Problem wilgoci przy tunelach oraz w mroźniach – konsekwencje i możliwości przeciwdziałania
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 20.01.2016

Człowiek i inne istoty żywe odczuwają wyraźne różnice wartości temperatury. Inaczej się czujemy w 25°C lub 15°C, a to tylko różnica 10°C. Większość materiałów, procesy produkcyjne, magazynowanie składników, gotowych produktów jest lub może być wrażliwa na temperaturę, ale przede wszystkim odmiennie reaguje na drugi parametr: wilgotność względną powietrza. W procesach produkcyjnych dobrym przykładem jest np. papier czy cukier, które równie dobrze zachowują swoje właściwości w temperaturze +30°C lub -30°C – za to wrażliwym parametrem jest wilgotność względna.

 

 

2015 12 46 1

 

Zastosowanie adsorpcyjnych osuszaczy powietrza w przemyśle spożywczym stosującym niskie wartości temperatur podczas produkcji lub magazynowania wyrobów gotowych ma już ponad 40 lat. W Polsce zdecydowanie krócej, głównie z powodów ekonomicznych, tj. stosunkowo taniej do niedawna energii elektrycznej, zaś przed rokiem 1989 z powodu akceptacji przez konsumentów stosunkowo niskiej jakości oferowanych im produktów. Firmy produkujące przykładowo mrożonki sprzedawały wszystko, co wyprodukowały – jakość i ekonomia traktowane były drugorzędnie. Sytuacja zmieniła się, gdy nastała tzw. gospodarka rynkowa i pojawiła się konkurencja.


Jedne z pierwszych firm spożywczych, które zwróciły uwagę na wilgotność powietrza były firmy produkujące słodycze. Producenci czekolady wykorzystują w procesie technologicznym tunele chłodnicze do schładzania gotowych produktów (czekolady, batonów itp.) przed zapakowaniem. Technolodzy produkcji dość często borykali się z problemem jakości czekolady – mimo stosowania ta- kich samych składników do produkcji, wyrób końcowy różnił się wyglądem (czasami czekolada była szklista, gładka i czarna, innym razem trochę porowata i pokryta szarym nalotem).


Początkowo podejrzewano złą jakość półproduktów – cukru, tłuszczu lub kakao. Okazało się, że nie to było przyczyną. Winnym okazała się wilgotność powietrza. W zależności od pory roku produkcja wyglądała inaczej – latem mamy dużą wilgotność bez- względną (ok. 10÷12 g/kg), zaś zimą niską (ok. 2÷4 g/kg).

 


Przyjrzyjmy się kilku przykładom


(...)


Pomieszczenie pakowni

 

Przyjrzyjmy się teraz innemu przykładowi. W wielu zakładach wyjście z tunelu zamrażalniczego zlokalizowane jest w pomiesz- czeniu pakowni. Jest to przeważnie pomieszczenie o dużej kubaturze, w którym utrzymywana jest temperatura na poziomie -2 do +6°C. Najczęściej z pomieszczenia pakowni prowadzą drzwi do mrożni, ale również bramy na rampę załadowczą lub do magazynu kartonów, i dalej z magazynu na zewnątrz.


Takie rozmieszczenie pomieszczeń powoduje infiltrację cieplejszego i wilgotnego powietrza do pakowni, co skutkuje powstawaniem szronu w okolicach parowników, jak również skroplin na suficie. Skropliny te mogą opadać na wychodzący z tunelu produkt (co jest niedopuszczalne), lub zapakowane w kartony zbiorcze mrożonki (co robi się problematyczne podczas dalszego magazynowania i transportu).


Niektórzy producenci mrożonek zwrócili uwagę również na wygląd gotowego produktu. Slogan sprzedawców żywności „je się oczami” dotyczy również mrożonych produktów. Mrożonki po wyjściu z tunelu bardzo szybko pokrywają się szronem – truskawka zamiast być czerwoną a fasolka zieloną, są białe. Można temu zaradzić poprzez obniżenie punktu rosy.

 

 

2015 12 47 1

Rys. 3. przykładowy przedsionek do mroźni

 

 

Przykładem może być realizacja wykonana w pakowni o kubaturze ok. 4600 m3 i temperaturze ok. 0°C w której pracowały dwa tunele. Towar był eksportowany na rynek niemiecki, gdzie odbiorcy końcowemu bardzo zależało na ładnym nieoszronio- nym produkcie.


Po instalacji osuszacza DT 5800 dla V = 5800 m3/h powietrze zostało osuszone co spowodowało, że truskawka przed zapakowaniem była czerwona, a fasolka zielona. Okazało się, że punkt rosy tak znacznie się obniżył, że było możliwe podniesie temperatury na pakowni do 6°C, co poprawiło warunki pracy załogi. Osuszacz był również uruchomiany po myciu pakowni, co spowodowało, że rano o godz. 6.00, gdy rozpoczynano prace, wszystkie maszyny, sufit, ściany i podłoga były suche. Instalacja przyniosła zadowolenie odbiorcy niemieckiemu, załoga pracowała w lepszych warunkach, a właściciel zakładu reklamował się, iż jego truskawki nawet po zamrożeniu są czerwone.

 

 

2015 12 48 1

 

2015 12 48 2

Rys. 4. Przedsionek mroźni przed i po zamontowaniu systemu antyoblodzeniowego

 

 

Mrożnie składowe

 

(...)

 

Podsumowanie

 


W większości przypadków występują przeważnie dwa źródła wilgoci: z produktu i przez infiltrację powietrza. Na podstawie powyższych przykładów instalacji widać jednoznacznie, że montaż systemu osuszania powietrza powoduje duże oszczędności. W przytoczonych przykładach najważniejszym elementem systemu antyoblodzeniowego jest osuszacz firmy DehuTech. Producent ten opracował specjalne serie urządzeń do montażu na zewnątrz mroźni oraz do zastosowania wewnątrz mroźni do temperatury nawet -25°C.


Decyzje dotyczące zakupu takich instalacji przez firmy najczęściej mają podłoże związane z bezpieczeństwem pracowników i poprawieniem warunków pracy, zaś korzyści ekonomiczne pojawiają się później. Są jednak miłym zaskoczeniem dla użytkowników, co często owocuje kolejnymi instalacjami.


Powyższy artykuł ma charakter tylko informacyjny, mający uzmysłowić jak wiele korzyści możemy osiągnąć obniżając wilgotność powietrza w pomieszczeniach z niską temperaturą, tak aby urządzenia chłodnicze pracowały głównie w celu obniżenia temperatury – czyli do tego do czego zostały zaprojektowane.

 

 

Adam BARTOSZEWICZ
ekspert w zakresie systemów osuszania i wentylacji,

firma RADWAN

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.