NovoCon® – idealne połączenie wodnej instalacji HVAC z automatyką budynku
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.06.2016

Nowoczesne budynki powinny być wygodne, dopasowane do zmiennych warunków użytkowania, energooszczędne i inteligentne. Ale co najważniejsze, nie powinny generować więcej kosztów niż standardowe rozwiązania! Napęd zaworu regulacyjnego podłączony za pośrednictwem sieci BACnet może pomóc w spełnieniu tych wymagań, redukując czas i nakład prac związanych z instalacją, uruchomieniem i konserwacją wodnych systemów HVAC.

 

 

 

Obecnie klasa energetyczna jest kluczowym aspektem branym pod uwagę podczas realizacji budynków o przeznaczeniu komercyjnym, podobnie jak komfort użytkownika i informatyzacja budynku. Mimo to koszt i czas działają jako czynniki ograniczające proces planowania, projektowania i budowy. Oszczędność nie zawsze wymaga większych inwestycji. Urządzenia podłączane w sposób inteligentny, takie jak napęd NovoCon® firmy Danfoss, pozwalają zaoszczędzić kwoty przekraczające ich wartość, nawet na etapie budowy. Efekt ten osiąga się przez oszczędność czasu i zredukowanie nakładu pracy dzięki zastosowaniu sieci BACnet, umożliwiającej zdalny rozruch, zdalne wykrywanie nieprawidłowości oraz zdalne prowadzenie czynności konserwacyjnych, przy jednoczesnym odczycie danych na temat zużycia i rozdziału energii. Tego właśnie brakowało dotychczas w automatyce budynkowej.

 

 

Zrównoważony system to podstawa

 

Automatyka budynkowa z pewnością stanowi klucz do osiągania większej wydajności energetycznej, jednak opiera się ona na poprawnym działaniu urządzeń hydraulicznych i elektronicznych. Jednym z takich urządzeń jest napęd zaworu regulacyjno-równoważącego AB-QM, który steruje natężeniem przepływu medium chłodzącego lub grzewczego w instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Napęd zaworu regulacyjnego może generować wysokie koszty, jeżeli pracuje w aplikacji niedospasowanej do charakteru budynku.

 

Obciążenie cieplne budynków zmienia się dynamicznie, a wymagania użytkowników instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych różnią się w zależności od intensywności użytkowania, zakresu korzystania z budynku czy pogody.

 

Zawory, które są niezależne od ciśnienia takie, jak: AB-QM, mają zintegrowany regulator ciśnienia i automatycznie, w sposób dynamiczny, zapewniają równowagę hydrauliczną we wszystkich warunkach zapotrzebowania występujących w budynku oraz regulację w oparciu o liniową charakterystykę regulacyjną. Jedynym elementem wpływającym na zmiany natężenia przepływu jest sam napęd. 

 

2016 5 33 1n

 

 

Jeśli wstępne nastawy zaworu definiujące przepływ projektowy będą nieprawidłowe, nawet najlepsze algorytmy sterowania mogą nie zadziałać. To samo dotyczy obecności zanieczyszczeń i powietrza w medium grzewczym czy chłodzącym. Większość integratorów systemów zetknęło się z napędami zwisającymi na kablach obok zaworu, którym mają sterować, lub z odłączonym przewodem. System nie jest w stanie wykryć takiego błędu i zasygnalizować go inaczej niż przez obniżenie osiągów instalacji grzewczej, wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej. Takie problemy można zbadać jedynie poprzez oględziny budynku, otwarcie stropu i zajrzenie pod niego z drabiny. Jest to nie tylko czasochłonne, lecz także niepraktyczne, zwłaszcza jeśli klient zajął już lokal.

 

  

Bezproblemowe serwisowanie zdalne

 

Napęd NovoCon® wie, czy jest podłączony do zaworu, czy cząstki stałe uniemożliwiają zamknięcie zaworu oraz czy przewody sygnałowe są podłączone. Alarmy usterek są sygnalizowane za pomocą diod LED umieszczonych na korpusie napędu oraz przesyłane za pośrednictwem magistrali BACnet do systemu automatyki budynkowej. Wprowadzanie wstępnych nastaw zaworów odbywa się zdalnie za pośrednictwem sieci BACnet, a zanieczyszczenia i powietrze można usunąć z instalacji bez udawania się do pomieszczeń. Instalatorzy mogą jednocześnie montować zawór i napęd, bez konieczności ręcznego wprowadzania wstępnych nastaw. Mocowane na wtyki przewody magistrali BacNet pozwalają szeregowo łączyć ze sobą napędy, dzięki czemu ilość przewodów się zmniejsza i unika się błędnych połączeń, oszczędzając czas i minimalizując liczbę pomyłek. Funkcje zdalne redukują koszty konserwacji i zwiększają elastyczność w kwestii zmian przeznaczenia budynku. Automatyczne adresowanie i dostosowywanie prędkości transmisji skraca czas pracy integratora systemu.

 

Ponadto opcjonalne czujniki temperatury medium na zasilaniu i powrocie z instalacji w połączeniu z danymi na temat chwilowego przepływu mogą być używane do uzyskania informacji odnośnie zużycia energii w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Dodatkowo wszystkie dane dotyczące zużycia energii są zapisywane w napędzie, skąd można je pobierać i analizować, co pozwala na dalszą optymalizację sprawności energetycznej budynku.

 

Wdrożenie inteligentnych rozwiązań oraz technologii BACnet do napędów NovoCon® pozwala jeszcze lepiej wykorzystywać automatykę budynkową, generując oszczędności wynikające z redukcji czasu pracy instalatora, integratora systemów oraz firmy odpowiedzialnej za konserwację.

 

 

Sean BODEN
Global OEM director at Danfoss Commercial Controls

 

 

Przygotowano dla: BACnet Journal

Tłumacz i recenzent: Sebastian Brzoza

 

 

2016 5 33 2

Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Tel.:+48 22 755 07 00
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.ogrzewanie.danfoss.pl

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.