Smart Service Tool Kit – profesjonalne rozwiązania diagnostyczne dla systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.03.2016

Często podczas wizyty serwisu na obiekcie, kiedy układ nie osiąga wymaganych temperatur lub podczas rozruchu instalacji, ważne jest szybkie rozeznanie, jakie parametry występują w układzie. Pomaga to łatwiej zlokalizować ewentualne usterki lub odpowiednio wyregulować elementy sterowania.

 

 

 

2016 3 83 1

 

 

Naprzeciw takim wymaganiom wychodzi Parker Sporlan, firma znana z produkcji solidnych komponentów automatyki i armatury chłodniczej. Smart Service Tool Kit – taką nazwę nosi nowy produkt wspomagający serwisantów w codziennej pracy. Jest to zestaw dwóch mierników temperatury oraz dwóch mierników ciśnienia. Mierniki temperatury to poręczne kleszcze, które mogą objąć rurki o średnicy od 6 do 42 mm, natomiast ciśnienie mierzone jest za pomocą czujników, które możemy podpiąć do zaworków serwisowych Schredera.

 

Urządzenia te są bezprzewodowe, zasilane wymiennymi bateriami, a uruchamiane są poprzez naciśnięcie małego przycisku z boku urządzenia. O poprawnej pracy świadczy zapalona zielona dioda.

 

 

2016 3 84 1

 

2016 3 84 2

Rys. 1. Klema czerwona i niebieska zaciśnięte na rurkach

 

 

Całość wraz z instrukcją obsługi oraz kompletem zapasowych baterii zamknięta jest w wytrzymałej na uderzenia, eleganckiej niebieskiej walizce.

 

Oferowane czujniki potrafią odczytywać dane z większości standardowych układów chłodniczych tj. od temperatury około -30°C do ponad 120°C i ciśnienia do niemal 50 bar. Wykonane są z odpornego twardego tworzywa ze stopniem ochrony IP 65, dzięki czemu tolerują niewielkie ilości wody. W tabeli 1 zamieszczone zostały podstawowe dane techniczne zestawu.

 

Do odczytu danych może posłużyć tablet lub telefon typu smartfon. Jedyne, co należy zrobić to pobrać darmową aplikację „Smart Service App”. Jest ona bardzo prosta w obsłudze i po włączeniu przesyłania danych Bluetooth od razu można przystąpić do pomiarów. Aplikacja w swojej pamięci posiada bazę danych ponad 65 najczęściej używanych czynników chłodniczych do wyboru. Dzięki temu automatycznie będą przeliczane temperatury z mierzonych ciśnień.

 

 

2016 3 84 3

Rys. 2. Sygnalizacja poprawnej pracy – zielona dioda

 

 

Do wyboru jest także kilka widoków prezentowanych pomiarów – w postaci liczb, wykresu czy tarczy manometru. Ekran podzielony jest na dwie części: niebieską, reprezentującą niskie ciśnienia i przegrzew czynnika oraz czerwoną, dla ciśnień wysokich i przechłodzenia. Właśnie automatyczne przeliczanie tych parametrów z ciśnień i temperatury jest szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku, kiedy większość serwisów w Polsce niestety nie zajmuje się regulacją termostatycznych zaworów rozprężnych na podstawie przegrzania, a jest to jeden z podstawowych parametrów podczas regulacji układu. Aplikacja posiada przejrzysty interfejs i jest tak zaprojektowana, że już podczas pierwszych pomiarów obsługa całego oprogramowania jest bardzo intuicyjna, nawet zmiany widoków są reprezentowane przez kilka prostych ikon. Nie ma potrzeby, a nawet możliwości zagłębiania się w ukryte opcje i ustawiania odpowiednich parametrów. Wszystkie dane są automatycznie ustawione już po uruchomieniu. Dlatego aplikację mogą obsługiwać także osoby, które nie korzystają na co dzień z nowoczesnych elektronicznych urządzeń.

 

 

2016 3 84 4

 

 

Oprócz zwykłych pomiarów aplikacja pozwala na nagrywanie danych. Wystarczy, poprzez jedno dotknięcie ekranu, uruchomienie czerwonego kółka symbolizującego nagrywanie i całość zacznie się automatycznie zapisywać. Po zakończonych pomiarach dane te można zapisać na swoim urządzeniu mobilnym lub w postaci pliku „.csv” wysłać pocztą na wskazany e-mail. Pozwala to na przeanalizowanie odczytanych danych w terminie późniejszym, przesłanie na urządzenie, z którego możliwe będzie wydrukowanie ich, lub po prostu jako dowód, że system osiąga odpowiednie parametry. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie trzeba zapisywać i wysyłać danych. Przy zwykłych pomiarach aplikacja nie wymaga nawet dostępu do Internetu.

 

Prezentowany zestaw pomiarowy pozwala na znaczne przyspieszenie pracy. Serwis na miejscu nie musi stale podłączać i rozłączać urządzeń, przez co zmniejsza się ryzyko utraty czynnika. Nie są wymagane osobne manometry dla różnych czynników – serwis posiadający urządzenie Smart Service Tool Kit nie musi posiadać innych urządzeń diagnostycznych. 

 

 

 2016 3 85 1

Rys. 3. Cały zestaw Smart Service Tool Kit zamknięty jest w podręcznej walizeczce

 

 

Automatyczne obliczenia, monitorowanie, zapisywanie danych, szybka i prosta instalacja 

 

Smart Service Tool Kit to uproszczony zestaw do diagnozowania i pomiarów. Oszczędza miejsce, czas i pozwala zapisywać dane bezpośrednio do urządzenia przenośnego. Bezprzewodowe czujniki dzięki szybkiej instalacji zastępują tradycyjne manometry, a aplikacja jest intuicyjna i łatwa do obsługi przez każdego serwisanta. Smart Service Tool Kit to zestaw dla serwisów, które chcą być wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które przyspieszają i ułatwiają pracę.

 

 

2016 3 85 2

2016 3 85 3

Rys. 4. Widok ekranu aplikacji na tablecie oraz smartphonie

 

2016 3 85 4

Rys. 5. Odczyt pomiarów pracy instalacji na urządzeniu mobilnym jest w pełni intuicyjny

 

 

Firma LNS Sp.  z o.o. jest dystrybutorem firmy Parker Sporlan, dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości. Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego na naszym kanale You Tube, jak również do odwiedzenia naszej strony www.lns.com.pl.

 

 

 

Użytkowanie sprowadza się do kilku prostych kroków:

 • Pobierz i zainstaluj na swoim urządzeniu przenośnym aplikację Smart Service App;
 • Uruchom aplikację i czujniki (zapali się zielona dioda);
 • Całość powinna automatycznie wykryć czujniki i wyświetlić parametry;
 • Opcjonalnie zmień czynnik chłodniczy, widok lub jednostki, w których będą wyświetlane parametry;
 • Podepnij czujniki do instalacji;
 • Monitoruj system, jeśli potrzebujesz nagrywaj, zapisuj i wysyłaj dane;
 • Odłącz czujniki, wyłącz je i zamknij aplikację.

 

 

Piotr ŻÓŁTASZEK
Inżynier Projektu,
LNS Sp. z o.o.

 


LNS Sp. z o.o.
ul. Żernicka 9
55-010 Święta Katarzyna
tel: +48 71 716 44 50
fax: +48 71 716 44 51
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.lns.com.pl

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.