HVAC Net Controller – zdalne sterowanie i monitoring pomp ciepła na przykładzie urządzeń Daikin Altherma LT/CA
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.07.2015

Internet stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dostarcza nie tylko wszelkiego rodzaju treści, ale stał się też narzędziem komunikacji. I to nie tylko komunikacji miedzy ludzkiej, ale i komunikacji z szeregiem urządzeń, które nas otaczają –w tym, komunikacji z urządzeniami HVAC.

Zdalna komunikacja z urządzeniem HVAC, winna zapewnić możliwość sterowania nim, a także pozwolić na monitoring parametrów jego pracy oraz systemu który obsługuje, by na tej podstawie można było podjąć decyzje, co urządzenie ma dla nas „robić”. 

 

Ponieważ poruszamy się w sieci internetowej, więc musimy rozwiązać dwie kwestie:

  • pierwsza to sprawa sprzętowa zapewniająca odpowiedni protokół komunikacyjny,
  • druga – programowa, czyli opracowanie interfejsu i możliwości sterowania dla konkretnego urządzenia.

 

W artykule tym pokażę rozwiązanie powyższych kwestii na przykładzie sterowania pompą ciepła powietrze-woda firmy Daikin Altherma, serii CA. 

 

Aby zdalnie sterować pompą ciepła, musimy porozumieć się z jej sterownikiem. Niestety protokół komunikacyjny sterownik- pompa ciepła, u większości producentów jest zamknięty. Powodem jest tutaj oczywiście chęć sprzedaży własnych rozwiązań oraz fakt, że protokół ten zawiera w pewnym sensie algorytmy pracy, a te z kolei stanowią tajemnicę techniczną. Producenci podają więc najczęściej na tacy gotowe rozwiązanie takiej zdalnej komunikacji, ale nie zawsze odpowiada ono klientom pod względem możliwości i ceny.

 

Jednym z tych rozwiązań jest komunikacja poprzez dedykowany zewnętrzny serwer producenta. Użytkownik montuje wtedy w urządzeniu konkretny moduł z wejściem do domowej sieci internetowej. Pompa ciepła, komunikuje się bezpośrednio z serwerem producenta, który odbiera od niej informacje, a następnie udostępnia je użytkownikowi poprzez przeglądarkę lub aplikację mobilną. Podstawowe informacje uzyskiwane w ten sposób są zazwyczaj bezpłatne lub płaci się tylko jakąś opłatę startową. tzw. miejsce na serwerze. Nie jest to także komunikacja on-line w czasie rzeczywistym. Czas tzw. próbkowania, tj. wysyłania zapytań serwer/urządzenie jest różny. Od kilku minut do godziny. Za bardziej dokładne informacje, np. podgląd temperatury czujników, historię błędów, powiadamianie o awarii czy zdarzeniu email’em, itp. trzeba zapłacić w formie abonamentu miesięcznego lub rocznego.

 

Rozwiązanie takie ma tą podstawową zaletę, że jest proste i sprzedawane w pudełku. Minusem natomiast jest zależność od serwerów producenta, ograniczona ilość informacji, brak jakiejkolwiek integracji z lokalnym systemem automatyki budynku, a często i cena (zazwyczaj tego typu moduły są dość drogie).

 

Firma Daikin, producent urządzeń HVAC, zapewniła swoim klientom o wiele bardziej elastyczne rozwiązanie i dla większości swoich urządzeń, w tym pomp ciepła powietrze-woda LT, HT, czy urządzeń SkyAir, udostępniła karty komunikacji RTD oparte na protokole ModBus (rys. 1.). Pozwalają one na bezpośrednie sterowanie urządzeniem oraz monitoring parametrów pracy, a po stronie instalatora systemu HVAC, czy też automatyki, pozostaje kwestia współpracy z samą kartą. Może to być centrala automatyki inteligentnej budynku (o ile taka w budynku jest planowana) lub sterownik PLC.

 

 

2015 07 63 1

Rys. 1. Karta komunikacji RTD dla urządzeń Daikin

 

 

Jednak dla potrzeb samego zdalnego sterowania pompą ciepła, sterownik PLC jest zbyt zaawansowanym rozwiązaniem, a przez to i drogim. Prostszym i tańszym rozwiązaniem jest moduł HVAC Net Controller (rys. 2.) opracowany przez firmę Karbon sp. z o.o. 

 

 

2015 07 63 2

Rys. 2. Moduł komunikacji HVAC Net Controller

 

 

Moduł ten oparty jest na mikrokontrolerze z szybkim 32 bitowym procesorem, z wbudowanym webserwerem oraz serwerem ftp. Dodatkowo wyposażony jest w pamięć flash, na której znajdują się pliki konfi guracyjne złącza sieciowego oraz szablony wizualizacji parametrów pracy poszczególnych urządzeń. 

 

HVAC Net Controller posiada port magistrali ModBus, który łączymy z analogicznym portem kart RTD oraz wyjście siecio- we LAN, które łączymy z domowym routerem sieci użytkownika. Dodatkowo wejście LAN wykorzystujemy do zasilania modułu, tzw. poe.

 

Konfiguracja modułu polega na wpisaniu parametrów sieci lokalnej. By możliwa była komunikacja z zewnątrz, łącze sieciowe użytkownika powinno posiadać stały adres IP, co zresztą umożliwia każdy dostawca internetu. 

 

Następnie mamy dwie możliwości. Jeśli router umożliwia zestawianie połączeń VPN, to wystarczy, by użytkownik połączył się bezpiecznie z własną siecią domową i wybrał w przeglądarce adres wewnętrzny modułu HVAC Net Controller. Jeśli zaś router nie udostępnia VPN, to użytkownik łączy się z własnym publicznym adresem IP, a na routerze należy skonfi gurować przekierowanie portów na wewnętrzny adres IP modułu. Schemat takiej komunikacji pokazany jest na rys. 3.

 

 

2015 07 64 1

Rys. 3. Schemat zdalnego sterowania pompą ciepła za pomocą modułu HVAC Net Controller i karty komunikacji RTD

 

 

Po rozwiązaniu kwestii sprzętowej, pozostaje nam opracowanie interfejsu sterowania pompą ciepła, a nie jest to sprawa prosta, bo możliwości sterowania Althermą LT/CA są naprawdę bogate. Warto kilka słów o tym wspomnieć, by pokazać potem co potrafi moduł HVAC Net Controller. 

 

 

Sterowanie pompą ciepła

 

(...)

 

Co potrafi moduł HVAC Net Controller?

 

(...)

 

 

Podsumowanie

 

Moduł HVAC Net Controller nie jest ograniczony tylko do pompy ciepła Altherma. Pełniąc funkcje mastera w sieci ModBus, może być rozbudowany o kolejne funkcjonalności i ekrany. Może to być, np. sterowanie temperaturą poszczególnych pomieszczeń, o ile zostaną one wyposażone w termostaty z kartą ModBus, czy też sterowanie domową centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Możemy wykorzystać go do sterowania dowolnym urządzeniem, o ile producent pozwala na jego sterowanie za pomocą tego właśnie protokołu. A wszystko po to, by na trudnym rynku urządzeń HVAC, spełnić wymagania klienta.

 

 

mgr inż. Adrian TELIŻYN
Prezes Zarządu Karbon sp. z o.o.,
od 2010 roku prowadzi autorski blog OWK,
czyli HVAC po polsku,
www.blog.karbon.com.pl

 

 

2015 07 65 1

Karbon sp. z o.o.
ul. Kościuszki 14/6, 44-200 Rybnik
tel. +48 32 42 385 21 do 22
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.karbon.com.pl

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.