Instalacja chłodnicza wykorzystująca chiller amoniakalny i układ glikolowy
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.10.2015

Instalacje amoniakalne stają się codziennością. Wielu producentów i użytkowników poszukuje nowych rozwiązań pozwalających ograniczyć ilość czynnika w instalacji oraz wykorzystać czynnik o jak najmniejszym współczynniku GWP.

 

 

2015 09 88 1

 

 

Jednym z rozwiązań pozwalającym uzyskać całkiem przyzwoity wynik w obu przytoczonych przypadkach, jest wykorzystanie chillera amoniakalnego z bezpośrednim odparowaniem czynnika w parowniku oraz układ glikolowy po stronie chłodnic powietrznych. Przykładem takiej instalacji jest układ zainstalowany w zakładach mięsnych przez firmę Z.P.H.U. Szron Sp. j. z Łodzi, gdzie dostawcą urządzeń była firma LNS Sp. z o.o. z siedzibą w Świętej Katarzynie.

 

 

2015 09 88 2

 

 

Układ chłodzenia – chiller amoniakalny

 

Układ zaprojektowany został na wydajność chłodniczą 424 kW dla temperatury glikolu na wejściu -3°C i wyjściu -6°C. Sercem powyższego systemu jest chiller amoniakalny fi rmy J&E Hall, z serii Aquachill. Jest to urządzenie wykorzystujące:

  • dwie jednośrubowe sprężarki HallScrew, z serii HSI 3200 ze zintegrowanym odolejaczem;
  • skraplacz powietrzny składający się z dwóch sekcji z wentylatorami EC i regulacją prędkości obrotowej wentylatorów;
  • dwuobiegowy parownik płaszczowo-rurowy firmy Onda.

 

Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w odzysk ciepła przegrzewu, płaszczowo-rurowe chłodnice oleju, obudowę wyciszającą oraz sterownik z panelem dotykowym.

 

Wykorzystanie sprężarki ze zintegrowanym odolejaczem pozwoliło zmniejszyć wymiary urządzenia, w porównaniu ze standardowymi agregatami stosowanymi w chłodnictwie amoniakalnym, gdzie sprężarka z silnikiem osadzona jest na poziomym odolejaczu lub pionowy odolejacz stoi na wspólnej ramie ze sprężarką i silnikiem. Dodatkowy stopień odolejania zamontowany jest na rurociągu tłocznym bezpośrednio nad sprężarką, co zwiększa jego kompaktowość. Sprężarki z tej serii nie wymagają również pompy olejowej, gdyż przepływ oleju odbywa się za pomocą różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem. Sprężarka połączona jest z silnikiem „na sztywno”, co gwarantuje poprawne osiowanie na instalacji i nie wymaga dodatkowych korekt po transporcie urządzenia.

 

 

2015 09 89 1

 

2015 09 89 2

 

2015 09 89 3

 

2015 09 89 4

 

 

 

W standardowym wyposażeniu agregatu znajdują się przetwornice częstotliwości napędzające silnik, co pozwala osiągnąć lepszą wydajność częściową oraz umożliwia wykorzystanie ekonomizera w całym zakresie obciążenia (od 12,5% do 100%). Ekonomizer oprócz dochłodzenia cieczy, wykorzystywany jest również do chłodzenia sprężarki w przypadku, gdy płaszczoworurowe chłodnice oleju nie mają odbioru ciepła. Jest to możliwe, gdyż sprężarka posiada wspólny port wtrysku mieszaniny cieczowo-gazowej powracającej z ekonomizera, jak i z wtrysku cieczy służącej do chłodzenia. Ponadto, zamiast dwóch zaworów rozprężnych i dwóch sterowników mamy tylko jeden zawór, obsługiwany przez sterownik główny chillera. Sterownik oprócz podstawowych funkcji, czyli sterowanie wydajnością elektronicznymi zaworami rozprężnymi parownika, ekonomizerów i prędkości obrotowej wentylatorów skraplacza, posiada szereg usprawnień eksploatacyjnych i serwisowych. Sterownik posiada również moduł RS485 Modbus RTU, a więc możemy go podłączyć do głównego programu sterującego np. SCADA. Warto nadmienić, że ze względu na wykorzystanie m.in. sprężarek jednośrubowych, głośność urządzenia wynosi tylko 63 dB(A) z 10 m.

 

 

Układ glikolowy

 

Jeśli chodzi o drugą stronę przedstawionego układu, czyli tzw. strona glikolowa, to temperatura pomieszczeń chłodzonych waha się od 0°C do +7°C. Część chłodnic została zainstalowana z rękawami, aby równomiernie rozprowadzić nawiew powietrza i zwiększyć komfort osób przebywających w zakładzie. Wydajność pomp glikolowych, tak jak w przypadku sprężarek, regulowana jest przetwornicą częstotliwości, co pozwala na dokładne dostosowanie się przepływu do warunków panujących w układzie. Dodatkowo, trójdrogowe zawory mieszające idealnie dostosowują temperaturę glikolu w chłodnicach powietrznych i w wymiennikach płytowych w dojrzewalni.

 

 

2015 09 89 5

 

 

Bezpieczeństwo instalacji

 

W przypadku instalacji amoniakalnych główną obawą ostatecznego użytkownika jest wyciek czynnika. W tym przypadku zaproponowanej instalacji, amoniak znajduje się na zewnątrz i nie zagraża osobom znajdującym się bezpośrednio w pomieszczeniach zakładu. Ze względu na zastosowanie parownika z bezpośrednim odparowaniem, ilość czynnika jest ograniczona do minimum.

 

We wspomnianej instalacji napełnienie wynosi 100 kg, a więc zdecydowanie mniej niż w przypadku układów zalanych lub pompowych. Jedynym miejscem, w którym może się zebrać wyciekający czynnik jest obudowa dźwiękoszczelna. Dlatego wyposażona jest w czujniki detekcji amoniaku oraz wentylatory z certyfikatem ATEX. W przypadku detekcji amoniaku sterownik detektora automatycznie odcina dopływ prądu i wyłącza całe urządzenie. Jednocześnie uruchamia się alarm dźwiękowy, wentylatory, a zainstalowany system nadzoru instalacji chłodniczej wysyła wiadomość do osób odpowiedzialnych za eksploatację oraz serwis.

 

Zastosowanie układu pośredniego upraszcza również instalację rurociągów z glikolem, gdyż ciśnienia pracy są zdecydowanie niższe niż w przypadku instalacji freonowych, czy amoniakalnych.

 

Układy glikolowe cechuje jeszcze jedna rzecz warta wspomnienia, układ taki pozwala na utrzymanie stałej temperatury na wylocie z chłodnic, a tym samym w pomieszczeniach i składowanym produkcie. Ma to znaczny wpływ na czas przydatności produktu do spożycia, co dla użytkownika ma największe znaczenie.

 

 

mgr inż. Maciej GALIŃSKI

Kierownik sprzedaży,
Chłodnictwo przemysłowe,
LNS Sp. z o.o

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.