio do instalacji c.w.u. Jedynie nadwyżka mocy w okresie letnim jest wyrzucana na zewnątrz. W okresie zimowym ciepło w ilości adekwatnej do istniejącego zapotrzebowania jest odzyskiwane z układu chłodniczego do układu ogrzewania, wentylacji i c.w.u. W skład zamontowanego zestawu do odzysku ciepła wchodzi m.in. zbiornik buforowy DK o pojemności 2000 l, dwa zewnętrzne wymienniki płaszczowo-rurowe DK oraz armatura zabezpieczająco-sterująca. Urządzenia do odzysku ciepła DK spełniają wszystkie wymagania stawiane tego typu urządzeniom przez obowiązujące obecnie przepisy. Szacowana oszczędność tego rozwiązania to do 100% kosztów przygotowania c.w.u. i do 50% pozostałych kosztów ogrzewania przy zastosowaniu odzysku ciepła wentylacyjnego.
Przykład:
Celem przedstawienia efektów ekonomicznych, przedstawiono poniżej bilans dla
instalacji zamontowanej w supermarkecie średniej wielkości:
Zespół sprężarkowy o mocy 48 kW / -10°C, wymiennik wewnętrzny
 maksymalna ilość wody podgrzanej od temp. + 10°C do + 50°C: 1130 l/h;
 ilość wody przy pracy urządzeń 10 h/dzień:11,3 m3/24h;
 możliwe oszczędności w odniesieniu do oleju opałowego:17 367 dm3 oleju/rok;
 możliwe oszczędności w odniesieniu do gazu 17 714 m3 gazu/rok.

 

 

2015 0102 35 1

 


Firma West Frost świadczy również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń produkcji firmy DK. Pracownicy spółki West Frost pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania odzysku ciepła, zaprojektują instalację, wykonają montaż i rozruch instalacji. Wszelkich informacji udzielają pracownicy Działu Projektowego firmy West Frost Sp. z o.o.


Opracowanie na podstawie materiałów firmy DK

 

mgr inż. Dominik RATAJCZYK
Specjalista ds. techniczno-projektowych, West Frost Sp. z o.o.

 

 

Jednostki zewnętrzne

(...)

 

Charakterystyczne cechy układu:

(...)

 

Centralne sterowanie

 

 

Sterowanie jednostek wewnętrznych realizowane jest bezprzewodowymi lub przewodowymi pilotami osobno dla każdej jednostki wewnętrznej. Sterowanie jednostek kanałowych dla klimatyzacji „Sali Prezydium” przez sterowniki przewodowe. W tej opcji możliwe jest również grupowanie urządzeń do jednego sterownika. Pracą systemu klimatyzacji zarządzać będzie jednostka centralna, optymalizująca warunki pracy urządzeń w systemie. Zarządca budynku może dowolnie kreować zakres możliwych do nastawy parametrów przez poszczególnych użytkowników, osobno dla każdego urządzenia, również w zależności od pory dnia. Ograniczenie jest przypisane do wszystkich lub do wybranej grupy jednostek wewnętrznych i zapewnia optymalne wykorzystanie jednostek wewnętrznych oraz ogranicza zużycie energii elektrycznej.

 

 

2015 0102 36 1

Rys. 7. Jednostki zewnętrzne zlokalizowane na dachu

 

 

Rolę sterownika nadrzędnego pełni ACP, specjalizowany komputer do zastosowań przemysłowych. Układ przystosowany jest do współpracy z komputerem PC i z oprogramowaniem AC Manager do łatwego zarządzania sterownikiem ACP. Układy VRF LGE wykorzystują protokół komunikacyjny LGAP (odmiana protokołu komunikacyjnego RS485) i umożliwiają komunikację z innymi systemami zarządzania budynkiem BMS np. w systemie LONWORKS lub BACNET dzięki dostępnym bramkom sieciowym LGE. Sterownik centralny umożliwia nastawy wszystkich jednostek wewnętrznych z poziomu oprogramowania komputerowego. Po włączeniu komputera PC do sieci LAN budynku i Internetu możliwe jest zdalne powiadamianie o stanach alarmowych adresata w dowolnym miejscu (MAIL). Po skonfi gurowaniu urządzenia możliwe jest zdalne zalogowanie się do systemu i zarządzanie instalacją klimatyzacji oraz zdalny monitoring parametrów z dowolnego punktu w sieci INTERNET.

 

 

Podsumowanie

 

 

Zastosowanie odzysku ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i instalacji chłodniczej, zastosowanie oświetlenia LED oraz automatyki Eckelmann pozwoliło zmniejszyć zapotrzebowanie na moc łączną z początkowych 550 kW do 245 kW. Przełoży się to wprost na koszty użytkowania obiektu i krótki czas zwrotu nakładów poniesionych na inwestycje, w porównaniu do zastosowania układów tradycyjnych. 

 

Spółka Etis zaprojektowała i wykonała instalację chłodzenia powietrza w oparciu o system VRF LGE między innymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie, w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, w budynkach biurowych Nadleśnictwa w Siedlcach, Łochowie, Łukowie, w oddziałach ZUS w Warszawie i Rybniku oraz w wielu innych obiektach.

 

 

mgr. inż. Anna KACZOROWSKA

 


Artykuł z miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 01-02/2015

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.