CASE STUDY Sezon na efektywność energetyczną jest zawsze Rittal IT-Freecooling poprawia efektywność energetyczną
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 29.04.2016

Jak z powodzeniem zrealizować efektywne energetycznie data center? Można to zobaczyć na przykładzie nowego centrum danych producenta maszyn rolniczych, firmy Pöttinger z Grieskirchen w Austrii. Poprzez rozwiązanie Rittal FreeCooling, firma wyznacza kurs w kierunku zrównoważonego rozwoju, także w zakresie technologii informatycznych.

 

 

2016 4 62 1

 

 

IT i rolnictwo różni mniej, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie zrównoważonego rozwoju. Jednym z tych, którzy wiedzą to już od dawna, jest austriackie rodzinne przedsiębiorstwo Alois Pöttinger Maschinenfabrik GmbH. Tutaj od ponad 140 lat wytwarza się urządzenia do obróbki gleby, siania, zbierania siana, a także maszyny żniwne. Przy tym efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój odgrywają ważną rolę zarówno w wytwarzaniu i funkcjonowaniu produktów, jak też w samym przedsiębiorstwie.

 

W roku 2013 firma wybrała motto „Świat pracy 2015”. Poza rozbudową możliwości produkcyjnych w Austrii, Niemczech i w Czechach (86% produkcji jest eksportowane), przebudowano oraz rozbudowano także budynek administracyjny w Grieskirchen. W projekcie i realizacji zwrócono szczególną uwagę na ochronę środowiska, a także na zrównoważony rozwój.

 

 

2016 4 63 1

 

 

Centrum danych 2015

 

Oczywiście przebudowa dotyczyła także działu IT. „Początkowo chcieliśmy tylko wymienić klimatyzację w serwerowni, ponieważ czynnik chłodniczy przestał być zgodny z przepisami”, opowiada DI Gerhard Wagner, szef działu IT. Krok po kroku doszło do tego, że najefektywniejszym wariantem będzie całkowita przebudowa serwerowni – przede wszystkim w związku z całościowym projektem „Świat pracy 2015”. Na początku listy życzeń firmy, obok efektywności energetycznej, znalazła się także odporność na awarie. W Grieskirchen znajduje się główne centrum danych przedsiębiorstwa zatrudniającego ok. 1600 pracowników na całym świecie. Tutaj zbiegają się wszystkie połączenia, także z lokalizacji zewnętrznych. „Zatem gdy zawiedzie nasze IT – silnie zakłóci to procesy firmy na całym świecie”, objaśnia Gerhard Wagner.

 

 

2016 4 63 2

 

 

Rittal jako generalny wykonawca

 

Do lata 2014 Rittal był znany temu producentowi maszyn rolniczych tylko jako dostawca szaf rozdzielczych, a innowacyjne rozwiązania IT „w ogóle nie były na celowniku”, przyznaje inż. Benedikt Hartl, szef działu administracji systemów IT. Wiedza o budowie nowego centrum danych akurat nie była specjalnie zaawansowana, opowiada w rozmowie Hartl. W ten sposób poszukiwanie generalnego wykonawcy z szerokimi możliwościami zakończyło się na Rittal. Tutaj znają się na budowie nowych centrów danych. Firma w ciągu minionych dwóch dziesięcioleci rozwinęła się z klasycznego producenta szaf sterowniczych do systemowego dostawcy, także w zakresie infrastruktury IT. Poza produkcją szaf, w grę wchodzi także zarządzanie energią, systemy chłodzenia i pakiety bezpieczeństwa.

 

 

Decydujący okazał się freecooling

 

Rittal mógł przekonać o swoich kompetencjach menadżerów IT z Pöttinger przede wszystkim dzięki kwestii swobodnego chłodzenia. W tym rozwiązaniu ustawiony na zewnątrz chiller wykorzystuje temperaturę otoczenia do chłodzenia medium chłodniczego doprowadzanego do urządzeń LCP firmy Rittal. W krajach alpejskich taki wariant jest z pewnością najefektywniejszy. Średnia temperatura roczna wynosi tutaj ok. 9°C. To oznacza, że przez prawie pół roku można wykorzystywać free-cooling. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów, komponenty w szafach mogą być chłodzone temperaturą 24°C zamiast dotychczasowych 18°C – opowiada administrator IT. Aby uzyskać wymaganą redundancję, na dachu zainstalowano dwa zestawy schładzania wody. Tylko orurowanie zimnej wody nie jest podwójne. Jednak Wagner i Hartl wykluczają usterkę w tym punkcie.

 

 

2016 4 63 3

 

 

Narzędzia doboru IT pomagają

 

Nie jest łatwo dobrać właściwe rozwiązanie chłodzenia do własnych potrzeb. By samodzielnie uzyskać wstępne informacje, Rittal udostępnia na swojej stronie internetowej (www.rittal.at/it-cooling) narzędzie doboru chłodzenia IT. Użytkownik może dzięki niemu wybrać klimatyzację szaf, szeregów lub pomieszczeń. Na podstawie mocy traconych w szafach, można bardzo szybko odczytać z tabeli pasujące rozwiązania techniczne klimatyzacji dla centrum danych. Następnie za pomocą dodatkowych odsyłaczy można przejść dalej do dostępnych on-line informacji szczegółowych.

 

Inne internetowe narzędzie pozwala specjalistom IT na szybki przegląd wszystkich ważnych komponentów centrum danych i szczegółowych informacji o produktach. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć, spośród wielu pojedynczych produktów można indywidualnie wyposażyć centrum danych w szafy, chłodzenie, dystrybucję zasilania i monitoring, a także w system wykrywania i gaszenia pożaru.

 

 

Przebudowa bez przerywania pracy

 

Po tym jak pierwotny projekt „klimatyzacji” dojrzał w głowach po około półtora roku, nowe centrum danych można było w końcu zrealizować w zaledwie osiem miesięcy. Nowe centrum danych powstało na około 40 m2 przy hali produkcyjnej. Od marca 2015 znalazło się tutaj siedem szaf serwerowych, pięć Liquid Cooling Packages, jeden trójfazowy UPS i szafa akumulatorowa Rittal. Realizacja trwała około sześć tygodni i obejmowała zbudowanie podłogi technicznej, montaż szaf, dystrybucji zasilania itd. W ciągu czterech tygodni przebudowano wszystkie komponenty IT. „Robiliśmy to najczęściej bez przerywania pracy. Ponieważ prawie wszystkie komponenty są zbudowane redundantnie, praktycznie nie dochodziło do przestojów. IT było całkowicie wyłączone tylko w jedno niedzielne przedpołudnie”, cieszy się z bezzakłóceniowego przebiegu Gerhard Wagner.

 

 

Z pewnością efektywnie

 

Monitorowanie szaf i pomieszczenia odbywa się za pośrednictwem systemu Rittal Computer Multi Control, w skrócie CMC. Czujniki wycieków w podłodze i w przestrzeni międzysufi towej, czujniki temperatury i wilgotności zapewniają kontrolę ważnych parametrów. Dodatkowo rejestrowana jest także temperatura zewnętrzna, niezbędna dla funkcji swobodnego chłodzenia. „W ten sposób rzeczywiście spełniamy deklarowaną efektywność energetyczną”, potwierdza Gerhard Wagner. 

 

Zasilanie elektryczne zapewniają dwa przełączalne transformatory. Istnieją jeszcze dodatkowe przyłącza ze znajdującego się po drugiej stronie ulicy centrum technologii i innowacyjności oraz z samego zakładu, które są automatycznie przełączane w przypadku awarii. 

 

 

Green-IT pomaga oszczędzać

 

Pochodzące z leśnictwa i rolnictwa pojęcie zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach szybko rozpowszechniło się także w innych dziedzinach. W IT przyjęło formę „Green”, a dzięki maszynom Pöttinger zielono staje się nie tylko na polach, lecz także w centrum danych. „Wspólnie z administracją budynków pracujemy już od kilku lat nad zmniejszeniem zużycia prądu w serwerowni”, opowiada szef IT, Wagner. „Poprzez opisywany projekt z pewnością zrobiliśmy ważny krok”. Dzięki średnim oszczędnościom energii rzędu 20 000 € rocznie, nowe centrum danych przyczynia się także ekonomicznie do zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie. Pierwszą techniczną próbę system chłodzenia ma już za sobą. „Skrajnie gorące lato 2015 nie sprawiło żadnych problemów i w porównaniu z poprzednim, było nieodczuwalne”, cieszą się Wagner i Hartl.

 

 

 

2016 4 63 4

Rittal Sp. z o.o.
Domaniewska 49
02-672 Warszawa
www.rittal.pl

 

 

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.